تاریخ آخرین ویرایش:

تاری دید بعد از عمل لیزیک و لازک

تاری دید بعد از جراحی لیزیک و لازک خطرناک است؟ اگر نگران هستید که بعد از جراحی بینایی لیزیک چه رخ می‌دهد، باید بگوییم عمل لیزیک بسیار ایمن و مؤثر است و در شرایطی که هیچ خطری سلامتی چشم‌ها را تهدید نکند انجام می‌شود. تنها نکته‌ای که مهم است این است که جراحی لیزیک برای بهبودی کامل نیاز به‌زمان دارد. معمولاً اکثر بیماران بینایی‌شان را در عرض ۴۸ ساعت به‌دست می‌آورند؛ اما بینایی کامل حدود یک هفته طول می‌کشد.

بعد از عمل لیزیک و لازک اکثر بیماران تا 48 ساعت بعد بینایی‌شان بر می‌گردد.

تجربه برخی مشکلات بعد از جراحی، باعث احساس نگرانی می‌شود؛ درحالی‌که این عوارض جانبی کاملاً طبیعی هستند و با گذارندن دوره بهبودی ناپدید می‌شوند. یکی از همین عارضه‌ها تاری دید است که اصلاً نباید از آن بترسید. اما این مشکل تا چه زمانی ماندگار است؟ اگر رفع نشود چه باید کرد؟

تاری دید بعد از عمل لیزیک و لازک طبیعی است؟

پاسخ این سؤال بله است؛ تاری دید طی ۲ الی ۳ ساعت اولیه بعد از جراحی کاملاً طبیعی است. اگرچه بینایی در عرض ۲۴ ساعت بسیار بهبود می‌یابد؛ اما ممکن است برای مدتی نوسانات بینایی را تجربه کنید. بسیاری از بیماران متوجه هاله اطراف چراغ‌ها می‌شوند؛ مخصوصاً هنگام رانندگی در شب. اگرچه این مشکل در عرض چند ماه ناپدید می‌شود، اما باید احتیاط کامل را داشته باشید و از رانندگی در شب پرهیز کنید.

ممکن است بعد از لیزیک و لازک در هنگام رانندگی در شب دچار تاری دید شوید.

البته عوارض بعد از عمل لیزیک و لازک تنها به تاری دید محدود نمی‌شود و احتمال اینکه با مشکلاتی همچون لکه‌های قرمز و تیره در سفیدی چشم، خراشیدگی و خشکی چشم نیز روبه‌رو شوید، وجود دارد. مشاهده این علائم اصلاً نگران‌کننده نیست و در عرض چند هفته به‌راحتی از بین می‌روند.  

 دلیل تاری دید بعد از عمل لیزیک و لازک 

معمولاً تاری دید، به‌دلیل برش ایجاد شده روی قرنیه رخ می‌دهد؛ زمانی‌که بافت چشم تلاش می‌کند بهبودی دوباره خود را به‌دست آورد، چشم‌ها با کمی تاری و هاله دید مواجه می‌شوند. برای رفع این مشکل ابتدا باید کمی صبور باشید و از انجام برخی کارها اجتناب کنید:

  • عدم استفاده از آب و صابون در ناحیه چشم 
  • عدم ورود گرد و غبار و انجام فعالیت‌های باغبانی در فضای باز 
  • ممنوعیت آرایش چشم‌ها 
  • پرهیز از کارکردن با کامپیوتر و گوشی برای ساعات طولانی و بدون استراحت 
  • پرهیز از شناکردن یا فروبردن سر در زیر آب 
  • ورزش کردن ممنوع

باقی ماندن نمره چشم 

خیلی‌ها، هنگام مشاهده تاری دید نسبت‌به باقی‌ماندن نمره چشم نگرانند درحالی‌که این عارضه موقتی بعد از چند مدت از بین می‌رود. اما آیا امکان برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک وجود دارد یا خیر؟ این جراحی به‌منظور برداشتن دائمی عینک انتخاب می‌شود؛ بنابراین احتمال برگشت نمره چشم‌ها بسیار کم است. اما در برخی شرایط چشم‌ها دوباره تار می‌شوند و بینایی صددرصد خود را از دست می‌دهند. در این مواقع، ممکن است پزشک جراحی دوباره را پیشنهاد دهد. از جمله مهم‌ترین دلایلی که باعث ثابت ماندن نمره چشم می‌شود، بروز بیماری‌های چشمی مانند آب مروارید یا پیرچشمی است.

ممکن است بعد از لازک نیاز به جراحی مجدد نیاز داشته باشید.

تاری دید بعد از عمل لازک و لیزیک چه مدت طول می‌کشد؟

پس از جراحی اصلاح بینایی با لیزر، چشم‌ها دچار مشکلات شایعی مانند تحریک، خارش و ریزش اشک می‌شوند که رخ‌دادن تمام این علائم در چند ساعت اولیه بعد از جراحی کاملاً طبیعی است. یکی دیگر از عوارض شایع پس از لیزیک و عمل لازک، تاری دید است که همانند دیگر عارضه‌ها بعد از چند روز شدت آن کمتر می‌شود. بااین‌حال، حدود دو الی سه ماه طول می‌کشد تا بینایی به‌طور کامل به‌دست آید. گاهی اوقات نیز به‌دست آمدن بینایی کامل حدود یک سال طول می‌کشد.

عوامل مؤثر بر بهبود بینایی بعد از عمل لیزیک و لازک 

عوامل مختلف روی بهبودی چشم‌ها بعد از جراحی لیزیک و لازک تاثیرگذار است و مشخص می‌کند آیا شما گزینه مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر؟ به‌همین‌دلیل، پزشک قبل از شروع کار با بررسی‌های لازم شما را برای رفع مشکل عیوب انکساری آماده می‌کند. علاوه‌براین، دانستن عوامل تاثیرگذار روی نتیجه جراحی کمک می‌کند بهترین برنامه را در دوران بهبودی تجربه کنید:

نوع و مقدار عیوب انکساری چشم

نوع و مقدار عیوب انکساری چشم، روی بهبودی چشم‌ها بعد از جراحی بسیار تاثیرگذار است. درصورتی‌که نمره چشم بسیار بالا باشد، نیاز به‌برداشتن بیشتری از سطح قرنیه خواهد بود و مشکلات و عوارض بعد از جراحی شدت پیدا می‌کند.

پاسخ بدن نسبت به بهبودی 

بدن هر شخصی، نسبت به‌جراحی چشم واکنش خاصی نشان می‌دهد؛ به‌همین‌دلیل، ممکن است برخی‌ها با مشکلات و عوارض مختلف و ناگوار روبه‌رو شوند. درحالی‌که برخی دیگر اصلاً هیچ حس دردی تجربه نکنند. بنابراین مشکلات بعد از جراحی و شدت آن تا حدودی به‌شرایط و استقامت بدنی بستگی دارد و ممکن است برخی اتفاق‌ها غیرقابل پیش‌بینی باشد.

خشکی چشم قبل و بعد از عمل

خشکی چشم، یکی از مشکلات رایج و پایدار در میان افراد دارای مشکلات عیوب انکساری است که باعث می‌شود چشم‌ها اشک کافی برای سالم نگه‌داشتن و بهبود سریع‌تر تولید نکنند. این شرایط باعث تشدید پیداکردن عوارض و خطرات جراحی لیزیک می‌شود و چشم‌ها را با مشکلاتی همچون خشکی چشم، سوزش، خارش، حساسیت به نور و ریزش اشک مواجه می‌کند. همچنین کاهش تعامل چشم در برابر باد، تاری بینایی متناوب و حتی ریزش اشک بیش‌ازحد جزء علائم رایج آن است.

کار کردن با تلفن همراه و کامپیوتر بعد از عمل

بعد از مدتی به‌راحتی میتوانید به فعالیت‌های روزانه رسیدگی کنید و سر کار بروید؛ اما فراموش نکنید بعد از چند ساعت کارکردن، به چشم‌های خود استراحت دهید؛ مخصوصاً اگر از صفحه کامپیوتر و دیگر صفحه‌های نمایشگر استفاده می‌کنید. همچنین استفاده از اشک مصنوعی کمک می‌کند محیط چشم‌های‌تان همواره مرطوب نگه داشته شود. 

بعد از عمل لیزیک و لازک از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.

طبق نظر جراحان چشم: 

"تاری دید، بعد از جراحی به 2 دلیل اتفاق می‌افتد: دلیل اول، اثرات حاصل از جراحی و برش ایجاد شده در قرنیه و دلیل دوم، برگشت نمره چشم است. بدون شک تاری حاصل از جراحی بعد از مدتی از بین می‌رود؛ اما اگر نمره چشم برگشته باشد، طبق نظر پزشکتان ممکن است نیاز به تمدید جراحی داشته باشید."

بیشتر بخوانید: تاری دید بعد از عمل بلفاروپلاستی به چه علت است؟

 سخن پایانی 

تاری دید بعد از عمل لیزیک و لازک، بسیار شایع است که گاهی اوقات به‌دلیل طولانی بودن آن کمی نگران‌کننده است. اما اگر نکات ایمنی و مراقبت‌های بعد از عمل لیزیک و لازک به‌طور کامل رعایت شود، حدود یک هفته الی چند ماه مشکل تاری دید ازبین می‌رود و بینایی کامل پدیدار می‌شود.