شرایط سنی برای عمل لیزیک

با پیشرفت تکنولوژی، عمل‌هایی ابداع شده که هرکدام مناسب یک نوع ویژگی بدنی است. لیزیک از جمله عمل‌هایی است که در سال‌های اخیر بسیار پرطرف‌دار بوده و نتایج بسیار خوبی را در درمان افراد رقم زده است. در این جراحی با کمک نور لیزر، قرنیه اصلاح می‌شود و در نهایت فرد برای همیشه از عینک رهایی پیدا می‌کند. دغدغه‌ای که برای افراد وجود دارد آن است که بهترین سن برای عمل لیزیک چه زمانی است؟ و شرایط سنی برای عمل لیزیک چیست؟ در ادامه قصد داریم به طور جامع به این دغدغه برای همیشه پاسخ بدهیم. شرایط سنی در عمل لیزیک نقش بسزایی دارد!

 

عمل لیزیک چشم از چه سنی آغاز می شود؟

سن یکی از فاکتور‌هایی است که می‌تواند بر کاندیداتوری شما برای انجام عمل جراحی لیزیک چشم تأثیر بگذارد؛ اما تنها فاکتور تصمیم گیرنده نیست. در واقع سن مشخصی برای انجام جراحی لیزیک چشم وجود ندارد. با این حال، اکثر جراحان چشم، این عمل را روی افراد زیر 18 سال انجام نمی‌دهند زیرا بینایی تا اوایل بزرگسالی تغییر می‌کند. در حالی که جراحی‌های مبتنی بر لیزر، بر روی چشم کودکانی با مشکلات بینایی شدید نیز انجام شده است؛ به هر صورت، توجه داشته باشید که این موارد استثنا هستند. به‌طور کلی، میانگین سنی برای انجام لیزیک بین 20 تا 40 سال است.

سازمان FDA جراحی لیزیک چشم را برای افراد دارای سن 18 سال و بالاتر تایید کرده است؛ اما رای و نظر پزشکان چیز دیگری است. آن‌ها به بیماران توصیه می‌کنند که تا پس از تثبیت درجه چشم‌شان، تا اواسط 20 الی 30 سالگی صبر کنند. 

بهترین سن برای عمل لیزیک، چه سنی است؟

طبق بررسی‌های انجام شده بهترین سن برای انجام عمل لیزیک فاصله بین 20 تا 40 سال است. چرا که افراد در سن بلوغ درحال‌ رشد هستند و ممکن است چشم‌ها هم نیز درحال‌رشد کردن باشند؛ بنابراین بهترین سن بعد از بلوغ و توقف رشد است تا پزشک مطمئن باشد شماره چشم تثبیت شده است. 

حداقل و حداکثر سن برای لیزیک چشم

حداقل و حداکثر سن مناسب برای  لیزیک بین 18 تا 40 سال است. قبل از 10 سال فرد دارای ثبات رشدی نیست و انجام عمل می‌تواند بی‌نتیجه باشد. از طرفی فراتر از 40 سال افراد دچار پیرچشمی می‌شوند و امکان بازگشت شرایط بعد از عمل لیزیک برای آنها وجود دارد. 

عمل لیزیک برای سالمندان مناسب است؟

معمولاً افراد سالمند اغلب دچار آب مروارید می‌شوند و عمل لیزیک نمی‌تواند این مشکل را برطرف کند. ازاین‌رو تنها به سالمندانی توصیه می‌شود که کاندید مناسبی برای انجام لیزیک باشند اما در بیشتر مواقع این امر صدق نمی‌کند و عمل‌های لیزری مناسب سالمندان نیست. 

در سنین میانسالی عمل لیزیک دیر است؟

بیمارانی که نزدیک به 40 سال دارند و دچار پیرچشمی هستند نمی‌توانند از عمل لیزیک بهره ببرند. اما دسته‌ای دیگر از میان‌سالان که در شرایط مناسبی برای انجام جراحی لیزری هستند و پزشک این شرایط را تأیید کند می‌توانند به‌منظور درمان از این روش استفاده کنند.

آیا عمل لیزیک برای نوجوانان مناسب است؟

اکثر نوجوانانی که عمل لیزیک را انجام می‌دهند بعد از مدتی متوجه خواهند شد که نتایج حاصل برای آنها موقتی است. ازاین‌رو به نوجوانانی که به ثبات شماره چشم نرسیده‌اند به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. تنها به نوجوانانی تجویز می‌شود که تقریباً دو سال شماره چشم آنها ثابت شده باشد و پزشک شرایط وی را مناسب بداند.

بیشتر بخوانید: برای عمل لیزیک، نمره چشم باید چند باشد؟

معمولا در نوجوانی عمل لیزیک موقت خواهد بود!

آیا عمل لیزیک برای کودکان انجام می‌شود؟

تقریباً هیچ‌کدام از جراحان و متخصصان چشم، عمل لیزیک چشم کودکان را پیشنهاد نمی‌کنند مگر اینکه کودک دارای شرایط خاص باشد. ازاین‌رو کودکان در بهترین سن برای انجام عمل لیزیک نیستند مگر اینکه پزشک تنها راه درمان را این عمل بداند و شرایط سلامت به وجود آمده بعد از آن را تضمین کند. 

درصد موفقیت آمیز بودن عمل لیزیک در بازه‌های سنی مختلف

در ادامه درصد موفقیت لیزیک چشم را در بازه‌های مختلف سنی بررسی می‌کنیم:

  • لیزیک 18-24

همانطور که در بخش پیشین اشاره کردیم، سازمان FDA لیزیک را برای افراد 18 سال به بالا تایید کرده است؛ اما بهتر است چند سال دیگر هم صبر کنید. چرا که تا سن 24 سالگی، بینایی ما همچنان در حال تغییر است؛ بنابراین معمولا جراح لیزیک این عمل را برای افراد زیر 25 سال توصیه نمی‌کند. چون ممکن است درجه چشم شما بازگردد. البته کسانی که در ارتش خدمت می‌کنند، مجریان قانون یا ورزشکاران حرفه‌ای هستند ممکن است از این قاعده مستثنا باشند.

  • لیزیک 25-40

اکثر جراحان بازه سنی 25 تا 40 را به عنوان محدوده سنی ایده آل برای کاندیداتوری جراحی لیزیک چشم توافق می‌شناسند. در سن 25 سالگی، درجه چشم شما تقریبا تثبیت شده و درصد موفقیت‌آمیز بودن عمل بسیار بالاست. درجه چشم ثابت، یکی از فاکتور‌های مهم در عمل لیزیک است.

شرایط سنی، در عمل لیزیک امری مهم است.

عمل لیزیک در سن 40 سالگی و به بالا

در ادامه لیزیک چشم در سن 40 سالگی و به بالا را بررسی می‌کنیم:

  • لیزیک 40-55

حتی اگر در تمام زندگی خود بینایی عالی داشته باشید، به احتمال زیاد بعد از 40 سالگی به یک عینک مطالعه نیاز خواهید داشت. همچنین افرادی که از استعمال دخانیات اجتناب می‌کنند، از سلامت خوبی برخوردارند و سابقه مشکل پزشکی ندارند، شانس زیادی برای عمل لیزیک دارند. البته که سابقه خانوادگی اختلالات قرنیه، گلوکوم و دیابت نیز ملاحظاتی برای این گروه سنی است.

  • لیزیک 56 به بالا

هیچ حد بالایی وجود ندارد که سالمندان را از انجام عمل لیزیک چشم باز دارد؛ اما قبل از تایید یک فرد سالمند به عنوان کاندید، باید عوامل زیادی را در نظر گرفت. آب مروارید، یک بیماری چشمی که اغلب افراد مسن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، یکی از دلایلی است که افراد در این گروه سنی را فاقد شرایط لازم برای انجام عمل لیزیک می‌کند.

و در آخر اینکه، لیزیک ممکن است در هر سنی برای شما مفید باشد؛ به شرط اینکه این سه مزیت را داشته باشد:

  1. سلامت کلی خوب
  2. سابقه پزشکی خانوادگی
  3. درجه ثابت چشم

سخن پایانی

درست است که عمل لیزیک جز عمل‌های موفق و پرطرف‌دار در دنیا محسوب می‌شود اما برای همه افراد نمی‌تواند مناسب باشد. طبق بررسی‌های انجام شده فاصله سنی بین 20 تا 40 سال در صورتی شماره چشم ثابتی داشته باشند و دچار پیرچشمی نباشند، گزینه مناسبی است. بهترین کار برای مطلع شدن از داشتن شرایط سنی برای عمل لیزیک مراجعه به پزشک است. گاهی فرد در سن مناسب برای عمل لیزیک قرار دارد اما شرایط بدنی وی اجازه انجام این عمل را نمی‌دهد. ازاین‌رو توصیه می‌شود پزشک باتجربه و متخصصی را انتخاب کرده و درباره شرایط خود یا کودکانتان با وی صحبت کنید. 

نوبت دهی

برای دریافت نوبت فرم زیر را پر کنید

ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسیدمهرداد پوراسفندیاریThursday 12 Aabaan 1401

سلام گفتم بینم اگه بنده عمل لازیک انجام دهم چشمم بینایی مثل گذاشته روبدست میاره