هزینه عمل کاشت لنز

از سال ۱۹۵۰ تا کنون تحقیقات بسیاری بر روی کاشت لنزهای چشمی صورت گرفته است؛ پس از برداشتن لنز طبیعی چشم در جراحی‌ها، چشم انسان توانایی تمرکز نور و تصاویر را از دست می‌دهد. این جراحی که به آن عمل آرتیزان هم گفته می‌شود، در واقع قرار دادن یک لنز در داخل چشم است که طیف وسیعی از مشکلات بینایی را بهبود می‌دهد. استفاده از لنزهای دائمی در جراحی آب مروارید و عیوب انکساری چشم کاربرد گسترده‌ای دارد. هزینه عمل کاشت لنز بیشتر از جراحی‌های دیگر به‌طور مثال لیزیک بوده اما روش مطمئن‌تری برای رفع عیوب بینایی است. 

در ادامه به بررسی بیشتر هزینه کاشت لنز و پوشش‌های بیمه این عمل، می‌پردازیم.

قیمت عمل کاشت لنز داخل چشمی

این جراحی یک روش دائمی، مطمئن و بدون تاثیرات نامطلوب بر ظاهر شخص است؛ عیوب چشم را می‌توان از طریق انواع جراحی‌ها مانند:

رفع کرد، اما این جراحی یک درمان موثر و ایمن است که طیف وسیعی از مشکلات بینایی را اصلاح می‌کند. این جراحی بیشتر برای اشخاص که شماره چشمشان خارج از محدوده قابل اصلاح با عمل لیزری است، انجام می‌شود.

هزینه عمل کاشت لنز، به عوامل متعددی بستگی دارد.

 یکی از نکات مهم برای داوطلبان درخواست این عمل، هزینه‌های آن بوده که به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. به‌طور متوسط هزینه این عمل در سال 1401، حدود ۱۰ میلیون تومان بوده و قیمت عمل کاشت لنز توسط خانم دکتر مریم روشنی که یکی از بهترین پزشک‌ها بوده،۶ تا ۷ میلیون تومان است.  

از نقطه نظر پزشکان:
" بعضی از لنزهای چند کانونی داخل چشم،  جدید هستند و تعدادی از جراحان آشنایی کافی با کارگذاری آنها نداشته و به شما پیشنهاد نمی‌کنند. چنانچه انتخاب شما این لنزها است، با جراحانی که تجربه لازم را دارند مشورت کنید. البته بدیهی است هزینه عمل  کاشت لنز با استفاده از این لنزهای خاص بیشتر خواهد بود.  قیمت این لنزها  بطور معمول هزینه ای در حدود 1200 تا 3500 دلار در خارج از کشور برای هر چشم را دربر می‌گیرد که لازم است توسط خود بیمار پرداخت شود. خوشبختانه انواع معتبر این لنزها، با قیمتی مناسب در ایران موجود است."

هزینه عمل کاشت لنز به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه این جراحی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد:

نوع لنز

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر این عمل نوع لنز است، که معمولا توسط پزشک انتخاب شده و یا خود فرد پیشنهاد داده و توسط پزشک تایید می‌شود. 

کلینیک و بیمارستان

 با توجه به اینکه در مراکز خصوصی و یا دولتی جراحی انجام شود و یا مرکز درمانی در چه شهر و منطقه‌ای قرار گرفته، قیمت عمل متفاوت خواهد بود.

تبحر جراح 

میزان تجربه و تبحر پزشک معالج بر میزان هزینه تاثیرگذار خواهد بود. 

پوشش بیمه شامل هزینه عمل کاشت لنز می‌شود؟

از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر بهای این جراحی لنزهای مورد استفاده هستند؛ عمل جراحی آب مروارید معمولا به خوبی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد؛ همچنین هزینه‌های مربوط به لنزهای معمولی نیز توسط بیمه پرداخت می‌شود. اما لنزهای خاص مانند لنزهای سه کانونی و چندکانونی حتی در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند و شخص مجبور است هزینه آن‌ها را خود تقبل کند. 

بیمه‌های تکمیلی با توجه به سقف پوشش تعهدات خود قسمتی از هزینه‌های جراحی‌های چشم را با کسر مبلغ فرانشیز پرداخت می‌کنند. در بعضی از مراکز درمانی تجهیزات بهتری استفاده شده و رسیدگی به بیمار با کیفیت بالاتری انجام می‌شود که معمولا تحت پوشش بیمه‌ای نیستند. 

سخن پایانی

همان‌طور که شرح داده شد هزینه عمل کاشت لنز نسبت به جراحی‌های دیگر چشم بهای بیشتری دارد، اما با توجه به اینکه یک روش برگشت ناپذیر و قابل اطمینان بوده، گزینه مناسبی است. در صورتی که شخص قصد انتخاب این جراحی را دارد بهتر است قیمت عمل کاشت لنز را در مراکز مختلف بررسی و با توجه به شرایط بیمه خود انتخاب مناسبی داشته باشد.