چه مدت پس از عمل لازک می توان آرایش کرد؟

جهت جلوگیری از تحریک و خطرعفونت پس ازعمل‌های جراحی چشم، باید با دقت زیادی با چشمان رفتار شود. یکی از رایج‌ترین سوالاتی که در مورد جراحی لیزری چشم پرسیده می‌شود این است که، چه زمانی بعد از عمل لازک می‌توان آرایش کرد. آرایش‌کردن برای بیماران به‌خصوص خانم‌ها مهم است، در زمان جراحی لازم است از قبل عمل تا بعد از آن توصیه‌های پزشک رعایت گردد، تا اطمینان حاصل شود که چشمان سالم مانده و نتیجه مطلوب حاصل می‌شود.

چه مدت بعد از انجام عمل لازک چشم می‌توانیم آرایش کنیم؟

چشم، عضو حساسی بوده و جراحی‌های لیزری بر خلاف تصور که عمل سرپایی است نیاز به دقت بسیاری دارد؛ این بدان معناست که اقدامات احتیاطی خاصی قبل، در طول و بعد از درمان وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که بدون هیچ‌گونه مشکل یا عارضه‌ای به نتیجه دلخواه می‌توان ‌رسید.

 استفاده از آرایش چشم به‌دلیل وجود ذرات کوچک، الیاف یا مایعات آرایش که می‌توانند با چشم تماس پیدا کنند، خطر ابتلا به عفونت و احتمال تحریک چشم‌ها را افزایش داده و بر بهبود چشم تأثیر می‌گذارند. ابزارهای آرایشی محیط مستعدی برای رشد باکتری‌ها هستند و ممکن است بعد از جراحی موجب ایجاد عفونت شوند، بنابراین بهتر است محصولات جدیدی برای استفاده پس از درمان تهیه شود.

به‌طور کلی می‌توان گفت 24 ساعت قبل از جراحی و 2 روز تا 2 هفته بعد از آن بسته به بهبودی، نباید آرایش کرد. در ادامه به بررسی تمام موارد که باید در مورد آرایش و جراحی لازک چشم بدانید، می‌پردازیم.

به نظر پزشکان:

"هنگام پاک کردن آرایش، از مالش و یا اعمال نیروی زیاد به‌خصوص در اطراف چشم باید خودداری گردد.  این کار باید با ملایمت انجام شود، زیرا چشمان پس از جراحی لازک همچنان حساس خواهند بود. از لوازم آرایشی ضدآب بهتر است استفاده نشود، حذف این مواد بسیار سخت‌تر بوده و احتمال آسیب‌رساندن به چشم‌ها را افزایش می‌دهد. در صورت استفاده از اکستنشن مژه‌ باید یک هفته قبل از جراحی برداشته شوند و تا 8 هفته مجدداً اعمال نشوند. فرد مجاز به استفاده از مژه‌های نوار مصنوعی در هیچ مرحله ای نیست، اما می‌توان آنها را پس از 4 هفته دوباره استفاده کرد."

آرایش چشم قبل از جراحی لازک

از همه بیمارانی که در جلسه مشاوره خود شرکت می‌کنند، خواسته می‌شود در صورت امکان برای جلوگیری از لک‌شدن و همچنین جلوگیری از نتایج نادرست آزمایش، بدون آرایش مراجعه کنند. نباید از لنزهای تماسی نرم یک هفته قبل از مشاوره و لنزهای نفوذپذیر به گاز را دو هفته قبل از مشاوره عمل لازک استفاده کرد.

از جراحی‌‌های رایج لیزری، لازک است.

آرایش چشم در طی عمل لازک چشم 

در روز انجام عمل لازک چشم، هیچ‌گونه لوازم آرایشی نباید استفاده شود، این شامل آرایش صورت، لوسیون‌های پوست و همچنین عطراست. مورد دوم ممکن است عجیب به نظر برسد، بخارات عطر می‌تواند با انرژی لیزری که به چشم می‌رسد تداخل داشته باشد و به نوبه خود بر نتایج تأثیر بگذارد. اگرچه کارکنان پرستاری در مرکز بینایی ناحیه چشم را قبل از جراحی تمیز می‌کنند، اما توصیه می‌شود که دو روز قبل از جراحی هیچ گونه آرایشی انجام نشود.

آرایش چشم پس از عمل لازک

از آرایش چشم  تا چهار هفته بعد ازعمل (به‌طور مثال ریمل) خودداری شود. بهتر است از هرگونه آرایشی که می‌تواند در چشم‌ها پوسته‌پوسته شود و بر روند بهبودی چشم تأثیر بگذارد، یا در حین پاک کردن باعث آسیب شود، اجتناب گردد. این شامل سایه چشم و خط چشم در هر دو پلک و داخل مژه است.

دو روز پس از جراحی، می‌توان کرم‌پودر را به‌طور معمول استفاده کرد، اما توصیه می‌شود از هر پودری مانند رژگونه و برنزه‌کننده برای چهار تا پنج روز پس از آن خودداری شود. 

از کرم‌ها و لوسیون‌ها، کرم‌های دور چشم باید به‌مدت دو هفته اجتناب شود و سایر محصولاتی که در نزدیکی ناحیه چشم استفاده می‌شوند مانند لوسیون‌های صورت باید با احتیاط فراوان مصرف شوند.

سخن پایانی

چشم عضو مهمی است و مراقبت‌های بعد از عمل در روند بهبودی بسیار موثر است؛ برای کسانی که به‌طور منظم آرایش می‌کنند، تصور اینکه برای مدتی بدون آرایش باشند، دشوار است. به‌همین‌دلیل است که بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند که چه مدت پس از عمل لازک می‌توان آرایش کرد.