کاندیدهای مناسب عمل لیزیک

جهت برطرف کردن عیوب انکساری چشم افراد نزدیک‌بین، دور‌بین و آستیگماتیسم جراحی لیزیک (LASIK Surgery) انجام می‌شود. عمل برش قرنیه با کمک لیزر، یک نوع جراحی بوده با سابقه ایمنی عالی و میزان موفقیت بالا در درمان بیماری‌های چشمی که فرد، دیگر نیاز به عینک و لنز نخواهد داشت. سوالات زیادی در مورد جراحی لیزیک، شرایط و کاندیدهای مناسب عمل لیزیک وجود دارد. در ادامه به بررسی کامل این موضوع خواهیم پرداخت.

عمل لیزیک برای چه کسانی مناسب است؟

قرنیه یک لایه شفاف در قسمت جلویی چشم است که شفافیتِ آن، مهم‌ترین عامل تعیین کننده در بینایی فرد است. در عمل عمل لیزیک یک شکاف در قرنیه ایجاد و با استفاده از لیزر، شکل آن تغییر داده می‌شود؛ تا وقتی نور وارد چشم گردید بتواند روی شبکیه به صورت مناسب متمرکز گردد. جراحی لیزیک علی‌رغم کوتاه بودن زمان عمل، نیاز به ظرافت کار و دقت بالایی دارد. برای انجام عمل لیزیک، فرد باید داری ویژگی‌های زیر باشد:

سن 

بهترین سن عمل لیزیک ۱۸ تا ۲۱ سال است. بنابراین فرد باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد. 

ثبات بینایی

کاندید عمل لیزیک دارای دوربینی، نزدیک‌بینی یا آستیگماتیسم پایدار بوده و طی یک سال گذشته شماره چشم آن‌ها تغییر نکرده و ثابت مانده باشد.

عمل لیزیک دارای شرایط خاص است.
قرنیه

از آنجا که در این جراحی، سطح قرنیه تراشیده می‌شود، لذا قرنیه چشم افراد باید دارای شرایط نرمال و سالمی باشد؛ به همین دلیل قبل از عمل حتماً معاینه و عکسبرداری از چشم انجام می‌گیرد تا وضعیت قرنیه بررسی شود.

طبق نظر پزشکان:

"همه افراد کاندید و واجد شرایط برای انجام جراحی‌های اصلاح  عیوب انکساری چشم مانند عمل لیزیک برای افزایش ضریب موفقیت و کاستن از مخاطرات، حتما باید معاینات تخصصی قبل از عمل را به طور اختصاصی انجام دهند، از جمله، میزان دقیق عیوب انکساری افراد و وضعیت شکل انحنای قرنیه باید به طور دقیق محاسبه شود. همچنین وضعیت رطوبت چشم، وجود وعدم وجود درجاتی ازخشکی چشم  در افراد مورد بررسی قراربگیرد. عامل سن در انجام عمل از محوریت اساسی برخوردار است و اصولا برای افراد زیر ۲۱ سال توصیه نمی‌شود."

جراحی لیزیک به چه کسانی پیشنهاد نمی‌شود.

 چنانچه بیمار دارای شرایط زیر باشد، کاندید مناسبی برای عمل لیزیک چشم نخواهد بود:

  • افرادی که مبتلا به بیماری‌های آب مروارید، گلوکوم یا آب سیاه پیشرفته یا کنترل نشده، قوز قرنیه‌، خشکی چشم و انحراف چشم هستند.
  • افرادی که مبتلا به بیماری‌های دیابت کنترل نشده، روماتیسم و بیماری‌های عمومی دیگر هستند.
  • بیماران مبتلا به میگرن که در حال مصرف هستند.
  • افرادی که دارای ضخامت قرنیه کم هستند.
  • معمولا این جراحی برای افراد بالای ۴۰ سال  توصیه نمی‌شود. 
  • برای افراد دارای نمره چشم‌ بالا، این روش توصیه نمی‌شود؛ لازم به ذکر است که بهترین شماره چشم برای این عمل، نمره بین ۵ تا ۸ است.
  • در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و اثر بر بینایی این جراحی توصیه نمی‌شود. 

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب اشاره شد عمل لیزیک یک جراحی سرپایی با استفاده از بی‌حسی موضعی است که در مدت زمان نهایتا ۱۵ دقیقه انجام می‌شود. با مشورت با پزشک و دارا بودن شرایط انجام عمل، شما می‌توانید در مدت زمان کوتاه و با مراقبت‌های مناسبِ پس از عمل، عینک و لنز خود را کنار گذاشته و از مشکلات استفاده از آنها ر‌هایی پیدا کنید. 

نوبت دهی

برای دریافت نوبت فرم زیر را پر کنید

ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسیدنظری موجود نیست