تاریخ آخرین ویرایش:

عمل لیزیک چشم (LASIK)

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم، انجام هر عمل زیبایی و درمانی ممکن شده است. مدتی است که عمل لیزیک چشم جز عمل‌های درمانی قرار گرفته که طرف‌داران بسیار زیادی پیدا کرده است و افراد به‌منظور حذف عینک به‌صورت دائمی از آن استقبال می‌کنند. نکته‌ای که وجود دارد: این عمل درمانی همانند دیگر عمل‌ها، دارای عوارض، مراقبت‌های قبل و بعد، توصیه‌های بعد از عمل و ... است.

 ازاین‌رو قصد داریم در این مقاله به‌طورکامل به‌تمامی سؤالات شما در زمینه عمل لیزیک پاسخ دهیم. اگر قصد انجام این عمل را دارید و یا در آستانه انجام آن هستید بی‌شک خواندن این مقاله به شما کمک زیادی می‌کند.

عمل لیزیک چشم چیست؟

عمل LASIK چشم یکی از انواع عمل‌های چشم است که به طور معمول برای درمان دوربین، نزدیک‌بین و آستیگمات صورت می‌گیرد. در این عمل از یک نور لیزر استفاده می‌شود تا شکل قرنیه تغییر پیدا کند. عمل لیزیک بدون درد و بیهوشی صورت می‌پذیرد و مدت‌زمان انجام آن کوتاه است. بعد از انجام این عمل، استفاده از عینک به‌صورت دائمی حذف خواهد شد و فرد از محدودیت‌های مرتبط با آن خلاص می‌شود. 

انجام این عمل به این صورت است که پزشک یک‌لایه نازک از قرنیه چشم را می‌تراشد و سپس با استفاده از نور لیزر آن را به‌اندازه موردنظر در می‌آورد. لازم به ذکر است که به‌دلیل بی‌حسی که تزریق می‌شود بیمار هیچ‌گونه دردی را احساس نمی‌کند. 

البته همه افراد که دارای مشکل بینایی هستند نمی‌توانند عمل چشم لیزیک را انجام دهند. چرا که در این عمل فرد می‌بایست در یک موقعیت مشخص شده باشد که این مورد تنها توسط پزشک با انجام معاینه، شناسایی و بیان می‌شود. 

  عمل لیزیک چشم، برای درمان دوربینی، نزدیک بینی و آستیگمات صورت می گیرد.

چرا عمل لیزیک چشم انجام می شود؟

عمل لیزیک چشم در جهان قدمتی 20 ساله دارد که تابه‌حال 96 درصد به‌صورت موفقیت‌آمیز اعمال شده است. در واقع این عمل، برش قرنیه با کمک لیزر است که سبب می‌شود عیوب انکساری چشم برطرف شود. افراد به دلیل اینکه از محدودیت‌های عینک و لنز خلاص شوند این نوع عمل چشم را انجام می‌دهند. ازآنجایی‌که این عمل سرپایی است و عوارض وحشتناکی ندارد بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. البته همه افراد قادر به انجام عمل LASIK نیستند و برای انجام این نوع عمل چشم می‌بایست توسط پزشک مورد بررسی و معاینه قرار گیرند. 

طبق نظر متخصص و محققان پزشکی: 

"تابه‌حال بیش از 1000 عمل لیزیک در جهان انجام شده است که اغلب آن بسیار موفق صورت گرفته‌اند. به همین خاطر است که عمل لیزیک چشم جز عمل‌های پرطرف‌دار در جهان شناخته می‌شود و بسیاری از افراد را از محدودیت عینک نجات می‌دهد. تنها نکته مهم در رسیدن به این درمان حیاتی، انتخاب درست پزشک در عمل چشم لیزیک است."

کاندیدهای مناسب عمل لیزیک چه کسانی هستند؟

قبل از عمل LASIK چشم باید شرایط بدنی بیمار مورد بررسی قرار گیرد. بیمار نبایست دارای بیماری خاصی باشد که با جراحی تداخل پیدا کند و مشکلاتی را پس از آن به وجود آورد. کاندیدای مناسب عمل لیزیک می‌بایست بیماری‌هایی مانند:

 • دیابت جدی و کنترل نشده
 • خشکی چشم شدید
 • نقض ایمنی شدید
 • بیماری قوز قرنیه
 • التهاب چشم 
 • بیماری‌های شبکیه 
 • تبخال‌ چشم
 • آب مروارید
 • آب سیاه
 • اسکارهایی روی قرنیه

را نداشته باشند. حتی افرادی هم که از قبل عمل‌های جراحی چشم انجام داده‌اند، گاهی کاندید مناسب این عمل نیستند و قادر به درمان از این طریق نخواهند بود. 

از طرفی اگر فرد در رده سنی قرار داشته باشد که مدام در حال تغییر شماره چشم باشد بهتر است از انجام این عمل در این رده سنی پرهیز کند. تمامی این موارد دست‌به‌دست هم می‌دهند تا مشخص کنند که بیمار، کاندید مناسب عمل لیزیک است یا خیر. 

کاندید مناسب عمل لیزیک، نباید مشکلاتی مانند: بیماری قوز قرنیه، آب مروارید و التهاب داخلی چشم داشته باشد.

آنچه در طول عمل جراحی چشم رخ می دهد!

پزشک در انجام عمل لیزیک، ابتدا قسمتی از قرنیه چشم را جدا می‌کند و سپس با استفاده از کامپیوتر و دستگاه‌های پیشرفته شروع به تغییر دادن شکل قرنیه می‌کند. سپس پزشک قرنیه را به‌جای خود بازمی‌گرداند و طی چند بار بررسی از قرارگرفتن صحیح قرنیه در چشم اطمینان پیدا می‌کند. اگر قرنیه به‌درستی و با موفقیت در جای موردنظر قرار گرفته باشد بعد از اتمام عمل، بیمار به‌سرعت بهبود پیدا می‌کند. 

ازآنجایی‌که بعد از عمل خراش‌هایی کوچک روی چشم به وجود می‌آید، بیمار می‌بایست بعد از عمل شروع به خوردن آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده کند. چرا که این خراش‌ها می‌توانند باعث بیماری و عفونت شوند. همچنین پزشک توصیه می‌کند که چشم توسط پوششی پوشانده شود تا از واردشدن آلودگی و یا ضربه به چشم جلوگیری شود. به‌همین‌خاطر بهتر است بعد از عمل به تجویز پزشک به‌خوبی دقت کنید و آنها را رعایت کنید تا روند بهبودی تسریع داده شود.

تفاوت عمل لیزیک چشم با دیگر عمل های جراحی چشم

پیشرفت در زمینه جراحی، روش‌های مختلفی از رفع عیوب چشم را ارائه داده است. پرکاربردترین عمل جراحی، عمل LASIK چشم است که با موفقیت بر روی میلیون‌ها بیمار صورت‌گرفته اما در این میان افرادی هم وجود دارند که نمی‌توانند از این روش به‌منظور درمان بهره ببرند. جراحی‌های دیگر که به جز لیزیک وجود دارد شامل پی آر کی و عمل لازک می‌شود که هرکدام برای افرادی خاص موفقیت‌آمیز هستند. 

در واقع بزرگ‌ترین تفاوت بین LASIK و دیگر عمل‌های جراحی چشم، بدون درنظرگرفتن نحوه جراحی، میزان مشکلاتی و وضعیت دیدی است که بیماران دارند. پزشک بعد از معاینه طبق وضعیت بینایی بیمار مشخص می‌کند که می‌تواند کدام یک از روش‌های جراحی را برای درمان انجام دهد. به طور مثال اگر بیمار با مشکل نازکی قرنیه و گشادی مردک چشم روبرو باشد عمل prk گزینه مناسب و اگر فرد دچار خشکی چشم باشد، عمل لازک گزینه مناسب خواهد بود. ازاین‌رو انتخاب نوع عمل جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است و در میزان موفقیت درمان تأثیر به‌سزایی دارد. 

عمل لیزیک چشم، پرکاربردترین جراحی چشم است.

شرایط عمل لیزیک

هر عمل جراحی دارای شرایط و محدودیت‌هایی است که می‌بایست به آن توجه شود. در عمل لیزیک چشم، شرایط سنی عمل لیزیک، میزان درجه چشم و شرایط بدنی بیمار از اهمیت زیادی برخوردار است. این شرایط مشخص می‌کنند که فرد امکان انجام این عمل را دارد یا خیر. به همین دلیل تاکید بر مشاوره قبل از عمل Lasik می شود تا شرایط بیمار مورد بررسی قرار گیرد و در بهترین حالت عمل انجام گیرد. 

معاینات قبل و بعد از عمل لیزیک

قبل و بعد از هر عمل، معاینه جز ارکان اصلی بوده تا شرایط بیمار تحت کنترل قرار گیرد. در عمل لیزیک چشم نیز این شرط وجود دارد و فرد می‌بایست چه قبل از عمل و چه بعد از عمل به‌منظور انجام معاینه به پزشک مراجعه کند. 

مدت زمان عمل لیزیک

عمل لیزیک به‌صورت سرپایی و در مدت زمان بسیار کوتاه صورت می‌گیرد. به این صورت که می‌توان گفت برای هر چشم حدوداً به 10 تا 15 دقیقه زمان نیاز است. گرچه این عمل بسیار کوتاه و سریع انجام می‌پذیرد اما دارای حساسیت زیادی است که بعد از عمل می‌بایست به مراقبت‌های بعد از آن توجه کرد. هم چنین انتخاب پزشک متخصص و متبحر نه‌تنها در روند بهبودی و موفقیت عمل تأثیرگذار است بلکه می‌تواند در مدت زمان عمل هم تأثیر داشته باشد. 

عمل لیزیک سرپایی انجام می گیرد.

توصیه های قبل و بعد از عمل لیزیک

توصیه‌های قبل و بعد از عمل در شرایط بهبودی بیمار تأثیر زیادی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. 

توصیه‌های مهم قبل از عمل:

 • استحمام کردن
 • استفاده‌نکردن از مواد معطر
 • بررسی چشم توسط متخصص چشم

توصیه‌های مهم بعد از عمل:

 • رانندگی نکردن
 • استحمام نکردن سه روز بعد از عمل
 • مصرف به‌موقع داروهای تجویز شده
 • دور بودن از فضای آلوده


عوارض عمل لیزیک چشم

عمل Lasik در برابر دیگر جراحی‌های چشم، ساختار پیچیده‌تری دارد و کوچک‌ترین انحراف و خطا در جراحی می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را به وجود آورد. احتمال ایجاد عوارضی که جدی باشند بسیار محدود است به‌خصوص اگر پزشک جراح با تحقیق و بررسی انتخاب شود و از تخصص خوبی برخوردار باشد.

 بعضی از عوارض عمل لیزیک شامل ناراحتی موقتی و اختلال در بینایی، خشکی چشم‌ها، هاله بینی و دوبینی، آستیگماتیسم، مشکلات ناشی از فلپ و عفونت و التهاب است. ناگفته نماند که عوارض در سال‌های ابتدایی ابداع لیزیک بیشتر بود اما به لطف پیشرفت در حوزه پزشکی احتمال ایجاد عوارض و خطا بسیار کاهش‌یافته است. 

مراقبت های قبل و بعد از عمل لیزیک چشم

همانند دیگر جراحی‌ها مراقبت‌های بعد از عمل لیزیک بسیار اهمیت دارند و آگاهی از نکات آن، به تسریع روند بهبودی شما کمک شود. رعایت کردن مواردی از جمله خودداری از مالیدن چشم، استفاده از قطره‌های چشمی طبق تجویز پزشک، استراحت دادن به چشم، ماندن در محیط‌های تمیز و دور از آلودگی هوا، استفاده از عینک آفتابی به‌صورت مداوم، پرهیز از ورزش‌های برخورداری، پرهیز از آرایش کردن حداقل تا یک هفته بعد از عمل و صبور بودن تا اتمام دوره درمان جز مراقبت‌های بعد از عمل محسوب می‌شود. 

برخی از قطره‌های لیزیک عبارتند از:

 • قطره کلرامفنیکل
 • قطره بتازونیت
 • قطره کتورولاک

مراقبت‌هایی هم قبل از عمل لیزیک وجود دارد که رعایت آنها نه تنها واجب بلکه ضروری است. مراقبت‌های قبل از عمل چشم Lasik شامل عدم استفاده از لنز تماسی نرم حداقل از یک هفته قبل از عمل، عدم استفاده از لنز تماسی سخت حداقل سه الی چهار هفته قبل از عمل، استحمام در روز انجام عمل و یا یک روز قبل عمل، میل کردن یک وعده غذای سبک و اجتناب از ناشتا بودن، استفاده‌نکردن از عطر و ادکلن و مواد معطر و گرفتن عکس‌های رنگی خاص مانند توپوگرافی و پاکی متری به‌منظور بررسی جزئیات است. 

مراقبت های قبل و بعد از عمل لیزیک از اهمیت بالایی برخوردار است.

دوره نقاهت عمل لیزیک چشم

عمل چشم لیزیک، به نسبت از دوره نقاهت بسیار کوتاه‌تری نسبت به عمل‌های جراحی دیگر برخوردار است. به این صورت که بعد از عمل فرد بیمار، نیاز نیست مدت‌زمان زیادی را استراحت کند و تنها با رعایت برخی از نکات می‌تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد. برخی از افراد که دچار برق‌زدگی و هاله نور و اشکال در بینایی نور شب می‌شوند معمولاً بین 3 تا 6 ماه طول می‌کشد که به حالت پایدار برسند. برخی از افراد هم مجبور می‌شوند برای بهبود کامل دید، جراحی مجددی انجام دهند که به آن جراحی ترفیعی گفته می‌شود که تعداد این افراد زیاد نیست. 

مزایای عمل لیزیک

برخی از عمل‌های چشم، مزایایی کمتر از معایب آنها دارند. درصورتی‌که در عمل لیزیک چنین نیست و مزایای آن بسیار بیشتر است. برخی از این مزایا شامل دوره نقاهت کوتاه، خطرپذیری پایین، بهبود بینایی عالی، سرعت زیاد در اثربخش بودن و عدم نیاز به عینک و لنز طبی برای افرادی با بینایی ضعیف می‌شود.  

معایب عمل لیزیک

عمل لیزیک در کنار تمام مزایایی که دارد دارای یک عیب است که برای افراد، برجستگی زیادی پیدا کرده. این عیب عدم دسترسی به بینایی مطلوب است. در برخی موارد و در تعداد کمی از جراحی‌ها، بیماران بعد از عمل، بالاترین درجه بینایی را به دست نمی‌آورند. درصورتی‌که این میزان از درجه بینایی با لنز یا عینک ممکن بوده است. 

نتایج عمل لیزیک

طبق بررسی‌های انجام شده عمل Lasik برای 96 درصد افراد نتیجه دهی بالایی داشته است. اگر در انتخاب پزشک دقت به کار گرفته شود بی‌شک نتیجه نهایی بدون استرس و نگرانی، عالی خواهد شد. به‌خصوص در حال حاضر که پیشرفت تکنولوژی امکان خطا و اشتباه را برای پزشکان کاهش داده است نتایج تا حد زیادی موفقیت‌آمیز ثبت می‌شود.

درصد بالایی از نتایج عمل لیزیک موفقیت آمیز است.

هزینه عمل لیزیک چشم

هزینه‌های عمل جراحی همیشه برای افراد جز دغدغه محسوب می‌شود ازاین‌رو قبل از انجام عمل، درباره آن تحقیقاتی انجام می‌دهند. لازم به ذکر است که بگوییم هزینه لیزیک متناسب با تخصص پزشک، مکان جراحی، کیفیت و دیگر موارد متغیر است. به هر صورت هرچقدر عمل در شرایط بهتری صورت گیرد هزینه به مقدار کمی افزایش پیدا می‌کند که واقعاً برای چنین عملی، ارزشمند و به‌صرفه و منطقی است.

مشاوره عمل لیزیک

نه‌تنها در انجام عمل‌های درمانی بلکه قبل از عمل‌های زیبایی هم مشاوره اهمیت زیادی دارد. چرا که در جلسه مشاوره پزشک بیشتر در مورد شرایط به وجود آمده بعد از عمل توضیح خواهد داد. به‌خصوص به‌خاطر شرایط مختلف در افراد، توصیه می‌شود که قبل از انجام عمل لیزیک چشم مشاوره صورت گیرد تا تمامی دیدگاه‌های مختلف و نتایج، بررسی و قابل‌پیش‌بینی شده باشد. 

چگونه بهترین جراح چشم را برای عمل لیزیک پیدا کنیم؟

انتخاب پزشک در نتیجه نهایی عمل، تأثیر به سزایی دارد ازاین‌رو می‌بایست نسبت به انتخاب آن سهل‌انگاری به خرج ندهید. نکات مختلفی در انتخاب بهترین جراح چشم Lasik وجود دارد که در اینجا به مهم‌ترین آن می‌پردازیم.

اولین مورد بررسی مجوز مراجع قانونی که می‌تواند مدارک جراح را تأیید کند. مورد دیگر بازخورد و نظر افرادی است که عمل چشم خود را توسط پزشک موردنظر انجام داده‌اند. پزشکان زیادی هستند که با تبلیغات زیاد نام خود را پرآوازه کردند اما در واقعیت چندان عملکرد خوبی نداشته‌اند.

پزشک در نتیجه نهایی عمل لیزیک تاثیر به سزایی دارد.

سخن پایانی

امروزه با کمک تکنولوژی و علم بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات توسط جراحی‌های پیشرفته برطرف می‌شوند. عمل لیزیک چشم جز این دسته از جراحی‌ها محسوب می‌شود که فرد را از محدودیت‌های همچون عینک و لنز راحت می‌کند. گرچه انجام این عمل برای همه افراد ممکن نیست و دارای شرایط ای است اما بسیاری از افراد را از عینک و لنز راحت کرده و رسماً باعث نجات آنها بوده است. خوشبختانه عمل چشم لیزیک نه‌تنها در ایران بلکه در جهان از میزان موفقیت زیادی برخوردار بوده است و در مدت زمان کوتاه و به‌صورت سرپایی انجام می‌گیرد. افرادی که از جراحی و درد گریزان هستند لازم است بدانند که این عمل از میزان درد بسیار کمی برخوردار است که گاهی با تصمیم پزشک با تزریق بی‌حسی، میزان درد آن به صفر می‌رسد. توصیه ما به شما این است که تنها پزشکان ماهر و متخصص را در این زمینه انتخاب کنید تا بیشترین رضایت را از عمل خود کسب کنید. 

 

سوالات متداول

ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسیدنظری موجود نیست

نوبت دهی

برای دریافت نوبت فرم زیر را پر کنید