عمل آب مروارید (کاتاراکت) با لیزر

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی روش‌های مختلفی به‌منظور درمان آب مروارید ابداع شده است که جراحی را بسیار ساده و به‌دوراز خطر کرده است. جراحی با لیزر یکی از روش‌های نوین است که در دهه گذشته به وجود آمده اما هنوز اشتباه رایجی در مورد آن در میان افراد وجود دارد. اگر شما هم دارای بیماری آب مروارید هستید و یا عزیزتان در این وضعیت قرار دارد و برای شما سوال پیش آمده که آیا آب مروارید را با لیزر می‌توان بر طرف کرد، پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را مطالعه کنید تا با آگاهی بیشتر گام درمانی خود را بردارید.

آیا آب مروارید رﺍ ﺑﺎ ﻟﯿﺰر می‌توان ﺑﺮﻃﺮف ﮐﺮد؟

در سال‌های گذشته از روش‌های قدیمی برای درمان آب مروارید استفاده می‌کردند که بعد از مدتی روشی نوین به نام لیزر به وجود آمد و جایگزین روش قدیمی شد. در جراحی با لیزر از دستگاهی به نام فمتوسکند استفاده می‌شود که باعث شکستن آب مروارید می‌شود. 

جراح برای داشتن دید واضح‌تر نیاز به تصویر سه‌بعدی از چشم دارد که از نرم‌افزاری برای تعیین موقعیت، عمق و اندازه آب مروارید استفاده می‌کند. به همین خاطر این روش جز روش‌های بسیار پرطرف‌دار و محبوب شناخته و افرادی برای درمان آب مروارید از آن بهره می‌برند.

بیشتر بخوانید: آیا لیزیک در درازمدت باعث ایجاد آب مروارید می‌شود؟

با توجه به نظر پزشکان:

"آب مروارید با لیزر بسیار گزینه مناسبی برای درمان آب مروارید است در صورتی که شخص واجد شرایط انجام این عمل باشد."

عمل آب مروارید با لیزر، از روش‌های محبوب در میان افراد است.
تفاوت بین جراحی با لیزر و روش جراحی سنتی چیست؟

زمانی که فرد به آب مروارید مبتلا می‌شود، عدسی چشم به‌صورت ابری و کدر می‌شود که نیاز به یک لنز مصنوعی جایگزین دارد. جراح می‌تواند این جراحی را با دور روش سنتی یا لیزری انجام دهد که هرکدام دارای مزیت‌هایی نسبت به یکدیگر هستند که این تفاوت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

  • در جراحی با لیزر نیازی به استفاده از تیغ جراحی نیست.
  • جراحی آب مروارید با لیزر به‌درستی و بادقت بیشتر صورت می‌گیرد.
  • جراحی آب مروارید با لیزر به زمان و انرژی کمتر نیاز دارد.

شرایط افراد مناسب برای عمل آب مروارید با لیزر

طبق مشاهدات پزشکی امروز، تنها برخی از افراد امکان درمان آب مروارید با لیزر را دارند؛ پزشک در جلسه مشاوره، معاینه‌های لازم را انجام داده و مشخص می‌کند آیا فرد واجد جراحی لیزر است یا خیر. به‌طورکلی افرادی که نیاز به کاشت انواع دیگری از لنز از جمله لنز داخل چشمی چند کانونی و لنز داخل چشمی اصلاح آستیگماتیسم را دارند می‌توانند از جراحی با لیزر استفاده کنند.

 فواید جراحی آب مروارید با لیزر چیست؟

چشم از جمله حساس‌ترین قسمت‌های بدن هر فرد است و کوچک‌ترین اشتباه و خطا می‌کند آسیب‌های زیان‌بار و برگشت‌ناپذیری را وارد کند. جراحی با لیزر روشی جدید است که کمک می‌کند میزان خطا و اشتباه کاهش یابد چرا که لیزر دارای برش‌های بسیار دقیق است. در نتیجه احتمال بروز خطای انسانی کاهش می‌یابد زیرا جراح با کمک نرم‌افزار پیشرو به‌صورت سه‌بعدی، عدسی چشم را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. 

درعین‌حال در این روش از تیغ استفاده نمی‌شود و برای افرادی که از تیغ هراسان هستند این روش می‌تواند گزینه مناسب باشد. 

مورد سوم که جز فواید جراحی با لیزر محسوب می‌شود، مدت زمان عمل آب مروارید است؛ در این روش مدت زمان بسیار کوتاه بوده و برخلاف روش‌های سنتی که زمان زیادی می‌گیرد، است.

جراحی کاتاراکت با لیزر، از فواید زیادی برخوردار است.
چرا عمل جراحی آب مروارید با لیزر را انتخاب کنیم؟

جراحی آب مروارید با لیزر دارای فواید زیادی است که سبب می‌شود جز بهترین انتخاب باشد؛ اگر واجد انجام این جراحی هستید دلایل زیادی وجود دارد که این روش درمانی را انتخاب کنید. یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب این جراحی، دوره بهبودی کوتاه‌مدت است که برای بیماران اهمیت زیادی دارد. 

در این روش جراحی امنیت بسیار بالاتری وجود دارد و نتایج بینایی بسیار بهتر خواهد بود؛ البته مزایای دیگری مانند عدم استفاده از تیغ، مجموع زمان کوتاه جراحی، کاهش انرژی موردنیاز در زمان جراحی و استفاده از برنامه کامپیوتری به‌منظور دقت بالاتر سبب شده جراحی آب مروارید بسیار بهینه و منطقی صورت گیرد.

آیا چشم‌ها هم‌زمان تحت عمل جراحی آب مروارید با لیزر قرار می‌گیرند؟

شاید در جراحی‌ بیماری‌های دیگر عمل چشم به‌صورت هم‌زمان صورت گیرد اما در بیماری آب مروارید پزشک به‌هیچ‌عنوان هر دو چشم را با یکدیگر جراحی نمی‌کند. معمولاً توصیه می‌شود بین عمل‌های چشم چند روز فاصله گذاشته شود که این میزان فاصله بستگی به نظر پزشک معالج باتوجه‌به شرایط بیمار دارد. 

در جراحی آب مروارید با لیزر، چشم‌ها به‌طور هم‌زمان عمل نمی‌شوند.
آیا عمل آب مروارید با لیزر نیاز به بیهوشی عمومی دارد؟

درگذشته از بیهوشی عمومی نیز استفاده می‌شد، اما باگذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی بی‌حسی‌های قوی جای بیهوشی عمومی را گرفتند. آمپول‌ها و قطره‌هایی وجود دارد که می‌تواند بسیار قوی عمل کند؛ ازاین‌رو نیاز به بیهوشی عمومی نیست. 

سخن پایانی

آب مروارید یکی از بیماری‌های چشمی است که ممکن است برای هر فرد در هر سنی به وجود آید؛ تشخیص و شناسایی به‌موقع کمک می‌کند درمان آب مروارید بسیار راحت‌تر و سریع‌تر انجام شود. روش‌های درمانی متفاوتی وجود دارد که هرکدام می‌تواند مناسب با یک وضعیت باشد. جراحی کاتاراکت با لیزر یکی از درمان‌های پرطرف‌دار و ساده است که نیاز به استفاده از تیغ ندارد و در مدت‌زمان کوتاه، جراحی انجام می‌شود. ناگفته نماند که همه افراد قادر به استفاده از جراحی با لیزر نیستند و نیاز است که پزشک قبل از عمل، شرایط بیمار را مورد بررسی قرار دهد.