عمل لازک یا prk؟! کدام یک برای چشمان شما مناسب است؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی، روش‌های بسیاری ابداع شده‌اند که می‌توان با کمک آنها از عینک برای همیشه رهایی یافت. عمل لازک و عمل پی آر کی دو نوع از روش‌های پیشرفته هستند که از طرف‌داران زیادی برخوردارند و هم چنین بازدهی بسیار خوبی را دارند. در ادامه قصد داریم در مورد تفاوت‌های عمل لازک و پی آر کی اطلاعاتی را به شما منتقل کنیم تا بتوانید در تصمیم‌گیری نوع عمل خود هوشمندانه گام بردارید.

مقایسه تفاوت‌های عمل لازک و پی آر کی 

 عمل لازک و پی آر کی هر دو جز عمل‌های پرطرف‌دار هستند که بازدهی بسیار خوبی دارند بااین‌وجود که این دو جراحی با یکدیگر تفاوت دارند. در واقع تفاوت‌های میان این عمل هستند که مشخص می‌کنند کدام یک برای چه افرادی مناسب است، ازاین‌رو در ادامه به فرق لازک و پی آر کی می‌پردازیم.

دانستن تفاوت‌های عمل لازک و پی آر کی، به شما اطلاعات کافی در رابطه با هر دو جراحی خواهد داد.

معاینات پیش از جراحی

قبل از هر عمل جراحی لازم است معایناتی صورت گیرد تا پزشک از وضعیت جراحی را به طور دقیق بیش بینی کند. عمل لازک و پی آر کی هر دو به معاینات پیش از جراحی نیاز دارند. 

مدت زمان عمل

مدت‌زمان عمل لازک و پی آر کی، حدوداً بین 10-15 دقیقه است. بسته به اینکه شرایط بیمار در چه وضعیتی قرار دارد ممکن است کمی بیشتر یا کمی کمتر باشد.

مزایا و معایب

مزیت عمل پی ار کی آن است که احتمال جابه‌جایی فلپ در آن وجود ندارد بنابراین می‌تواند برای دسته از افراد از جمله ورزشکاران بسیار مناسب باشد. در مقابل مزایای عمل لازک، هزینه کم و ایمن بودن است.

از طرفی معایب عمل لیزیک به دلیل برداشته شدن لایه اپیتلیوم مرتبط با دردناک بودن جراحی است.

مراقبت‌های بعد از عمل

طبق بررسی‌های انجام شده دوره بهبود عمل لازک از عمل پی آر کی کوتاه‌تر است. ازاین‌رو افرادی که دارای مشغله زیاد هستند و به طول دوره بهبودی توجه بیشتری دارند بهتر است عمل لازک را انتخاب کنند. چرا که در عمل لازک، لایه اپیتلیوم جدا نمی‌شود و برای رشد مجدد نیاز به صبر کردن نیست.

هزینه 

هزینه عمل پی ار کی و لازک، کاملاً وابسته به تجربه پزشک و نوع کلینیک انتخابی است اما به‌طورکلی هزینه عمل prk نسبت به لازک بیشتر است. زیرا بعد از عمل نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد.

عوارض

دید، مبهم، انعکاس، هاله نور، اصلاح بیش از حد بینایی، بینایی کم‌رنگ، عفونت چشم و خشکی چشم از جمله عوارض جراحی لازک و پی آر کی هستند که می‌تواند بعد از عمل به وجود آیند. طبق بررسی‌های انجام شده ایجاد این عارضه‌ها در عمل پی آر کی ممکن است بیشتر باشد.

شرایط و محدودیت‌ها

عمل لازک مناسب بیمارانی است که دچار خشکی چشم و عمل پی آر کی، مناسب افرادی است که قرنیه نازک دارند. هم چنین عمل prk به افرادی که ورزش می‌کنند نیز توصیه می‌شود زیرا امکان جابه‌جایی فلپ وجود ندارد.

دانستن شرایط و محدودیت‌های قبل از عمل لازک و پی ار کی به شما در انتخاب گزینه مناسب کمک خواهد کرد.

برای انجام عمل پی آر کی و لازک باید به چه متخصصی مراجعه کرد؟

انتخاب پزشک متخصص و متبحر از مهم‌ترین گام‌های هر عمل جراحی محسوب می‌شود که اهمیت ویژه‌ای دارد. پزشکی که قادر به انجام این دو عمل درمانی است می‌بایست جراح چشم و متخصص باشد تا به‌خوبی بتواند شرایط پیش‌آمده در جراحی را مدیریت کند. فراموش نکنید که پزشکانی را انتخاب کنید که در این حیطه بسیار مهارت و تجربه دارند؛ زیرا عمل چشم از جمله عمل‌های حیاتی محسوب می‌شود که کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند عواقب زیان باری را به دنبال داشته باشد.

سخن پایانی

عمل‌های لازک و پی آر کی هر کدام دارای ویژگی‌ها، مزیت‌ها و معایبی هستند که قبل از عمل بهتر است که درباره آنها آگاهی داشته باشید. در واقع نمی‌توان گفت که کدام یک از این دو جراحی بهتر هستند چرا که هرکدام باتوجه‌به ویژگی‌هایی که دارند مشخص می‌کنند برای چه افرادی مناسب هستند. اگر به دنبال عمل چشم هستید بهتر است از یک پزشک متخصص و جراح کمک بگیرید. چرا که شرایط شما بسیار دخیل در انتخاب عمل است و می‌بایست با هوشمندی و ذکاوت کامل انتخاب شود.