تاریخ آخرین ویرایش:

بررسی علل خارش چشم بعد از عمل لیزیک

لیزیک، روشی است که به افراد زیادی کمک می‌کند تا اجسام را بدون نیاز به لنز و عینک و با وضوح کامل ببینند؛ اما مثل هر عمل جراحی دیگری، بدون عوارض هم جانبی نیست. البته منظور از عوارض جانبی، عارضه‌هایی است که در نتیجه عمل ایجاد شده‌اند و پس از چند روز برطرف می‌شوند. یکی از عوارض لیزیک، خارش چشم است که می‌تواند تا چند روز بعد از جراحی هم ادامه داشته باشد. اما وجود این احساس خارش ناشی از چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید.

طبق بررسی‌های انجام شده:

"همه بیمارانی که عمل لیزیک را انجام داده‌اند، بر سر این موضوع اتفاق‌نظر دارند که تا چند روز بعد، احساس خارش، سوزش و یا وجود جسمی خارجی در چشم‌‌شان داشته‌اند. البته جای نگرانی نیست؛ چون این احساسات معمولاً روز‌به‌روز بهبود می‌یابند. اما خارش چشم شما ناشی از خشکی و زخم داخل چشم است."

همانطور‌که می‌دانید، پزشک شما با ایجاد یک فلپ روی پوشش شفاف چشم، به قرنیه برای اصلاح با لیزر دسترسی پیدا می‌کند و پس از اتمام کار، فلپ را به جای اولیه باز‌می‌گرداند. بنابراین در طول ایجاد فلپ قرنیه، اعصاب قرنیه تحت تأثیر قرار می‌گیرند. این امر فعالیت معمول چشم را مختل می‌کند و در نتیجه به‌معنای کاهش تولید اشک است که منجر به خارش، تحریک و قرمزی چشم می‌شود زیرا چشم‌ها به اندازه کافی روغن‌کاری نمی‌شوند. این زخم به مرور خوب می‌شود و احساس خارش چشم برطرف می‌گردد.

برای کاهش خارش چشم بعد از عمل لیزیک، راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد.

برای جلوگیری از تشدید خارش چشم بعد از عمل لیزیک، چه کارهایی می توانم انجام دهم؟

در این قسمت به مواردی که به شما در کاهش خارش چشم بعد از عمل لیزیک می‌تواند کمک کند، اشاره خواهیم کرد:

  • قطره‌های چشمی روان‌کننده مانند قطره اشک مصنوعی را همیشه همراه خود داشته باشید (مخصوصاً در ماه‌های اولیه پس از جراحی).
  • از استعمال دخانیات و حضور در محیط‌های پر دود اجتناب کنید.
  • مراقب مکان‌های پر گرد و غبار، خشک یا پر از گرده افشانی درختان باشید و حتی‌الامکان از حضور در چنین مکان‌هایی اجتناب کنید.

سخن پایانی

در‌صورتی‌که دارای شرایط عمل لیزیک باشید، می‌توانید از این عمل به‌منظور بهبود عیوب انکساری استفاده کنید. بی‌شک بعد از انجام جراحی، عوارضی وجود دارد که البته دائمی نیستند و بعد از مدتی برطرف می‌شوند. اما در اکثر بیماران عارضه‌هایی از جمله احساس خارش، سوزش و یا وجود جسمی خارجی دیده می‌شود.