تاریخ آخرین ویرایش:

تفاوت عمل فمتولیزیک با عمل فمتو اسمایل

عمل چشم فمتولیزیک با فمتواسمایل چه تفاوتی دارد؟ این دو جراحی تقریباً همانند هم هستند و هر دو جراحی از لیزر فمتوسکند برای رفع مشکلات چشم استفاده می‌کنند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد برش توسط لیزر فمتوسکند، نیازی به قرار دادن فلپ نیست و بافت قرینه خودبه‌خود ترمیم می‌شود.

درحالی‌که در روش‌های قدیمی‌تر لیزیک چشم، برای ایجاد برش فلپ از تیغه‌های میکروکراتوم استفاده می‌شد، سپس فلپ را در جای خود قرار می‌دادند. 

فمتولیزیک بهتر است یا فمتو اسمایل

فمتواسمایل، یکی از پیشرفته‌ترین و جدیدترین جراحی‌ها برای رفع عیوب انکساری چشم است که شباهت زیادی با فمتولیزیک دارد؛ با این تفاوت که خبری از ایجاد فلپ و لیزر اگزایمر نیست و عوارض آن بسیار کمتر است. در این جراحی با کمک لیزر فمتوسکند فلپ بسیار نازک از قرنیه جدا می‌شود و تمام مراحل طی یک جلسه قابل انجام است؛ همچنین با کمک این جراحی محدوده نزدیک بینی زیاد تا قطر ۱۰ دیوپتر را رفع می‌شود. 

برای انتخاب بین عمل فمتو اسمایل و فمتولیزیک، نظر پزشک متخصص بسیار اهمیت دارد.

جراحی فمتولیزیک نیز یکی دیگر از روش‌های جدید برای درمان نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم است که با کمک جدیدترین متدهای جراحی این مشکلات را برطرف می‌کند و برش ایجاد شده روی سطح قرنیه بسیار ضعیف است. این جراحی با موفقیت نمره‌های چشم بین منفی ۱۲ تا مثبت 6 را بخوبی درمان می‌کند و معمولاً کاندیدهای این جراحی کسانی هستند که برای عمل لیزیک انتخاب می‌شوند.

مزایای عمل فمتو اسمایل نسبت به فمتولیزیک چیست؟

در موارد زیر با مزایای جراحی فمتو اسمایل آشنا می‌شوید:

  • در زمینه ترمیم ملایم شکل قرنیه کاربرد دارد.
  • بدون ایجاد فلپ قرنیه یا تبخیر بافت انجام می‌شود.
  • محدودیت نزدیک بینی زیاد تا قطر ۵ دیوپتر را رفع می‌کند.
  • ماندگاری بسیار بالا در طولانی مدت و احتمال بسیار پایین برگشت شماره چشم را دارد.
  • احتمال خشکی چشم کاهش می یابد.
  • مناسب برای افرادی که در ورزش‌های تماسی و حرفه‌ای رزمی مانند نیروی هوایی و... فعالیت دارند.

طبق نظر چشم پزشکان:

"فمتولیزیک و فمتو اسمایل هر دو، جدیدترین و بروزترین روش‌های رفع عیوب انکساری چشم هستند که راهی برای کسانی که دوست دارند بدون هیچ خطری از بینایی چشم کامل خود بهره‌مند شوند ارائه می‌دهند. با این تفاوت که در فمتواسمایل به نسبت فمتولیزیک احتمال بیشتری دارد که فرد به کیفیت بینایی بهتری دست یابد."

سخن پایانی

در تکامل تکنیک‌های لیزر انکساری جراحان همیشه آرزو داشتند جراحی بسته داخل قرنیه ابداع و از ایجاد اختلال در سطح قرنیه و ایجاد فلپ جلوگیری شود. اصلاح بینایی با لیزر فمتواسمایل گامی در جهت درست است که رفع عیوب انکسار را ایمن‌تر و موثرتر به ثمر می‌رساند.