تاریخ آخرین ویرایش:

درمان آب مروارید بدون جراحی

درمان زودهنگام آب مروارید، با هدف بهبود کیفیت بینایی شما انجام می‌شود. هنگامی‌که علائم آب مروارید پدیدار می‌گردند، ممکن است دید ابری یا تار، حساسیت به نور، دید ضعیف در شب، دوبینی و تغییر در نسخه عینک خود را تجربه کنید. اینجاست که عمل جراحی می‌تواند به‌طور قابل توجهی این علائم را کاهش دهد.

عمل جراحی یکی از روش های درمان آب مروارید است.آیا عمل جراحی تنها راه درمان آب مروارید است؟

آب مروارید، در اثر تجمع پروتئین روی عدسی چشم ایجاد می‌شود و می‌تواند برای یک چشم یا هر دو اتفاق بیفتد و اغلب در اثر افزایش سن بروز پیدا می‌کند؛ سپس سلول‌های جدید در قسمت بیرونی لنز تشکیل می‌شوند و سلول‌های موجود را فشرده می‌کنند و باعث تیرگی و تاری لنز می‌شوند. متاسفانه این آسیب دائمی است.

از آن‌جایی‌که لنز به‌طور دائم در معرض خطر است، تنها گزینه برای اصلاح دید بیمار، جایگزینی لنز طبیعی آسیب‌دیده با یک لنز مصنوعی داخل چشمی است و این یعنی جراحی. بنابراین پاسخ این سوال که آیا عمل جراحی تنها راه درمان آب مروارید است، بله می‌باشد.

همچنین، نکته حائز اهمیت این است که عدسی‌های مصنوعی مستعد ابتلا به آب مروارید نیستند، به این معنی که پس از جراحی، آب مروارید نمی‌تواند دو مرتبه عود کند. جراحی کاتاراکت (البته به‌شرطی‌که موفقیت‌آمیز باشد)، یک راه‌حل دائمی برای درمان آب مروارید است.

همه ی موارد ابتلا به آب مروارید نیاز به جراحی دارند؟

 زمانی‌که آب مروارید با درمان مشکل چشمی دیگر تداخل داشته باشد، انجام جراحی کاتاراکت به بیماران توصیه می‌شود. به‌عنوان‌مثال، درصورتی‌که آب مروارید، معاینه پشت چشم شما را برای نظارت یا درمان سایر مشکلات چشمی مانند دژنراسیون ماکولا وابسته به سن یا رتینوپاتی دیابتی برای چشم‌پزشک مشکل کند، ممکن است پزشکان انجام جراحی آب مروارید را توصیه کنند.

طبق نظر پزشک، می توانید عمل آب مروارید را به تاخیر بیندازید.

در بیشتر موارد، به تعویق انداختن جراحی آب مروارید به چشم شما آسیبی نمی‌رساند؛ بنابراین شما فرصت دارید که تا هنگام وخامت اوضاع، عمل خود را به زمان دیگری موکول کنید. اما درصورتی‌که دید شما تار شده باشد و همچنین آب مروارید مانعی برای بررسی و درمان سایر مشکلات چشمی شما باشد، باید سریعا عمل کنید. اما اگر بینایی شما هنوز هم کاملاً خوب است و مشکلی به‌لحاظ بصری ندارید، ممکن است تا سال‌های زیادی نیازی به جراحی آب مروارید نداشته باشید. همچنین شما می توانید عمل آب مروارید با لیزر را انجام دهید و آن را درمان کنید.

درمان آب مروارید به روش غیر جراحی

ممکن است علائم آب مروارید با خرید یک عینک جدید و عینک های آفتابی ضدتابش بهبود یابد؛ همچنین می‌توان رنگ‌ها و پوشش‌های خاصی را به لنزها برای کاهش علائم اضافه کرد. حتی تغییر موقعیت لامپ‌ها یا چراغ‌های مطالعه می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد؛ حتی ممکن است چشم‌پزشک به شما توصیه کند که در خارج از منزل علاوه بر عینک آفتابی باکیفیت از کلاه استفاده کنید تا از پیشرفت بیشتر آب مروارید جلوگیری کنید.

بنابراین ایجاد برخی از تغییرات در سبک زندگی، می‌تواند بینایی شما را به‌اندازه کافی بهبود بخشد تا جراحی آب مروارید را به تاخیر بیندازد. اما برطرف نمودن این عارضه چشمی زمانی توصیه می‌شود که از دست دادن بینایی شما با فعالیت‌های روزمره نظیر رانندگی، مطالعه یا تماشای تلویزیون تداخل داشته باشد.

اکثر پزشکان تنها راه درمان آب مروارید را عمل جراحی می دانند.

با این حال، بسیار مهم است که برنامه درمان آب مروارید شما (با روش‌هایی به جز جراحی)، شامل مشاوره مناسب در مورد تأثیر کاهش بینایی باشد. به‌عنوان مثال، اگر بینایی شما به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد، حتی با بهترین نسخه اصلاح شده عینک یا لنز نیز، باید در مورد خطرات متعدد مرتبط با رانندگی و کار با تجهیزات یا ماشین‌آلات بزرگ آگاه شوید. 

طبق پژوهش‌های پزشکی:

"اگر یک چشم آب مروارید قابل توجهی داشته باشد و چشم دیگر نداشته باشد، ممکن است توانایی تشخیص دقیق فاصله‌ها را نداشته باشید."

سخن پایانی
تغذیه سالم، دوری از قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید و عدم استعمال دخانیات و سیگار، همگی می‌توانند به کاهش احتمال ابتلا به آب مروارید کمک کنند. به‌طور‌کلی با چشمان خود به‌خوبی رفتار کنید؛ معاینه منظم چشم و استفاده از نسخه مناسب عینک یا لنز، فاصله شما را با عمل جراحی آب مروارید زیاد می‌کند.