تاریخ آخرین ویرایش:

درمان آستیگمات همزمان با عمل آب مروارید

اگر بیماران آستیگماتیسم بدانند از جراحی مدرن آب مروارید چقدر می‌توانند سود ببرد شگفت زده می‌شوند. آب مروارید و آستیگماتیسم شرایط غیرمرتبط هستند؛ اما امکان اصلاح هردو به‌طور همزمان وجود دارد. ترکیب جراحی آب مروارید برای بیماران آستیگماتیسم بهترین انتخاب است که بهترین دید زندگی خود را به‌دست آورند. حدود ۱۵ الی ۲۰ درصد افراد دارای آب مروارید به آستیگماتیسم نیز مبتلا هستند که برای بهبود دید باید اصلاح بینایی انجام دهند. 

از گذشته تاکنون، موضوع آستیگماتیسم بسیار داغ بوده و روش‌های مختلفی برای رفع آن مانند استفاده از عینک و لنز تماسی پیشنهاد شده است که امروزه انجام جراحی اصلاح بینایی می‌تواند فرد مبتلا را از عینک و لنزهای تماسی بی‌نیاز کند.

طبق شرایطی می توان عمل آب مروارید و اصلاح آستیگماتیسم را همزمان انجام داد.

آیا درمان آستیگماتیسم و آب مروارید همزمان با یکدیگر قابل انجام است؟

آستیگماتیسم، یکی از بیماری‌های شایع چشمی است و زمانی اتفاق می‌افتد که سطح قرنیه و عدسی کریستالی شکل نامنظمی پیدا کند. این اتفاق نوعی از عیوب انکساری است که به تنهایی یا در کنار نزدیک‌بینی و دوربینی رخ می‌دهد و اصلاح آن مستلزم استفاده از عینک یا لنزهای تماسی است.

آب مروارید نیز زمانی رخ می‌دهد که عدسی طبیعی چشم مه‌آلود می‌شود که عوامل مختلفی در بروز آن مانند قرارگرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش، مصرف داروهای استروئیدی و افزایش سن دخیل‌اند. سوالی که پیش می آید این است که آیا آب مروارید باعث نابینایی می شود؟ بله، این مشکل تنها با جراحی قابل درمان است و در صورت عدم‌درمان باعث نابینایی فرد می‌شود. عمل آب مروارید بسیار ساده است و جراح با ایجاد یک برش روی قرنیه می‌تواند به‌سیستم داخلی چشم دسترسی پیدا کند و با تقسیم کردن قطعات آب مروارید، آن را با استفاده از یک دستگاه مکنده کوچک تخلیه کند. 

روش های درمان آستیگمات همزمان با عمل آب مروارید

امروزه، برای درمان آستیگماتیسم از روش‌های پیشرفته لیزر استفاده می‌کنند که بسته به‌میزان آستیگمات برش‌های لازم انجام می‌شود. ایجاد برش با دستگاه لیزر نسبت‌به روش دستی دقیق‌تر است و بینایی را با پتانسیل بیشتری باز می‌گرداند و نیاز به عینک و لنز تماسی کاهش پیدا می‌کند. روش‌های دیگری برای اصلاح آستیگماتیسم وجود دارد که در حین جراحی آب مروارید قابل استفاده است. در ادامه با این روش‌ها آشنا می‌شوید:

برای اصلاح آستیگماتیسم ضمن عمل آب مروارید روش های مختلفی وجود دارد.

اصلاح آستیگماتیسم با برش بر روی نصف النهار پرنشیب قرنیه

این روش، به‌گونه‌ای است که با ایجاد برش در محل آب مروارید و روی نصف النهار پرنشیب قرنیه امکان درمان آستیگماتیسم نیم الی یک وجود دارد.

اصلاح آستیگماتیسم با برش شل کننده در محیط قرنیه (کراترتومی قوسی) 

روش دیگری که برای اصلاح آستیگماتیسم همزمان با آب مروارید وجود دارد، برش‌های شل‌کننده در محیط قرنیه است. احتمال درمان آستیگماتیسم با کمک این روش بیشتر است و اکثر جراحان ترجیح می‌دهند حین عمل کاتاراکت با استفاده از برش‌های مخصوص به نام کراتوتومی و برش‌های شل کننده روی لیمبوس به‌درمان آستیگماتیسم بیماران بپردازند.

اصلاح آستیگماتیسم باقی‌مانده با روش لیزر لازک و prk

سه روش لیزیک لازک و prk ، برای درمان نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم استفاده می‌شود که هر کدام شرایط خاص خودش را دارد. عمل لیزیک نسبت به دیگر روش‌ها عوارض خطرناک و تهدیدکننده کمتری دارد؛ اما با مشکلات ناشی از جراحی لیزر مانند نیاز به جراحی مجدد همراه است. روش‌های عمل لازک و prk نیز با استفاده از دستگاه تخصصی، برش لازم را روی سطح قرنیه ایجاد می‌کند و سپس چشم‌ها کم‌کم بهبودی خود را به‌دست می‌آورند. هر کدام از این روش‌ها مانند دیگر جراحی‌ها تحت شرایط لازم قابل انجام‌اند که یکی از شرایط بسیار مهم، ثابت بودن نمره چشم است.

برای اصلاح آستیگماتیسم ضمن عمل آب مروارید می توان از عمل لیزیک و لازک استفاده کرد.

استفاده از لنزهای داخلی چشمی برای درمان آستیگماتیسم همزمان با عمل آب مروارید

در گذشته، استفاده از لنزهای داخل چشمی توانایی اصلاح آستیگماتیسم را نداشتند و ایجاد برش قرنیه با استفاده از روشی به نام لیمبال تنها در موارد خاص مشکل آستیگماتیسم را درمان می‌کرد. اما امروزه با وجود لنزهای مخصوص داخل چشمی به نام toric امکان درمان آستیگماتیسم همراه با جراحی آب مروارید وجود دارد. این دسته از لنزها توانایی اصلاح نامتقارن چشم را دارند که قبل از جراحی، اندازه‌گیری‌های دقیق توسط جراح انجام می‌شود تا بهترین لنز تماسی داخل چشمی برای رفع آستیگماتیسم انتخاب و بهترین نتیجه مشاهده شود. این روش بسیار ایمن است و جراح با چرخاندن لنز، آستیگماتیسم را در بهترین شرایط اصلاح می‌کند. 

در موارد زیر با دو تا از لنزهای داخل چشمی رایج آشنا می‌شوید:

  • لنز داخل چشمی توریک استار

لنز داخل چشمی توریک استارت اولین لنز دارای تاییدیه FDA است که در سال ۱۹۹۸ تولید شد و توانایی اصلاح دو دیوپتر و بیشتر از 5.3 دیوپتر را دارد.

  • لنز داخل چشمی اکری ساف توریک 

لنز اکری ساف توریک در سال 2005 مورد تایید سازمان FDA قرار گرفت که تحول شگفتی در جراحی آستیگماتیسم ایجاد کرد.

برطرف کردن آستیگماتیسم پیر چشمی همزمان با عمل آب مروارید به وسیله لنز داخل چشمی

پیشرفت‌هایی که در زمینه تولید لنزهای داخل چشمی مشاهده می‌شود واقعاً ستودنی است؛ زیرا باعث شده است انجام اصلاحات آستیگماتیسم همزمان با رفع پیرچشمی و آب مروارید امکان پذیر شود. طی این جراحی با کارگذاری لنزهای مخصوص، مشکلات چشم و بینایی اصلاح می‌گردد و شخص لازم نیست چندین دوره نقاهت را سپری کند.

طبق نظر چشم پزشکان: 

"معمولاً بیماران مبتلا به آستیگماتیسم یک یا بیشتر از آن، به اصلاح بینایی ۲۰/۲۵ با 0.75 دیوپتر و ۲۰/۴۰ با 1.5 دیوپتر دست می‌یابند. هدف از اصلاح آستیگماتیسم حین جراحی آب مروارید، آستیگماتیسم باقی‌مانده کمتر از 0.5 دیوپتر است که احتمال استفاده از عینک به صفر می‌رسد."

سخن پایانی 

تکنیک‌های مختلف برای رفع آب مروارید و اصلاح آستیگماتیسم به‌صورت همزمان وجود دارد که انتخاب روش مناسب برای هر فردی با دیگری متفاوت است؛ اما هر کدام نیاز به عینک را از بین می‌برند و کمتر از ۲۰ دقیقه مشکل آب مروارید و آستیگماتیسم را برطرف می‌کنند که بیمار بعد از گذراندن دوره بهبودی به‌حالت اولیه و بینایی دلخواه دست می‌یابد. 

اگر تصمیم به انجام جراحی آب مروارید همراه با اصلاح آستیگماتیسم دارید، با یک چشم پزشک مطمئن و با تجربه صحبت کنید تا او برای انتخاب روشی ایمن شرایط چشم‌ها و مشکل بینایی را بررسی و سپس نظر نهایی را اعلام کند.