عمل فمتو اسمایل و هر آنچه باید درباره آن بدانید!

در حال حاضر به‌منظور حذف عینک از روزمرگی روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها عمل فمتواسمایل است. عمل ریلکس اسمایل جز عمل‌های کم تهاجمی است که آخرین نسل از جراحی اصلاح عیوب انکساری است. این روش درمانی برای عده‌ای خاص می‌تواند بسیار مؤثر باشد که در ادامه به توضیحات جامع درباره آن می‌پردازیم.

یکی از عمل‌های غیرتهاجمی عمل فمتواسمایل یا ریلکس اسمایل بوده است که برای افراد دارای عیوب انکساری بسیار مناسب است. این روش درمانی برای اصلاح نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم خفیف تا 5 دیوپتر بسیار مفید است. SMILE مخفف کلمه استخراج عدسی با برش کوچک است. روش SMILE جدیدترین نسخه جراحی لیزر انکساری چشم است و شامل ایجاد یک برش بسیار ریز در لبه قرنیه با استفاده از لیزر فمتوثانیه می‌شود. توپوگرافی قرنیه در تکنیک SMILE فقط از لیزر فمتوثانیه استفاده می‌شود؛ لیزرهای فمتوثانیه توانایی آن را دارند که از سطح قرنیه بدون آسیب رساندن عبور کنند و با بریدن یک بافت کوچک به شکل عدسی شکل قرنیه را تغییر دهند.

فمتواسمایل جدیدترین نسخه جراخی لیزر انکساری چشم است.

روش عمل فمتواسمایل چگونه است؟ 

این روش مشابه لیزیک است و بدون درد انجام می‌شود. ابتدا از قطره‌های بی‌حس‌کننده برای بی‌حس کردن چشم‌ها استفاده می‌شود و سپس دستگاهی روی پلک اعمال می‌شود که چشمان شما را باز نگه می‌دارد و از پلک‌زدن جلوگیری می‌کند. این کار می‌تواند احساس فشار ایجاد کند اما دردناک نیست.

سپس با استفاده از لیزر یک برش کوچک 2-4 میلی‌متری ایجاد می‌شود. این کار منجر به تغییر شکل قرنیه می‌شود و عیب انکساری زیرین را اصلاح می‌کند. این روش درواقع بیرون آوردن عدسک از شکاف ریز لبخند مانند در قرنیه است. تمامی این مراحل تنها با استفاده از لیزری نوین و پیشرفته انجام می‌شود که هیچ‌گونه درد و خطری تهاجمی ندارد.

کاندیدهای مناسب برای جراحی ریلکس اسمایل 

کاندیدای مناسب عمل ریلکس اسمایل یا همان فمتواسمایل افرادی هستند که دارای سن 18 به بالا هستند و همچنین ضعیفی چشم آنها در طول یک سال ثابت بوده است. در کنار این دو مورد لازم است نمره نزدیک‌بینی چشم آنها بین 5/0 تا 10 و قدرت آستیگماتیسم تا 5 دیوپتر باشد. این دسته از افراد می‌توانند کاندیدهای مناسبی برای جراحی ریلکس اسمایل باشند. 

عمل فمتو اسمایل به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟ 

جراحی فمتواسمایل برای دسته‌ای از افراد بسیار نتیجه خوبی دارد؛ در ادامه به این افراد اشاره می‌کنیم:

 • افراد دارای نزدیک‌بینی و آستیگمات
 • افراد نیازمند به کیفیت بالای بینایی 
 • افراد مستعد خشکی چشم
 • افراد دارای تحرک زیاد مانند ورزشکاران 
 • افراد دارای قرنیه نازک

جراحی فمتواسمایل برای ورزشکاران 

قطعاً ورزشکاران به دنبال روش‌هایی برای بهبود بینایی و دید خود هستند که در کمترین زمان صورت گیرد و در نهایت نتیجه مطلوبی داشته باشد. ازآنجایی‌که عمل فمتواسمایل کاملاً بدون درد و غیرتهاجمی است برای ورزشکاران می‌تواند گزینه مناسبی باشد. 

در این نوع عمل جراحی چشم هیچ نوع بخیه و یا برش عمیقی در چشم وجود ندارد پس برای ورزشکاران مانند شناگران، که چشم آنها در تماس با میکروب‌های آبی قرار دارد بسیار مناسب است؛ همچنین کشتی‌گیران و ورزشکاران رزمی که گاهی اوقات فشارهای زیادی به سطح چشم آنها وارد می شود، می‌تواند یک جراحی فوق العاده به حساب آید.

عمل‌های چشم دیگر نیاز به دوران نقاهت بیشتر دارند و در نهایت ممکن است عوارض بیشتری نیز داشته باشند. پس فمتواسمایل می‌تواند برای ورزشکارانی که از عینک و لنزهای تماسی هم بیزار هستند گزینه مناسبی باشد.

جراحی فمتواسمایل یک گزینه خوب برای ورزشکاران است!

عمل فمتو اسمایل مناسب چه کسانی نیست؟ 

درست است که این عمل جراحی دارای مزیت‌های زیادی بوده و نسبت به عمل‌های دیگر از عوارض و خطر کمی برخوردار است اما برای همه افراد مناسب نیست. این افراد شامل موارد زیر می‌شوند:

 • افراد دارای دوربینی 
 • خانم‌های باردار 
 • بیماران مبتلا به تب‌خال چشمی، دیابت شدید، عفونت، آب سیاه شدید، لوپوس، آرتریت روماتوئید

مزیت عمل فمتواسمایل 

بدون خطر جابجایی فلپ، RELEX SMILE یا فمتواسمایل بهترین روش برای کسانی است که در ورزش‌های تماسی و حرفه‌های رزمی مانند ارتش، نیروی هوایی و غیره درگیر هستند، جایی که ممکن است احتمال آسیب‌دیدگی داشته باشند. هم چنین این جراحی کاملاً غیرتهاجمی است و به طور خلاصه، RELEX SMILE دائمی است و اثر جراحی دائمی دارد، اما چشم‌ها با افزایش سن تغییر می‌کنند و ممکن است نیاز به عینک مطالعه باشد.   

معایب جراحی فمتواسمایل

جراحی فمتواسمایل نسبت به روش‌های دیگر از معایب بسیار کمی برخوردار است که قابل قیاس با روش‌های دیگر نیست.

به گفته کارشناسان پزشکی:

"خطرات عمل فمتواسمایل در مجموع همان خطرات اصلاح بینایی لیزری است. مقداری خشکی گذرا وجود دارد، اگرچه دوره خشکی بسیار کوتاه‌تری نسبت به سایر روش‌های اصلاح بینایی لیزری وجود دارد و جراحی چشم فمتواسمایل از خطر و معایب کمی برخوردار است. همچنین در عمل ریلکس اسمایل، روش استخراج شامل برداشتن بافت از سطح قرنیه است. این کار منجر به مشکل احتمالی زباله می‌شود و معمولاً از برداشتن دیسک قرنیه ناشی می‌شود. این زباله‌ها می‌تواند شامل مشکلات دیگری از جمله تحریک و التهاب باشد."

جراحی ریلکس اسمایل از معایب بسیار کمی برخوردار است.

کاربرد عمل فمتواسمایل برای بیماری‌های مختلف چشم 

جراحی فمتواسمایل که نسل جدیدی از جراحی است به‌گونه‌ای طراحی شده که تنها مناسب برای درمان یک بیماری نیست. در واقع می‌تواند برای نزدیک‌بینی، آستیگماتیسم و ... مناسب باشد که در ادامه به توضیح بیشتر می‌پردازیم.

جراحی فمتو اسمایل برای نزدیک‌بینی و دوربینی 

جراحی فمتواسمایل برای کسانی که دچار نزدیک‌بینی در هر مقداری هستند می‌تواند بسیار اثربخش باشد. اما افرادی که از نزدیک‌بینی رنج می‌برند، نمی‌توانند برای درمان از جراحی فمتواسمایل استفاده کنند. این دسته از افراد بهتر است روش‌های درمانی دیگر را انتخاب کنند تا نتیجه موردنظر خود را به دست آورند. 

جراحی فمتواسمایل برای آستیگماتیسم 

افرادی که دچار آستیگماتیسم هستند تنها از روش درمانی فمتواسمایل استفاده نمی‌کنند. درصورتی‌که فرد در کنار مشکل نزدیک‌بینی، دچار آستیگماتیسم خفیف باشد تا جایی که آستیگماتیسم تا 5 دیوپتر باشد با روش ریلکس اسمایل کاملاً قابل‌درمان است. فردی که دارای آستیگماتیسم بیشتر از 5 دیوپتر است می‌بایست از روش‌های درمانی دیگر بهره ببرد.

عمل فمتو اسمایل برای آب مروارید 

مشکل انکساری چشم آب مروارید به‌گونه‌ای است که عدسی چشم حالت شفاف و کریستالی خود را به تار و کدر می‌دهد. عمل‌های لیزری چشم می‌توانند این مشکل را حل کنند. افراد در هر میزان از شدت آب مروارید باشند می‌توانند یک روش جراحی خاص را برای درمان انجام دهند. آن دسته از افرادی که تاری بیش از اندازه دارند و حتی با تغییر بر روی قرنیه، شفافیت قبل را به دست نمی‌آورند بهتر است عمل لنز داخلی چشم را انجام دهند. 

جراحی ریلکس اسمایل تنها مختص به یک بیماری نیست!

نکات مهم جراحی ریلکس اسمایل 

نکات مهمی در خصوص جراحی چشم فمتواسمایل وجود دارد که توجه به آنها ضروری است. اولین مورد مناسب بودن این روش برای درمان مشکل شما است. با اینکه این روش بسیار نوین و کم‌خطر بوده اما نمی‌تواند برای همه مناسب باشد. پس بهتر است قبل از انجام عمل حتماً با جراح متخصص صحبت کنید. از طرفی برای انجام عمل باید شماره چشم متغیری نداشته باشید؛ به عبارتی دیگر در طول یک سال شماره چشم شما ثابت بوده باشد. 

مشورت کردن با یک پزشک باتجربه می‌تواند شما را به طور کامل از نکات مهم و حیاتی باخبر سازد و اطمینان کامل را به شما دهد. 

عوارض و خطرات جراحی فمتواسمایل 

به‌طورکلی جراحی  Relex SMILE یا فمتواسمایل ثبات طولانی‌مدت را با حداقل یا بدون عارضه ارائه می‌دهد. به طور دقیق، این یک روش بدون درد و بی‌خطر است. برش ایجاد شده در جراحی Relax Smile، حدود 80 درصد کمتر از برش فلپ ایجاد شده در جراحی لیزر معمولی لیزیک است. بااین‌حال عوارض و خطرات احتمالی هم دارد که مطلع بودن از آنها لازم است و در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 • باقی‌ماندن بقایای بافت استخراج شده 
 • تصحیح دید بیش از حد یا کمتر
 • دید مه‌آلود و تار
 • خشکی چشم
 • التهاب چشم

مقایسه عمل فمتو اسمایل با سایر روش‌ها 

عمل فمتواسمایل با روش‌های دیگر تفاوت‌های زیادی دارد. مهم‌ترین آن، نوین و به‌روز بودن نوع جراحی است که با کم‌ترین میزان خطر و به‌صورت غیرتهاجمی صورت می‌گیرد. در ادامه به تفاوت‌های جراحی چشم فمتواسمایل و جراحی‌های دیگر می‌پردازیم.

فمتواسمایل روشی غیر تهاجمی است!

تفاوت عمل فمتواسمایل با لیزیک 

RELEX SMILE یک روش جراحی لیزر چشم کمتر تهاجمی نسبت به لیزیک است. در طی عمل لیزیک، جراح شما فلاپی به دور 20 میلی‌متر ایجاد می‌کند. در مقایسه، SMILE تنها یک برش 3 میلی بر روی قرنیه ایجاد می‌کند. علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که در مقایسه با لیزیک، عمل فمتواسمایل ثبات بیومکانیکی بالقوه بهتر قرنیه را فراهم می‌کند.

از طرفی در لیزیک، یک دهانه بزرگ موردنیاز است تا لیزر اگزایمر بتواند قرنیه زیرین را تغییر شکل دهد. در RELEX SMILE، تنها به یک دهانه بسیار کوچک (اغلب کمتر از 4 میلی‌متر) برای تسهیل برداشتن عدسی نیاز است.

تفاوت فمتو اسمایل با فمتولیزیک 

در زمان عمل فمتولیزیک از دو لیزر به‌منظور تغییر قرنیه استفاده می‌شود. درصورتی‌که در روش فمتواسمایل تنها از یک لیزر کمک گرفته می‌شود؛ همچنین فمتواسمایل دارای خطر و عوارض کمتری نسبت به فمتولیزیک است و موفقیت در نتیجه نهایی عمل بیشتر است. 

ناگفته نماند که در روش فمتولیزیک به دلیل استفاده از دو لیزر در هنگام جراحی، مدت‌زمان عمل طولانی‌تر خواهد شد. پس مدت‌زمان عمل فمتواسمایل نیز بسیار کمتر است.

تفاوت فمتواسمایل با لازک

بر خلاف جراحی لیزیک که نیاز به ایجاد فلپ برای نمایان شدن لایه‌های داخلی قرنیه دارد، یا همچنین PRK و عمل لازک که نیاز به برداشتن سلول‌های اپیتلیال از قرنیه دارد، SMILE یک روش کم تهاجمی است که فقط به یک برش کوچک نیاز دارد (تقریباً 2 تا 4) میلی‌متر)

در روش فمتواسمایل القای انحراف کروی به حداقل می‌رسد؛ بنابراین بیماران فمتواسمایل بیشتر احتمال دارد به کیفیت بینایی بهتری دست یابند که برای کسانی که نزدیک‌بینی بالا دارند صادق است. علاوه بر این ReLEx SMILE ممکن است دقیق‌تر از لیزیک باشد، به‌خصوص برای کسانی که درجات بالاتر نزدیک‌بینی را دارا هستند.

در جراحی فمتواسمایل القای انحراف کروی به حداقل می‌رسد! 

فمتواسمایل بهتر است یا  PRK 

اینکه کدام یک از این دو عمل می‌تواند گزینه بهتری باشد کاملاً بستگی به شرایط بیمار و همچنین نظر پزشک دارد. با اینکه ریلکس اسمایل یک روش بسیار نوین بوده ممکن است برای برخی از افراد پاسخ‌دهی بالایی نداشته باشد. به‌هرحال تفاوت اساسی در این دو روش، آن است که دوره بهبودی فمتواسمایل بسیار کوتاه‌تر از عمل prk بوده. همچنین غیرتهاجمی بودن در روش فمتواسمایل بسیار کمتر از روش prk است.

نکات مهم قبل از عمل فمتواسمایل چیست؟ 

رعایت برخی نکات قبل از انجام عمل RELEX SMILE برای خروجی بهتر، ضروری است. ازاین‌رو تصمیم گرفتیم همه موارد مهم را در ادامه جمع‌آوری کنیم.

 • شستن چشم‌ها و مژه‌ها یا استحمام در روز قبل از عمل یا صبح عمل 
 • خودداری از آرایش کردن 48 ساعت قبل از عمل 
 • استفاده‌نکردن از عطر و ادکلن و مواد خوشبو در روز عمل فمتواسمایل 
 • استفاده‌نکردن از لنزهای تماسی 498 ساعت قبل از ورود به اتاق عمل 
 • پوشیدن لباس‌های راحت و سبک در روز انجام عمل ریلکس اسمایل
 • استفاده از قرص آرام‌بخش در صورت اضطراب و نگرانی زیاد (با در جریان گذاشتن پزشک معالج)

مراقبت‌های بعد از جراحی فمتواسمایل 

بلافاصله پس از عمل شما را برای استراحت به اتاق خود می‌برند و جراحی چشمان شما را بررسی می‌کنند. قبل از ترخیص از کلینیک، قطره‌هایی برای کمک به مرطوب نگه‌داشتن چشم و همچنین جلوگیری از عفونت و التهاب داده می‌شود. شما تا چند هفته آینده به مصرف آنها در خانه ادامه خواهید داد. باید ترتیبی دهید که شخصی شما را به خانه برساند و برای چند روز در آنجا استراحت کنید. 

در مدت‌زمان استراحت خود به‌هیچ‌عنوان نباید ورزش‌های سنگین و شنا انجام دهید. در این مدت می‌بایست از فضای آلوده به‌دور باشید و از چشم خود محافظت کنید. توصیه‌های پزشک بسیار ضروری است و همین مراقبت‌ها می‌تواند نتیجه پربارتری را به وجود آورد. 

نتایج جراحی فمتو اسمایل 

عمل ریلکس اسمایل به این صورت است که در روز اول حدود 80 درصد از اصلاح بینایی را پدید می‌آورد. سپس در طی چند هفته، بهبود کامل اتفاق می‌افتد. تقریباً حدود 90 درصد افرادی که این عمل را انجام می‌دهند نتیجه موردنظر خود را دریافت می‌کنند. 10 درصد افراد باقی‌مانده که نتیجه مثبت دریافت نمی‌کنند به دلیل عدم انتخاب درست پزشک و یا روش درمان است. 

بیش‌تر نتایج عمل فمتواسمایل مثبت است!

هزینه جراحی ریلکس اسمایل 

هزینه جراحی عمل چشم یکی از گزینه‌های مهم برای بیماران است. قطعاً شما هم قبل از شروع درمان، مشتاقید که از تمامی هزینه‌ها مطلع باشید تا برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید. طبق بررسی‌های انجام شده بسته به نوع تجربه و مهارت پزشک، مکان جراحی، نوع بیمه درمانی، امکانات و... هزینه عمل متفاوت است. البته آزمایش‌هایی نیز می‌بایست قبل از عمل انجام شود که هزینه مجزایی از جراحی دارد. 

هزینه عمل فمتواسمایل چشم بیشتر از هزینه عمل لیزیک، لازک و حتی فمتولیزیک است. چرا که در این عمل، از دو لیزر برای اصلاح چشم استفاده می‌شود؛ یک لیزر برای برش قرنیه و یک لیزر هم برای اصلاح قرنیه.

پیشنهاد ما به شما این است که برای اطلاع از قیمت دقیق جراحی به پزشک موردنظر خود مراجعه کنید و شرایط جراحی فمتواسمایل را به طور دقیق جویا شوید. 

برای عمل فمتواسمایل پیش چه متخصصی باید رفت؟ 

انجام جراحی‌های چشمی می‌بایست توسط پزشک جراح فوق‌تخصص چشم و زیبایی صورت گیرد چرا که این عمل در کنار غیرتهاجمی بودن بسیار حساس است. دکتر مریم روشنی از جمله پزشکانی است که در ایران بیشترین عمل موفقیت‌آمیز اصلاح عیوب انکساری را داشته و درصد بیشترین جراحی‌های موفقیت‌آمیز را به خود اختصاص داده است. اگر به دنبال پزشک معتبر و باتجربه می‌گردید تا عمل شما به بهترین نحو ممکن انجام شود ایشان گزینه بسیار مناسبی هستند.

سخن پایانی

در تمام درمان‌های چشم، دلایل انتخاب یک جراحی نسبت به دیگری از فردی به فرد دیگر تغییر می‌کند. تنها راه برای دانستن اینکه کدام یک برای شما بهترین است، دریافت نظر متخصص است. جراحی چشم فمتواسمایل جز مدرن‌ترین عمل عیوب انکساری چشم محسوب می‌شود که بدون درد و حتی عارضه انجام می‌شود. در این عمل چشم از به‌روزترین تجهیزات پزشکی استفاده می‌شود تا عمل در کوتاه‌ترین مدت‌زمان ممکن صورت گیرد.

 ناگفته نماند که همه افراد نمی‌توانند به‌منظور درمان از این نوع جراحی بهره ببرند؛ بلکه تنها افرادی می‌توانند به‌منظور درمان از این عمل استفاده کنند که دارای نزدیک‌بینی شدید و مشکل آستیگماتیسم باشند. امیدواریم که اطلاعات جامع و کامل عمل فمتواسمایل را به شما منتقل کرده باشیم تا آگاهی کامل را در جهت بهبود دید و بینایی در این حیطه کسب کرده باشید.

نوبت دهی

برای دریافت نوبت فرم زیر را پر کنید

ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسیدنظری موجود نیست