مراقبت‌های قبل از عمل لازک

بهترین مراقبت‌های قبل عمل لازک شامل چه مواردی است؟ گزینه‌های زیادی وجود دارد که قبل از مراجعه برای عمل لازک باید انجام دهید و موارد بسیاری نیز با عنوان مراقبت‌های بعد از عمل لازک بیان شده است که به شما این اجازه را می‌دهد برای انجام این جراحی آمادگی کامل کسب کنید و بعد جراحی نیز با مشکل خاصی روبرو نشوید. بینایی ضعیف یک تجربه خسته‌کننده برای هر فردی است. از طرفی، عینک‌ها و لنزها هیچ‌گاه جایگزین خوبی برای بینایی نبوده‌اند. اگرچه این دو گزینه اثرات فوق‌العاده مفیدی دارند، اما ناراحت‌کننده و هزینه‌برند.

مراقبت‌های قبل از عمل لازک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

تنها راه‌حل برای رفع مشکلات بینایی، عمل لازک چشم است. عمل لازک بیشتر برای مشکلات بینایی همچون نزدیک‌بینی، دوربینی، پیری چشم و آستیگماتیسم استفاده می‌شود که طی جراحی لیزی یک فلپ بسیار نازک در قرنیه ایجاد می‌شود و اجازه می‌دهد نور روی شبکیه قرار گیرد و در آخر شکل چشم اصلاح می‌گردد. 

معمولاً عمل لازک به صورت سرپایی کمتر از ۵ دقیقه قابل انجام است که مشکل خاصی حین جراحی و بعد از جراحی مشاهده نمی‌شود. اما بهتر است برای انجام این عمل اطلاعات کافی در مورد مراقبت‌های قبل عمل لازک و بعد از آن کسب کنید.

بررسی مراقبت های قبل از عمل لازک؛ آمادگی لازم برای جراحی 

اولین نکته مهم در مورد مراقبت‌های قبل عمل لازک، مراجعه به چشم پزشک است. بعد از ارزیابی اولیه پزشک تعیین می‌کند، آیا گزینه مناسبی برای جراحی هستید یا خیر. بعد از به قطعیت رسیدن انجام عمل لازک، تعدادی از دستورالعمل‌ وجود دارد که باید قبل از انجام لیزیک انجام شود تا بهترین تجربه بهبودی را مشاهده کنید. 

درواقع می‌توان گفت روند بهبودی این عمل قبل از انجام آن شروع می‌شود که با اجرای دستورالعمل‌های پیش از عمل راحت‌تر و بدون هیچ مشکلی دوره بهبودی را طی می‌کنید. همچنین انجام مراقبت‌های قبل و بعد از عمل لازک به خوبی از عوارض احتمالی بعد از جراحی پیشگیری کند و با پیروی از آن ها تمام فرآیند به صورت کاملا ایمن و با اطمینان کامل اجرا خواهد شد.

قبل از عمل لازک نباید از سیگار استفاده کرد.

طبق نظر چشم پزشکان:

"به لطف عمل لازک، روزانه 100‌ها نفر در جهان استفاده از لنز یا عینک را برای همیشه فراموش می‌کنند. اما تصمیم به انجام جراحی به تنهایی برای رسیدن به بهترین نتیجه کافی نیست. اثربخشی عمل لیزیک تا حدودی به انجام مراقبت‌های قبل عمل لازک و مراقبت‌های بعد از آن بستگی دارد. پس برای با انجام این عمل اختیاری و کسب سلامتی و دید کامل چشم‌ها، حتما مراقبت‌های بعد از عمل لازک را جدی بگیرید. طبق آمارهای بدست آمده، افرادی که مراقبت های قبل و بعد از عمل لازک را با دقت انجام می‌دهند، به توجه به میزان حساسیت چشم در روزهای اولیه بعد از لیزیک راحت‌تر می‌توانند سطح فعالیت خود را افزایش دهند."

بیشتر بخوانید: چه مدت پس از عمل لازک می توان آرایش کرد؟

الزامات قبل از عمل لازک، حفظ توانایی و سلامتی بدن 

عمل لازک مانند دیگر جراحی‌ها نیاز به رعایت نکات مهم قبل از مراجعه به مطب است. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید قبل از جراحی به آن دقت داشته باشید این است که استفاده از لنزهای تماسی را حدود یک الی دو هفته متوقف کنید. این نکته بسیار اهمیت دارد تا قرنیه قبل از جراحی در حالت طبیعی قرار گیرد.

پیش از مراجعه به مطب از لنزهای تماسی استفاده نکنید.

دیگر نکاتی که در زمینه مراقبت قبل از عمل لازک قرار دارد، عدم مصرف سیگار و نوشیدنی‌های دارای الکل است. مصرف نوشیدنی‌های دارای الکل و کشیدن سیگار، توانایی بدن را برای طی کردن دوره بهبودی به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. با اجتناب از این دو مورد اطمینان کافی کسب خواهید کرد که در بهترین حالت ممکن برای رسیدن به سلامت کامل چشم‌ها آماده می‌شوید و بابت هدر رفتن هزینه عمل لازک اصلا نگران نخواهید بود.

توصیه‌های قبل از عمل لازک

توصیه‌های قبل از عمل لازک شامل مواردی است که ممکن است بعد از عمل جراحی نیاز داشته باشید آنها را انجام دهید. حدود یک هفته قبل از جراحی تمام کارهایی که باید در داخل خانه یا بیرون از خانه انجام دهید لیست کنید و برای اجرای آنها برنامه‌ریزی نمایید تا بعد از عمل جراحی بابت انجام آنها نگرانی نداشته باشید.

 انجام اقداماتی مانند تمیزکردن، شستن لباس‌ها، اطمینان از دارایی‌های موجود و... قبل از عمل جراحی باعث می‌شود در دوران بهبودی تمرکز بیشتری داشته باشید و با خیال راحت این دوره را سپری کنید.

پیش از عمل لازک کارهای خود را لیست کنید.

در روز پایانی هم توصیه می‌شود استحمام را فراموش نکنید و به خوبی استراحت کنید تا روز جراحی انرژی کافی داشته باشید. همچنین از پوشیدن لباس‌های راحت و عدم استفاده از طلا، جواهر و دیگر لوازم جانبی غافل نشوید. عدم استفاده از هیچ‌گونه عطر، آرایش، لوسیون صورت یا کرم صورت نیز جز یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های قبل عمل لازک است.

 بررسی مراقبت‌های بعد از عمل لازک 

چشم‌ها بعد از عمل جراحی در دوره ابتدایی وضوح کامل را ندارند؛ اما روزبه‌روز دید آن‌ها بهبود می‌یابد. پس جای هیچ نگرانی نیست و نباید از این موضوع دلسرد شوید. همچنین در اولین در روزهای اولیه جراحی، احساس درد و ناراحتی‌های خفیف کاملا طبیعی است. این درد همانند خراشیدگی است و یا این که چیز در داخل چشم‌ها قرار دارد که استفاده از داروهای خوراکی باعث کاهش درد می‌شود و ناراحتی را برطرف می‎کند.

بیشتر بخوانید: استفاده از تلفن همراه پس از جراحی لازک

مراقبت‌های قبل از عمل لازک باعث بهبودی سریع‌تر می‌شود.

یکی دیگر از نکات مراقبت‎های بعد از عمل این است که در انتهای عمل لیزر، لنز تماسی روی چشم قرار می‌گیرد. این لنز به عنوان پانسمان به مدت ۴ الی ۶ روز در جای خود باقی می‌ماند و نباید آن را تکان یا بردارید. 

نکته مهم! در دوره بهبودی در صورت مشاهده کاهش دید ناگهانی، چشم قرمز شدن چشم‌ها و درد شدید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

سخن پایانی

با اجرای مراقبت‌های قبل عمل لازک به‌راحتی می‌توان آمادگی کامل برای جراحی کسب و بهترین نتیجه را مشاهده کرد. اما بعد از عمل جراحی همه چیز تمام نمی‌شود. بررسی مراقبت‌های قبل و بعد از عمل لازک جز اقدامات مهمی است که دوره بهبودی سریع‌تر را رقم می‌زند و شخص بدون استرس برای انجام هر کاری، ابتدا سلامتی چشم‌های خود را در نظر می‌گیرد.