تاریخ آخرین ویرایش:

آیا لیزیک در درازمدت باعث ایجاد آب مروارید می‌شود؟

عمل لیزیک، یکی از جراحی‌های رفع عیوب انکساری محسوب می‌شود که مشکلات نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم را درمان می‌کند. بسیاری از افراد این طرز فکر را دارند که با انجام عمل لیزیک دچار آب مروارید می‌شوند. بررسی‌هایی انجام شده که مشخص کرده آیا با انجام عمل لیزیک، آب مروارید ایجاد خواهد شد یا خیر؟ در ادامه به‌طوردقیق به‌پاسخ این سؤال می‌پردازیم تا اگر در آستانه انجام این عمل هستید با آگاهی گام خود را بردارید. 

بین عمل آب مروارید و لیزیک ارتباطی وجود ندارد.

رابطه بین لیزیک و آب مروارید 

آیا می‌دانید رابطه بین آب مروارید و لیزیک چیست؟ آیا نگرانی از بابت انجام عمل لیزیک و مبتلا شدن به آب مروارید را دارید؟ طبق بررسی‌های انجام شده، مشخص شده است که آب مروارید با عمل لیزیک ارتباطی ندارد. افرادی که بعد از عمل لیزیک دچار آب مروارید می‌شوند ربطی به انجام عمل ندارد و دلیل این اتفاق می‌تواند وراثت و مشکلات دیگر باشد. چرا که مشاهدات پیش‌رو چنین رابطه‌ای را اثبات نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: عمل آب مروارید با لیزر

طبق نظر پزشکان:

" تابه‌حال ارتباطی بین عمل لیزیک و آب مروارید اثبات نشده است و افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند ممکن است دچار بیماری‌های دیگر که عارضه آب مروارید را دارند، باشند."

آیا عمل لیزیک باعث ایجاد آب مروارید می‌شود؟

تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شد تا در صورت وجود آب مروارید بعد از لیزیک از انجام این جراحی جلوگیری کنند. اما پزشکان و متخصصان رابطه بین لیزیک و آب مروارید را به‌هیچ‌عنوان تأیید نکردند. درواقع تاکید می‌شود که برای جلوگیری از بروز آب مروارید به نکاتی توجه شود که این نکات شامل بهبودی کامل آب مروارید و سپس عمل لیزیک، انجام جراحی لیزیک در زمان مناسب، توجه به شرایط سنی برای عمل لیزیک، عدم وجود بیماری در فرد، عدم ابتلا به بیماری‌های عفونتی و داشتن ضخامت و قرنیه مناسب است.

سخن پایانی

جراحی‌های زیادی در خصوص بهبود عیوب انکساری وجود دارد که یکی از معروف‌ترین و رایج‌ترین آنها عمل لیزیک است. به گفته برخی از افراد عمل لیزیک می‌تواند سبب بروز آب مروارید شود. درصورتی‌که با مشاهدات و بررسی‌های پزشکی این تفکر باطل شده و ارتباطی بین آن‌ها دیده نمی‌شود. اما پارامترهایی وجود دارد که با رعایت آنها می‌توان احتمال بروز آب مروارید بعد از هرگونه جراحی مانند لیزیک را به صفر رساند.