عمل لازک چشم (Lasek)

طبق آمار گرفته شده افرادی که از عینک و لنز استفاده می‌کنند رقم زیادی را به خود اختصاص داده‌اند. افرادی که دارای چشمان ضعیف هستند می‌فهمند که رها شدن از استفاده مستمر عینک یا لنز به چه میزان لذت‌بخش است. عمل لازک دقیقاً به چنین افرادی کمک می‌کند تا لذت رهایی از عینک را به‌صورت دائمی احساس کنند. البته جراحی لازک چشم نیاز به مراقبت‌ها و نکاتی دارد، علاوه بر این با جراحی‌های دیگر چشم تفاوت دارد.

عمل لازک چیست؟

عمل لازک چشم جز عمل‌های درمانی است که در سال 1999 میلادی توسط متخصصان چشم آمریکایی ابداع شد. ازآن‌پس، این عمل به دلیل مزیت‌های زیادی که داشت جهانی شد و بسیاری از افراد را از محدودیت‌هایی مانند عینک و لنز خلاص کرد. هدف از انجام عمل LASEK اصلاح عیوب انکساری، از جمله موارد زیر است:

این عمل ترکیبی از عمل

است که تنها برخی از افراد می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. 

عمل لازک چشم به دلیل مزایای بی‌شماری که دارد، محبوبیت زیادی بین افراد پیدا کرده است.

به گفته متخصصان چشم:

"عمل لازک جز بی‌خطرترین جراحی های اخیر است که در عین سادگی، بزرگترین دغدغه را از دوش افراد برمیدارد. لازک چشم در 99 درصد مواقع افراد را از زدن عینک برای همیشه نجات می‌دهد. به‌همین‌دلیل است که عمل لازک چشم در سراسر دنیا رایج و گسترده شده است."

لیزیک یا لازک!؟

لیزیک و لازک، هر دو جز روش‌های درمانی جراحی چشم هستند که در دنیا از محبوبیت زیادی برخوردارند. در واقع LAZEK یا لازیک ترکیبی از دو عمل لیزیک و PRK است که ایمنی بالایی دارند. تنها تفاوت اساسی در عمل لازک چشم و هم‌چنین لیزیک در چگونگی آماده‌سازی چشم در درمان است. در ادامه تفاوت‌های این دو نوع جراحی چشم را بررسی می‌کنیم. 

  • به‌دلیل هزینه و عوارض کمتر، جراحی لازیک برتری دارد. 
  • بهبود چشم و بینایی بعد از عمل LASEK ممکن است آهسته‌تر صورت گیرد.
  • عوارضی مانند خشکی چشم در لازیک بیشتر است. 
  • لازک درصورتی‌که فرد از درجه بالایی در نزدیک‌بینی برخوردار باشد برتری بیشتری دارد. 
  • نوع کار افراد و محیط کار آنها هم می‌تواند در انتخاب نوع جراحی مؤثر باشد؛ ازاین‌رو برای افراد در معرض آسیب، عمل لیزیک مناسب‌تر است.

بیشتر بخوانید: مقایسه عمل لازک و prk

عمل لازک چشم به چه صورت انجام می‌شود؟

لازک، یک جراحی مخصوص اصلاح عیوب انکساری است که محبوبیت زیادی دارد. در این عمل، پوسته سطحی قرنیه برداشته و سطح قرنیه تراشیده می‌شود. لایه تراشیده شده بر روی قرنیه بعد از مدتی ترمیم می‌شود و بینایی به حالت طبیعی می‌رسد. این درمان مناسب همه افراد نیست و هم‌چنین طی یک‌زمان کوتاه توسط پزشک به‌راحتی صورت می‌گیرد. 

عمل لازک چشم مناسب چه کسانی است؟

اولین مورد در انجام عمل‌های درمانی چشم، ثابت شدن درجه چشم است. افرادی که قصد انجام عمل LASEK چشم را دارند می‌بایست به رده سنی 18 سال رسیده باشند. چرا که داشتن یک نسخه ثابت در طول یک سال ضروری است.

موارد دیگری که افراد می‌بایست قبل از عمل خود به آن توجه کنند مبتلا نبودن به انواع بیماری‌های چشم دیگر است. فرد می‌بایست چه درگذشته و چه در حال هیچ‌گونه بیماری چشمی مانند قوز قرنیه و... را نداشته باشد. 

قبل از عمل لازیک چشم، باید با پزشک مربوطه مشورت کنید.

اقدامات قبل و بعد از جراحی لازک

چه در عمل‌های زیبایی و چه عمل‌های درمانی دارای مراقبت‌هایی هستند که می‌بایست در قبل و بعد عمل به آنها توجه شود. در واقع این مراقبت‌ها به دودسته قبل و بعد تقسیم می‌شوند که در ادامه به مراقبت‌های قبل و بعد از عمل لازک، اشاره می‌کنیم.

 دسته اول که مربوط به  مراقبت‌های قبل از عمل لازک است شامل: عدم استفاده از لنز تماسی سخت به مدت 3 الی 4 هفته قبل از عمل، عدم استفاده از لنز تماسی نرم به مدت یک هفته قبل از عمل، معاینه و بررسی چشم و رسیدن به اطمینان از وضعیت آن، استحمام کردن در روز قبل و یا صبح عمل، عدم استفاده از خوشبوکننده و ادکلن یا دیگر بوهای معطر و در نهایت میل وعده سبک قبل از عمل. 

مراقبت‌های بعد از عمل که بسیار حساس هستند و تأثیر زیادی در تسریع بهبودی دارند شامل: استفاده از عینک یا شیلد محافظ در هنگام خواب، دورکردن چشم از هرگونه آسیب و صدمه کوچک، استفاده از قطره‌های چشمی طبق تجویز پزشک، استفاده از عینک آفتابی در هنگام قرارگرفتن در فضای آزاد، بلند نکردن اجسام سنگین به‌خصوص در ماه‌های اول، مالش ندادن چشم با انگشت، خودداری از شستشو تا زمان وجود پانسمان بر روی چشم و همچنین موارد دیگری که پزشک معالج به آنها تاکید می‌کند. 

مدت‌زمان عمل لازک چشم

عمل لازک چشم، جز جراحی‌های درمانی است که به‌صورت سرپایی انجام می‌شود. در این عمل بیمار بیهوش نمی‌شود اما هیچ‌گونه دردی را هم احساس نمی‌کند. برخی از پزشکان در صورت صلاحدید، به بیمار بی‌حسی می‌دهند اما در شرایطی جز این مورد هم بیمار دردی را متحمل نمی‌شود. ازاین‌رو مدت زمان عمل لازیک چشم  برای هر چشم حدوداً بین 10 تا 15 دقیق طول می‌کشد. 

عوارض و خطرات عمل لازک

در هر عمل درمانی، امکان وجود عوارض وجود دارد پس بهتر است بیمار قبل از انجام عمل با عوارض به‌خوبی آشنایی داشته باشد. از عوارض عمل لازک چشم، دوبینی و خشکی چشم است. البته میزان خشکی که در عمل لازک پیش می‌آید بسیار کمتر از عمل لیزیک خواهد بود. 

درصورتی‌که جراح از تخصص خوبی برخوردار نباشد امکان وجود عوارض بیشتر هم وجود دارد. به همین خاطر است که تاکید می‌شود حتماً تحت‌نظر پزشک متخصص و متبحر، عمل چشم صورت گیرد. 

از جمله عوارض عمل لازک چشم، می‌توان به دوبینی و خشکی چشم بعد از عمل اشاره کرد.

مزایای عمل لازک

عمل لازک نسبت به عمل‌های چشم دیگر از مزیت‌های زیادی برخوردار است. یکی از آن‌ها کوتاه بودن مدت‌زمان عمل هم‌چنین کم بودن هزینه درمان است. البته که این مورد از مهم‌ترین مزیت‌های این جراحی محسوب می‌شود و برای افراد اهمیت ویژه‌ای دارد. 

از طرفی به‌خاطر اینکه عمل لازک، ترکیب دو عمل دیگر است محدودیت‌های کمتری را در خود جای داده است. به طور مثال از جمله مزایای عمل لازک می‌توان به میزان کمتر خشکی چشم و قرنیه نسبت به روش‌های دیگر عمل چشم است. 

نتایج عمل لازک

نتایج عمل لازک در 99 درصد مواقع مثبت است آن یک درصد هم به افرادی بازمی‌گردد که در انتخاب پزشک خود، سهل‌انگاری به خرج داده‌اند. از دیدگاه دیگر، نتایج عمل لازیک به میزان بینایی و شرایط افراد هم‌بستگی دارد. به طور مثال شرایط فردی که دارای نزدیک‌بینی کم تا متوسط است با فردی که تا فردی که دارای دوربینی شدید است متفاوت خواهد بود. 

بهبودی بعد از عمل لازک

بعد از هر عمل، دوره‌ای به نام دوره نقاهت وجود دارد که فرد دوره درمان را تکمیل کند. در عمل لازک، درمان به این صورت است که فرد می‌تواند بلافاصله به کارهای روزانه خود ادامه دهد بدون اینکه فرد نیاز به استراحت طولانی‌مدت داشته باشد. بااین‌وجود قطعاً تاری دید و برخی عوارض کوچک وجود دارد که تنها با رعایت برخی نکات قابل‌کنترل هستند. اما در حالت کلی می‌بایست 3 الی 6 ماه بگذرد تا تمامی عوارض کوچک رفع شوند و بینایی به حالت تثبیت برسد. 

هزینه عمل لازک و مقایسه آن با سایر جراحی‌های چشم

به‌طورکلی در بین عمل‌های چشم، لازک از هزینه کمتری برخوردار است اما میزان دقیق آن وابسته به معیارهای مختلفی مانند مکان جراحی، تخصص پزشک و ... دارد. برخی از عمل‌های لازک به این صورت است که با وجود بیمه‌های مشخص، امکان بازگشت هزینه را فراهم می‌کنند. به‌همین‌دلیل بهتر است برای انجام جراحی به پزشک موردنظر خود مراجعه کنید و علاوه بر هزینه عمل لازک، موارد دیگر را هم بررسی کنید. 

مشاوره عمل لازک

جراحی لیزر چشم این امکان را فراهم می‌کند که فرد از عینک و لنزهای تماسی بی‌نیاز شود اما هر شخص با هر شرایط نمی‌تواند آن را انجام دهد. ازاین‌رو تاکید به مشاوره قبل از عمل می‌شود تا شرایط بدنی و تمامی موارد دیگر مورد بررسی قرار گیرد. 

می‌توان به ضروری بودن جلسه مشاوره عمل لازک، قبل از عمل تاکید کرد چرا که پزشک در آن جلسه معاینات و آزمایش‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد و طبق آن، تصمیم به انجام‌دادن و نوع عمل می‌گیرد.

از جمله ضروریات قبل از عمل لازک چشم می‌توان به مشاوره قبل از عمل اشاره کرد.

 

معیارهای موفقیت عمل لازک چشم

عوامل متعددی هستند که در معیار موفقیت جراحی لازک چشم مؤثر هستند برخی از آنها شامل برخوردار بودن قرنیه از ضخامت مناسب، بزرگ نبودن بیش از حد مردمک چشم، معین بودن نمره چشم، داشتن سن مناسب در زمان انجام عمل، ثابت بودن نمره بینایی حداقل برای یک سال، برخوردار بودن از وضعیت جسمانی و سلامت مناسب، باردار نبودن خانم‌ها و متبحر بودن پزشک معالج است. 

اگر تمامی این موارد در کنار یکدیگر وجود داشته باشند بی‌شک عمل چشم بدون هیچ خطا و مشکلی انجام خواهد شد که احتمال موفقیت آن بسیار بالا خواهد بود. 

تاری دید بعد از عمل لازک به چه علت است؟

در عمل لازک با استفاده از لیزر، اقداماتی بر روی قرنیه چشم انجام می‌شود که قطعاً عوارض جانبی آن می‌تواند تاری دید باشد. البته این عوارض جانبی بعد از مدتی رفع خواهند شد و بینایی به میزان ثابتی می‌رسد. به همین خاطر هیچ‌گونه نگرانی از این بابت وجود ندارد و وجود تاری در بینایی امری طبیعی و عادی است که برای همه افراد بعد از عمل LASEK رخ می‌دهد.

استفاده از گوشی بعد از عمل لازک تا چند وقت بعد امکان‌پذیر است؟

استفاده از گوشی و وسایل الکترونیکی به یکی از ضرورت‌های زندگی فردی ما تبدیل شده است. ازاین‌رو کنارگذاشتن آنها برای مدت طولانی، امری سخت و حتی غیرممکن است اما برای استفاده از گوشی بعد از عمل لازک می‌بایست به محدودیت‌ها توجه شود. یکی از مهم‌ترین محدودیت‌ها پرهیز از تماس چشم با صفحه لپ‌تاپ، گوشی و تلویزیون است. در روز بعد از عمل، فرد می‌بایست تحت هیچ شرایطی از این وسایل پرنور استفاده نکند. سپس به‌مرورزمان و با اجازه پزشک، بیمار می‌تواند چند روز بعد از عمل با میزان‌های کم و تدریجی، استفاده از این وسایل را آغاز کند.

توصیه می‌شود در زمان استفاده از تلفن همراه پس از عمل لازک برخی نکات مانند استفاده از اشک مصنوعی، پلک‌زدن به‌صورت مرتب، استراحت به چشم و ... موردتوجه قرار گیرد تا خطرات و عوارض استفاده از گوشی کاهش پیدا کند. 

یکی از عوارض جانبی عمل لازک تاری دید است.

 

آیا با عمل لازک، امکان حذف دائمی عینک وجود دارد؟

خبر خوش برای افراد عینکی آن است که هدف از انجام این عمل، دقیقاً حذف دائمی عینک یا هر نوع لنز است. البته افرادی به‌عنوان استثنا هم وجود دارند که سال‌ها بعد از انجام جراحی، با برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک روبرو می‌شوند. همان‌طور که گفتیم تعداد این افراد بسیار کم و انگشت‌شمار است. در حالت کلی می‌توان گفت که افراد می‌توانند با انجام لازک چشم برای همیشه از عینک و یا لنز تماسی خلاص شوند.

آیا می‌توانیم ورزش سنگین بعد از عمل لازک انجام دهیم؟

ما می‌دانیم که شما مشتاق انجام ورزش و فعالیت‌های ورزشی خود هستید اما سلامت و بهبودی بینایی شما از اهمیت بیشتری برخوردار است. از طرفی هر فرد مدت‌زمان بهبودی متفاوتی دارد پس می‌بایست تا آن زمان، ملاحظات لازم را انجام دهد. ورزش‌های سنگین بهتر است بعد از مدت طولانی که از عمل گذشت انجام گیرد چرا که ممکن است صدمات زیادی را به چشم وارد کند که دیگر برگشت‌پذیر نباشد.

پس از عمل لازک نیازی به استفاده از عینک نیست.

 

آیا پس از عمل لازک باید از تمام فعالیت‌ها اجتناب کنم؟!

سؤالی که برای اکثر افراد وجود دارد آن است که آیا عمل لازیک چشم، ما را از تمام فعالیت‌ها باز می‌دارید؟ در جواب باید بگوییم که خیر چنین نیست. اتفاقاً عمل لازیک جز عمل‌هایی است که این آزادی را به افراد می‌دهد تا روز بعد از عمل به کارهای روزانه خود بپردازند. انجام اکثر کارها بعد از عمل ممکن است و تنها برخی از موارد مانند ورزش سنگین، مصرف دخانیات و ... محدودیت دارد. اگر در مدت مشخص شده توسط پزشک رعایت کنید بی‌شک با سرعت بیشتری درمان و بهبودی خود را طی می‌کند و به آزادی مطلق در انجام فعالیت‌های مختلف می‌رسید. 

چه قطره‌هایی بعد از عمل لازک باید استفاده شود؟

استفاده قطره‌های بعد از عمل لازک چشم، اهمیت زیادی در بهبودی درمان دارد. قطره‌هایی که بعد از عمل لازک، تجویز می‌شود اغلب یکسان هستند اما بهتر است طبق تجویز پزشک مصرف شوند. به طور مثال:

  • قطره بتازونیت
  • قطره کلرامفنیکل
  • قطره کلوبیوتیک
  • قطره سینارولاک

از جمله قطره‌هایی هستند که بعد از جراحی مورداستفاده قرار می‌گیرند. 

یک هفته بعد از عمل که پانسمان باز می‌شود مصرف برخی از قطره‌ها قطع می‌شود و برخی داروهای دیگر جایگزین آنها می‌شود.

بهترین جراح لازک چه ویژگی‌هایی دارید؟

انتخاب یک جراح لازک متخصص و متبحر از مهم‌ترین قسمت‌های یک عمل، شمرده می‌شود. زمانی که پزشک، تجربه و مهارت بیشتری داشته باشد بی‌شک نتیجه نهایی بهتر خواهد بود و بیمار آرامش بیشتری در طول انجام عمل خواهد داشت. پس برای انجام یک عمل موفقیت‌آمیز نیاز است که بهترین دکتر لازک و لیزیک را انتخاب کنید. یک جراح لازک خوب، ویژگی‌هایی از جمله: مهارت بالا، تجربه کافی، دقت زیاد، مسئولیت‌پذیری و تخصص مناسب دارد. انتخاب پزشک متبحر برای جراحی لازک از اهمیت بالایی برخوردار است.

چگونه یک جراح خوب لازک پیدا کنیم؟

انتخاب یک جراح خوب لازیک از مهم‌ترین اقدامات داشتن عملی راحت و آسوده است. پیداکردن جراح خوب و متبحر قطعاً کار آسانی نیست و نیاز به تحقیقات زیاد دارد. بهترین کار برای پیداکردن یک جراح معتبر، بررسی نظرات افرادی است که چنین عملی را تجربه کرده‌اند. مورد دیگر آن است که می‌توان به‌صورت حضوری به کلینیک یا مطب دکتر موردنظر مراجعه کرد و شرایط و نظرات بیماران را از نزدیک مشاهده کرد. طبق بررسی‌های انجام شده دکتر روشنی در عمل لازک بهترین عملکرد را در کشور داشته است. هم چنین بیشترین میزان عمل موفق در بینایی و چشم مختصص ایشان بوده است. قطعاً انتخاب پزشک معتبر و باکیفیت می‌تواند خیال شما را تا میزان زیادی آسوده نگه دارد.

سخن پایانی

عمل لازک چشم، جز عمل‌های محبوب در افراد با بینایی ضعیف است که در سراسر جهان انجام می‌شود. این جراحی به نسبت مزیت‌های بسیار بیشتری نسبت به عوارض آن دارد. ازاین‌رو افراد برای خلاص شدن از استفاده عینک به انجام این روش درمانی تکیه می‌کنند. البته لازم به ذکر است که بگوییم همه افراد قادر به انجام این روش درمانی نیستند و قبل از انجام آن، می‌بایست در یک جلسه مشاوره با پزشک شرکت کنند. قطعاً که انتخاب پزشک در موفقیت‌آمیز بودن جراحی لازک چشم بی‌تأثیر نخواهد بود و هم‌چنین پزشک متبحر و متخصص می‌تواند میزان نگرانی و دلواپسی را در بیمار تا حد زیادی کاهش دهد. امیدواریم که از مطالب خوانده شده اطلاعات کافی را کسب کرده باشید و اگر در آستانه انجام این عمل هستید بهترین پزشک این حیطه از جمله دکتر روشنی را انتخاب کنید. 

سوالات متداول

ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسیدمالک نصرتیSaturday 23 Tir 1403

ایاعمل‌لازیک‌برای‌چشمان‌خیلی‌ضعیف‌مادرزادی‌مناسب‌است

ندا ملکیFriday 24 Farvardin 1403

آیا فروش این محصول را دارید؟

قهرمان نظریTuesday 24 Bahman 1402

سلام ۵۲ ساله ام و مدت ۱۰ سال از عینک استفاده میکنم هردو چشم ضعيف هست و شماره آن از لحاظ دوربینی نیم هردو چشم از لحاظ نزدیک بینی دچار مشکل هست لطفا راهنمایی بفرمایید

نسرین قراره داغیSaturday 20 Aabaan 1402

ممنون .توضیحاتتون عالی بود ‌.فقط ممل لازک تا چه سنی مناسبه

اکبرصفدری صفدریSunday 18 Tir 1402

من۵۰سالمه،ازسال۷۰ازعینک برای دیدن دوراستفاده میکنم،برای دیدن نزدیک ومطالعه مشکلی ندارم،الان میخواهم ازدست عینک راحت بشم،لطفاراهنمایی بفرمایین.

یدالله پیروزیWednesday 16 Farvardin 1402

سلام قرنیه چشم چپ من براثر ضربه خرآشیده وزخم شد واز همان موقع موجب تاری دیدم هم در دوربینی وهم نزدیک بینی شده یعنی کلا یه مقدار تاری دید پیدا کردم ایا با عمل جراحی قابل درمان میباشد