تاریخ آخرین ویرایش:

برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک

برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک حقیقت دارد یا خیر؟ چطور بعد از جراحی برداشتن عینک، چشم‌ها مجدداً ضعیف می‌شود؟ این سؤال جزء اصلی‌ترین دغدغه افراد کاندید شده برای جراحی لازک است که دوست دارند با اطمینان کامل برای رفع مشکل بینایی‌شان قدم بردارند. معمولاً افرادی که برای جراحی لازک کاندید می‌شوند، پزشکشان تمام شرایط آن‌ها را بررسی می‌کنند. اما گاهی اوقات به‌دلیل برخی شرایط خاص، چشم‌ها بعد از جراحی دوباره ضعیف می‌شود و تکرار جراحی لازک دوباره انجام گیرد.

ممکن است بعد از عمل لازک، به دلایل مختلفی نمره چشم بازگردد.

عمل لازک، یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی مشکلات چشم مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است که با کمک لیزر اگزایمر تغییرات لازم روی قرینه ایجاد می‌شود. معمولاً بیماران بعد از جراحی نیازی‌ به عینک ندارند و به‌راحتی می‌توانند با چشم هایشان ببینند؛ بااین‌حال، رعایت برخی نکات ضروری است.

آیا امکان ضعیف شدن چشم بعد از عمل لازک وجود دارد؟

بله، برخی شرایط باعث برگشتن ضعیفی چشم می‌شود که میزان موفقیت این جراحی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. لازک، روشی مناسب برای کنار گذاشتن عینک است که بیش از یک دهه در سراسر جهان استفاده می‌شود و افراد بسیاری با کمک آن بینایی چشم‌های خود را به‌دست آوردند. بااین‌حال، بروز برخی شرایط و همچنین ادامه‌داربودن تغییرات شماره عینک، روی نتیجه جراحی تاثیرگذار است.

عمل لازک یا لیزیک، یک جراحی کاملاً اختیاری است که حداقل سن مناسب برای انجام آن 20 سال است. اما قبل از هر کاری باید دانست آیا شرایط لازم برای انجام آن را دارید یا خیر. معمولاً افرادی که نمی‌توانند از جراحی لازک بهره‌مند شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • افراد دارای بیماری قوز قرنیه یا نامنظمی در سطح قرنیه 
 • افرادی که ضخامت قرنیه کافی ندارند. 
 • افراد دچار به بیماری قند
 • افراد دچار به بیماری تبخال چشم 
 • افراد دچار به آب سیاه
 • افراد دارای بیماری آب مروارید 
 • کسانی که سابقه بیماری‌های روماتیسمی یا نقص ایمنی دارند.
 • کسانی که دارای یک چشم بینا هستند. 
 • کسانی که مردمک چشم‌شان در تاریکی بیش از اندازه باز می‌شود.

دلایل بازگشت نمره چشم بعد از لازک

 یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث بازگشت نمره چشم بعد از لازک می‌شود، استفاده بیش‌ازحد از چشم هاست؛ مخصوصاً زمانی که ساعات مداومی با رایانه کار می‌کنید، احتمال برگشت مجدد نمره چشم‌ها افزایش پیدا می‌کند. علاوه‌براین عوامل دیگری که سلامت چشم‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد می‌تواند روی نمره چشم‌ها نیز موثر باشد؛ مانند آب مروارید و مشکل شبکیه. این دسته از مشکلات هیچ ارتباطی با جراحی لازک یا لیزیک ندارند و در صورت استفاده از عینک یا لنزهای تماسی نیز ممکن است اتفاق بیفتند و اصلی‌ترین عامل تاثیرگذار روی این موارد، فرایند طبیعی پیر شدن چشم است.

ممکن است مصرف داروهای هورمونی، نمره چشم را بعد از عمل لازک بازگرداند.

در میان زنان نیز مشاهده شده استفاده از هورمون برای درمان آکنه ناباروری و دیگر موارد باعث تغییر نزدیک‌بینی شده است؛ البته اتفاق افتادن این مورد بسیار نادر است.

آستیگمات 

کسانی که دچار آستیگمات هستند ممکن است برای تنظیم دقیق‌تر به درمان مجدد نیاز پیدا کنند. البته برای تکرار درمان لازم است مدتی از جراحی اولیه بگذرد و زمان کافی برای بهبود کامل قرنیه در نظر گرفته می‌شود. همچنین فراموش نکنید درمان مجدد به معنای تکرار تمام مراحل درمان اولیه نیست؛ بلکه در بیشتر مواقع تنها به ابزار خاصی برای بلند کردن فلپ و یک لیزر بسیار کوتاه نیاز پیدا می‌کند.

بالا بودن شماره چشم 

در صورت بالا بودن نمره چشم، احتمال بروز خطرات و عوارض جانبی بعد از جراحی بسیار افزایش پیدا می‌کند؛ مخصوصاً اگر دچار نزدیک‌بینی یا دوربینی بیش‌ازحد باشید که برای اطمینان کامل از درمان نمره چشم مشاوره قبل از جراحی بسیار اهمیت دارد. اما اگر درمان نمره خیلی بالای چشم امکان‌پذیر نباشد، پزشک از این جراحی امتناع می‌کند یا باید با احتمال بازگشت نمره چشم جراحی را انجام دهید.

اگر نمره چشم بالا باشد، ممکن است نیاز به عمل مجدد لازک داشته باشید.

 روش جلوگیری از برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک

از استفاده طولانی مدت از رایانه یا گوشی همراه خودداری کنید.

 • برای استفاده از رایانه و گوشی همراه از عینک‌های محافظ استفاده کنید تا فشار کمتری به چشم‌هایتان وارد شود.
 • فاصله مناسبی با صفحه‌های نمایشگر در نظر بگیرید
 • نکات مراقبتی گفته شده توسط پزشک را جدی بگیرید.

طبق نظر پزشکان:

"در اکثر موارد، جراحی لازک با درصد موفقیت بالا انجام می‌شود و شخص بعد از آن شاهد نمره 6/6 چشم‌ها خواهد بود. اما ثابت نگه‌داشتن بینایی چشم‌ها تا حدود بسیاری به‌نحوه استفاده از آن‌ها بستگی دارد."

ثابت نگهداشتن نمره چشم بعد از عمل لازک بسیار سخت است.

اگر کاندید مناسبی برای عمل لازک باشید و نکات مراقبتی را رعایت کنید، نگرانی بابت برگشتن شماره چشم تجربه نمی‌کنید و با خیال راحت جراحی را انجام می‌دهید.

سخن پایانی

در اکثر موارد، افرادی که با تغییرات جزئی شماره چشم روبرو می‌شوند این مشکل برای‌شان چندان آزاردهنده نیست و نیازی به استفاده از عینک نخواهند داشت؛ مگر برای کارهای خاص مانند رانندگی در شب که برای ایجاد شرایط ایمن پیشنهاد می‌شود. برخی از این دسته افراد نیز در صورت امکان درمان مجدد را تمدید می‌کند که معمولاً درصد موفقیت آن بسیار بالاست و نگران‌کننده نخواهد بود.