تاریخ آخرین ویرایش:

عمل لیزیک چشم کودکان

اگرچه انجام جراحی‌های برطرف کننده عیوب انکساری مانند لیزیک، توسط سازمان غذا و دارو فقط برای افراد 18 سال و بالاتر تایید شده است، اما مواردی نیز وجود دارد که انجام این عمل‌ها را برای کودکان نیز امکان‌پذیر کرده‌است. به‌عنوان مثال، در کودکان مبتلا به دوربینی یا نزدیک‌بینی شدید، دوبینی، آنیزومتروپی شدید یک طرفه با آمبلیوپی، که نمی‌توانند از عینک یا لنز استفاده کنند، می‌توان از عمل لیزیک چشم به‌عنوان آخرین راه‌حل استفاده کرد.

اما در مواردی که کودک می‌تواند از عینک و در سنین بالاتر از لنز استفاده کند، انجام عمل لیزیک به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود؛ چرا که نتیجه عمل لیزیک در افراد زیر 18 حتی 21 سال، چندان رضایت‌بخش نیست. به عقیده پزشکان، آن‌ها معمولاً هیچ یک از ضربه‌های سخت زندگی را تجربه نکرده‌اند، و تصور اینکه شکست‌ناپذیر نیستند و همه چیز عالی برایشان پیش خواهد رفت، سخت است. همچنین درجه چشم تثبیت نشده و به احتمال قوی ضعف بینایی آن‌ها مجددا ظاهر می‌شود. 

شرایط خاصی برای انجام عمل لیزیک چشم کودکان وجود دارد که باید به تایید پزشک برسد.

چه زمانی عمل لیزیک چشم برای کودکان انجام می شود؟

گروه‌هایی از کودکان وجود دارند که اگر درمان‌های موقت مانند عینک و لنز برای آن‌ها مؤثر واقع نشود، می‌توانند تحت عمل لیزیک قرار بگیرند:

  • یک گروه بیمارانی با آنیزومتروپی بالا هستند؛ معمولاً بین دو چشم حداقل 4 بعد تفاوت وجود دارد، اما اکثر اوقات این تفاوت 6 بعدی است.  
  • گروه دوم، شامل بیماران مبتلا به اختلالات عصبی رفتاری با آنیزومتروپی شدید است که حتی نمی‌توانند از عینک استفاده ‌کنند. درواقع از نظر عملکردی عملا نابینا هستند، زیرا امکان اصلاح عیوب انکساری با لیز و عینک روی آن‌ها وجود ندارد و نمی‌توانند حتی فاصله چند سانتیمتری جلوی صورتشان را ببینند.
  • گروه سومی نیز وجود دارد که بیماران اندکی را شامل می‌شود؛ این گروه شامل کودکانی با عیوب انکساری شدید و ناهنجاری‌های جمجمه‌صورتی است که باعث می‌شود تجویز عینک یا لنزهای تماسی عملا برای آن‌ها غیرقابل استفاده باشد. (مثلاً گلدنهار با میکروتیا و یا درموئید لیمبال) و آن‌هایی که ضعف شدید گردن دارند (مانند برخی از کودکان مبتلا به ضایعات مغزی) که عینکشان به روی بینی‌شان می‌افتد.

برای انجام عمل لیزیک کودکان، برخلاف روند اصلی این جراحی، کودک تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: هر آنچه که لازم است درباره درمان تنبلی چشم در کودکان بدانید

شرایط انجام عمل لیزیک برای کودکان چیست؟

اولین شرط برای انجام عمل لیزیک در کودکان، رضایت آگاهانه والدین گرفته است. قبل از انجام عمل، کودک تحت معاینه کامل چشم که شامل سنجش پارامتر‌هایی مثل حدت بینایی، فوندوسکوپی متسع، انکسار، توپوگرافی قرنیه و پاکی‌متری است، قرار می‌گیرند. 

همه کودکان تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرند و چشم‌ها با محلول بتادین 5 درصد تمیز می‌شود. پیلوکارپین 1% قبل از عمل برای جلوگیری از حواس‌پرتی هیپوس تزریق شده و انجام کانتوتومی جانبی در موارد ضروری انجام ‌می‌شود. سپس با استفاده از پرتو لیزر اگزایمر برای ایجاد برش از Hansatome با حلقه مکش کوچکتر اصلاح شده و حلقه فشرده‌سازی صفر، عمل را شروع می‌کنند. 

طبق شواهد موجود: 

"باتوجه به‌اینکه به طور خاص شرایط سنی برای عمل لیزیک وجود دارد، اما عمل لیزیک چشم در کودکان، درصورتی‌که جراح و پزشک معالج تایید کند مشکلی نخواهد داشت. در این جراحی، بی‌شک کودک تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد و چندان مورد اذیت قرار نخواهد گرفت."

سخن پایانی

انجام جراحی انکساری مثل لیزیک در کودکان، در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و همچنان بحث برانگیز است. اندیکاسیون‌های انجام عمل چشم در محیط اطفال طبقه‌بندی شده است و نشانه‌های اجباری شامل کودکان زیر 7 سال مبتلا به آمبلیوپی آنیزومتروپی بود که نسبت‌به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی تحمل نداشتند، درنتیجه این عمل انجام می‌شود تا به آن‌ها اجازه دهد به‌طورکامل در ورزش و سایر فعالیت‌های روزمره شرکت کنند.