شرایط شنا کردن بعد از عمل لازک و لیزیک

طی بررسی‌های انجام شده دریافت شده است که جراحی لیزیک و لازک نتایج بسیار مثبتی را داشته‌اند که افراد بسیاری را از استفاده روزانه عینک خلاص کرده است. یکی از سوالات مهم و متداول در خصوص عمل لازک و لیزیک استفاده از استخر و شنا کردن است. بی‌شک استفاده از استخر پس از عمل لیزیک و لازک دارای شرایط خاصی است که در ادامه آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. 

پس از جراحی لازک و لیزیک می‌توان از استخر استفاده کرد؟

بعد از عمل لازک و لیزیک موظفید که مراقبت‌هایی داشته باشید. یکی از این مراقبت‌ها مرتبط با شنا نکردن در مدت‌زمان مشخص شده است. ناگفته نماند که لیست انجام ورزش‌های ممکن در هفته اول، دوم و ... در افراد مختلف می‌تواند غیر یکسان باشد. چرا که وضعیت هر شخص نسبت به شخص دیگر متفاوت است. به‌طورکلی امکان استفاده از استخر با درنظرداشتن محدودیت‌ها در هفته اول ممکن است البته درصورتی‌که پزشک معالج این صلاحدید را بدهد.

استفاده از استخر پس از عمل لازک و لیزیک دارای شرایط خاصی است.

چه مدت پس از عمل لازک و لیزیک می‌توان شنا کرد؟

لازک و عمل لیزیک همانند دیگر عمل‌های اصلاح عیوب انکساری نیاز به مراقبت‌ها و احتیاط‌هایی دارد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. استفاده‌نکردن از استخر جز یکی از مراقبت‌های مهم بعد از جراحی است. برای شناکردن در استخر و آب گرم‌های مختلف بهتر است 2-3 هفته پس از عمل صبر کنید. هفته اول بعد از جراحی می‌توانید تنها در استخر کلر زده شنا کنید و در هفته دوم نیز همچنان تنها می‌توانید با استفاده از عینک و با محافظت بالا ورزش‌های آبی را انجام دهید. در هفته چهارم برای انجام ورزش‌های آبی و شنا هیچ‌گونه محدودیتی ندارید و می‌توانید با خیال راحت بدون عینک شنا کنید و چشمانتان را در زیر آب‌، باز نگه دارید. 

بیشتر بخوانید: عمل لیزیک و فعالیت ورزشی بعد از آن.

سخن پایانی

استفاده از عمل لازک و لیزیک به‌منظور اصلاح عیوب انکساری چشم یک روش پرطرف‌دار و محبوب است. بعد از انجام این عمل درمانی لازم است که به مراقبت‌ها توجه ویژه‌ای شود. یکی از مراقبت‌های مورد تاکید مرتبط با عدم انجام ورزش‌های آبی سنگین است. شناکردن در هفته چهارم به بعد در بیشتر افراد بدون محدودیت قابل انجام است اما قبل از این مدت، نیاز به تأیید پزشک و بررسی شرایط بیمار دارد. 

سوالات متداول