تاریخ آخرین ویرایش:

عمل لیزیک و فعالیت ورزشی بعد از آن 

آیا برای جراحی چشم لیزیک برنامه‌ریزی کرده‌اید و مشتاقید از نتیجه عمل لذت ببرید؟ برای رسیدن به این هدف نباید از مراقبت‌های بعد از لیزیک غافل شوید. یکی‌از مهم‌ترین نکات مراقبتی جراحی لیزیک، زمان مناسب برای شروع فعالیت‌های ورزشی است. بسیاری از افراد تنها برای انجام جراحی هیجان زده‌اند و هرگز به مراقبت‌های بعد از آن فکر نمی‌کنند؛ درحالی‌که انجام مراقبت‌های بعد از عمل لیزیک روی نتیجه عمل بسیار تاثیرگذار است. 

ورزش کردن بعد از لیزیک باید طبق توصیه پزشک باشد.

یکی از سؤالات رایج میان مخاطبین لیزیک، زمان شروع فعالیت‌های ورزشی است. در واقع بسیاری از افرادی که برای انجام لیزیک و مشاوره آن مراجعه می‌کنند این سؤال برایشان پیش می‌آید که آیا می‌توان بعد از جراحی چشم لیزیک به ورزش ادامه داد یا خیر؟ در جواب این سوال باید بگوییم، بله. اما نیاز است برخی نکات کلیدی رعایت شود. در حقیقت سلامتی چشم‌ها هدیه‌ای گرانبهاست که باید برای بازگشت به برخی فعالیت‌های بدنی مانند ورزش کردن بعد از جراحی لیزیک زمان مشخصی در نظر بگیرید. در ادامه همراه ما باشید تا برنامه دقیقی برای شروع فعالیت‌های بدنی بعد از لیزیک تنظیم کنید.

بعد از چه مدت زمان می‌توان به فعالیت‌های ورزشی بعد از لیزیک پرداخت؟

اگر اهل ورزش باشید کاملاً خبر دارید که امروزه لیست عظیمی از ورزش‌ها و تمرینات ورزشی در اختیار طرفداران ورزش قرار گرفته است. هر یک از برنامه‌های ورزشی لذت و شوق خاص خودش را دارد و به میزان مشخصی بدن را تحت فشار قرار می‌دهد. بنابراین هیچ پاسخ مشخصی برای این سؤال نمی‌توان مطرح کرد. علاوه‌براین زمان توصیه شده برای بازگشت به‌انجام فعالیت‌های ورزشی باتوجه به‌نوع جراحی لیزر چشم، مشخص می‌شود. 

در صورت انجام عمل لیزیک و رخ‌دادن فلپ در طول عمل، مطمئناً بازگشت به تمرینات ورزشی بلافاصله بعد از جراحی می‌تواند عوارض ناگواری به‌همراه داشته باشد؛ بنابراین ضروری است مدت زمانی که توسط پزشک برای استراحت کامل توصیه می‌شود را فراموش نکنید. 

سه روز بعد از عمل لیزیک

شروع فعالیت بدنی بعد از دو الی سه روز، نیاز به‌مراقبت بسیاری دارد. دقت داشته باشید طی دوره بهبودی، انجام فعالیت بدنی هرگز پیشنهاد نمی‌شود و بعد از آن نیز باید از فعالیت‌های کم شروع کنید تا مرور زمان امکان افزایش فعالیت بدنی رخ دهد. معمولاً بعد از سه روز، فعالیت بدنی با پیاده‌روی آغاز می‌شود. انجام برخی فعالیت‌ها به‌آهستگی و بدون اعمال فشار بیش‌ازحد مانعی ندارد. اما درصورت احساس فشار زیاد و تحت تاثیر قرارگرفتن چشم‌ها، از ادامه‌دادن فعالیت خودداری کنید.

برای ورزش کردن سه روز بعد از لیزیک باید دقت زیادی را داشته باشید.

براساس مشاهدات انجام شده، تمام بیماران سه روز بعد از عمل را به استراحت کامل می‌پردازند که برای شروع برنامه بعدازاین دوره، استفاده از پیشنهاد پزشکان مجرب و حرفه‌ای بهترین راهکار است. بسیاری از پزشکان نیز برای پیشگیری از بروز مشکلات ناگوار، برنامه مشخصی از فعالیت‌های ورزشی در اختیار بیماران قرار می‌دهند تا آنان بتوانند بدون هیچ دردسر و نگرانی فعالیت‌های بدنی خود را ادامه دهند.

یک هفته بعد از عمل لیزیک 

بعد از یک هفته، به‌راحتی می‌توان فعالیت‌های ورزشی و تمام کارهای روزانه را بدون هیچ دردسری انجام داد. از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های ورزشی قابل انجام بعد از یک هفته، می‌توان به بسکتبال، موتور سواری، شنا و... اشاره کرد. همچنین می‌توانید دویدن را دوباره از سر بگیرید و برای شروع ورزش یوگا هیچ مانعی وجود ندارد.

اگر علاقه‌مند به شنا هستید، بعد از گذشت یک هفته از زمان جراحی با خیال راحت به این ورزش دوست داشتنی بپردازید. اما دقت داشته باشید وجود آلاینده‌ها و کلر در آب ممکن است چشم‌ها را تحریک کند و بهبود و بازگشت سلامتی چشم‌ها را به‌خطر بیندازد. پس بهتر است برای بازگشتن به ورزش شنا کمی صبور باشید. اما درصورتی‌که تصمیم گرفتید بعد از چند هفته شنا کردن را شروع کنید، استفاده از عینک‌های مخصوص شنا را فراموش نکنید. البته باز هم این احتمال وجود دارد عینک به‌خوبی از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری نکند.

بیشتر بخوانید: استفاده از استخر پس از عمل لازک و لیزیک.

یک ماه بعد از عمل لیزیک 

بعد از دو هفته بدون هیچ نگرانی به مجموعه‌های ورزشی مراجعه کنید و به‌راحتی به بلند کردن وزنه‌های سبک بپردازید. اما فراموش نکنید قبل از شروع، شدت انجام فعالیت‌های خود را بر اساس نوع عمل انجام شده مشخص کنید. در صورت عدم تایید انجام برخی فعالیت توسط پزشک، اصلاً نگران نباشید. کم کم با گذشت زمان می‌توانید شدت فعالیت‌های ورزشی خود را افزایش دهید و دوباره به‌سراغ وزنه‌های سنگین و آزاد بروید. 

شناکردن بعد از گذشت یک ماه بعد از لیزیک مانعی ندارد.

همچنین بعد از گذشت یک ماه شنا کردن هیچ مانعی ندارد؛ اما باز هم توصیه می‌شود استفاده از عینک‌های محافظتی فراموش نشود. همچنین بازگشت به سونا و اتاق‌های بخار برای چشم‌ها کاملاً امن است و قرار گرفتن در بخار آب سلامتی چشم‌ها را تحریک نمی‌کند.

برای انجام انواع بازی‌های بدنی مانند بدمینتون، بسکتبال، فوتبال، اسکی و تنیس و غیره نیز بعد از یک ماه اصلاً نگران نباشید؛ مطمئناً هم از بازی لذت می‌برد و هم از شفافیت چشم‌ها ذوق زده خواهید شد.

سه ماه بعد از عمل لیزیک

با گذشت سه ماه از عمل لیزیک، انجام فعالیت‌های بدنی با تغییرات شگفتی روبرو می‌شود. اگر وارد این مرحله شده‌اید به شما تبریک می‌گوییم، صبر و تحملتان به نتیجه رسیده است و به‌راحتی می‌توانید به‌انجام فعالیت‌های بدنی سبک و سنگین بپردازید. همچنین بدون عینک محافظ و عدم نگرانی بابت آسیب دیدگی چشم‌هایتان می‌توانید شنا کنید.

بعد از سه ماه از عمل لیزیک می توانید هرنوع فعالیت ورزشی دلخواه را انجام دهید.

انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی مانند هنرهای رزمی و بوکس نیز بعد از گذشت سه ماه کاملاً بلامانع است. بااین‌حال، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید و از نظرات او برای انجام هر فعالیت بدنی استفاده کنید.

طبق نظر پزشکان: 

"حفظ سلامتی چشم‌ها، نگرانی تمام بیماران لیزیک است. تنها تهدیدی که بهبود موفقیت آمیز چشم‌ها را تهدید می‌کند رطوبت محیطی است. بنابراین باید از هر فعالیت بدنی که باعث تعریق صورت و ورود مایع به چشم‌ها می‌شود بشدت پیشگیری کنید. علاوه بر این گریه کردن و هر کاری که باعث ایجاد تنش بیش از حد در چشم‌ها می‌شود، روند بهبودی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پس می‌توانید حدس بزنید چه کارهایی قابل انجام است و چه کارهایی را نباید انجام دهید."

سخن پایانی

هنگامی که تصمیم گرفتید با انجام جراحی لیزر چشم برای بینایی خود سرمایه گذاری کنید، نگاهتان باید نسبت‌به انجام فعالیت‌های بدنی برای مدت کوتاهی تغییر کند. اما اگر به‌آرامی پیش بروید و به توصیه‌های گفته شده گوش کنید، هیچ نگرانی بابت تحت‌تاثیر قرارگرفتن روند بهبودی تجربه نخواهید کرد و ظرف چند ماه بدون هیچ نگرانی هر فعالیت ورزشی که دوست داشته باشید انجام می‌دهید؛ با این تفاوت که دیدی شفاف خواهید داشت.