هزینه عمل آب مروارید

از شایع‌ترین بیماری‌های چشمی آب مروارید است؛ بالا رفتن سن، داشتن بیماری‌های خاص مانند دیابت و فشارخون ریسک  بروز این عارضه را افزایش می‌دهد. میزان هزینه آب مروارید از مسائل مهم برای بیماران است؛ هزینه عمل آب مروارید به فاکتورهای مختلفی مانند نوع تکنیک جراحی، بیمارستان یا کلینیک درمانی، لنزها و تجهیزات مورد استفاده در زمان جراحی بستگی دارد. در ادامه به بررسی بیشتر دراین زمینه می‌پردازیم. 

عوامل مختلفی بر هزینه عمل آب مروارید تاثیرگذار است.

هزینه عمل آب مروارید در سال 1401

بهای جراحی آب مرواید تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله تجهیزات خاص پزشکی است و با توجه به نوسانات ارزی و مشکلات حاصل از واردات تجهیزات پزشکی هزینه این عمل در سال 1401 نسبت به سال‌های گذشته بیشتر افزایش یافته است. هزینه عمل آب مروارید توسط خانم دکتر مریم روشنی 6 میلیون و 500 هزار تومان بوده و در صورت استفاده از بیمه‌های تکمیلی بسته به فرانشیز درج شده در قرارداد 1 تا 2 میلیون تومان است. 

طبق نظر پزشکان:

"جدیدترین و مناسب‌ترین روش درمانی افراد مبتلا به کاتاراکت، جراحی فمتوکاتاراکت است، که  با استفاده از لیزر انجام می‌شود. در معتبرترین مقالات چشم پزشکی هم جراحی کاتاراکت با لیزر (جراحی فمتوکاتاراکت با لیزر) به عنوان یک درمان موفقیت آمیز به بیماران توصیه شده است. با توجه به روش‌های جدید و بهای تجهیزات نوین پزشکی مورد استفاده در جراحی‌، هزینه آب مروارید به طور میانگین در بازه قیمتی ۳ تا ۲۷ میلیون تومان متغییر است." 

هزینه عمل آب مروارید به چه عواملی بستگی دارد؟

به‌طور کلی هزینه‌های این عمل به عوامل مختلفی بستگی دارد. قسمتی از هزینه‌ها مربوط به آزمایشات و تست‌های قبل از عمل است، که شامل آزمایشات عمومی و تست‌های تخصصی مربوط به چشم هستند. 
این جراحی به دو روش انجام می‌شود، عمل آب مرواريد به روش داخل کپسولي يا اينترا کپسولار کاتاراکت اکسترکشن و عمل آب مرواريد به روش خارج کپسولي يا اکستراکپسولار کاتاراکت اکسترکشن. روش داخل کپسولی امروزه تقریبا منسوخ شده است؛ روش خارج کپسولی خود به دو شیوه، برش بزرگ و برش کوچک انجام می‌شود. نوع روش انجام جراحی و تجهیزات مورد استفاده در آن از عوامل تاثیر گذار بر قیمت است. از موارد موثر دیگر در قیمت عمل می‌توان تبحر جراح، بیمارستان (دولتی یا خصوصی) و شهر محل زندگی را نام برد.

بیشتر بخوانید: هزینه عمل آب سیاه

تعیین هزینه عمل آب مروارید

 همانطور که گفته شده عوامل زیادی در تعیین میزان قیمت عمل کتاراکت چشم یا جراحی کاتاراکت وجود دارد، از جمله آن‌ها می‌توان به نوع تکنیک جراحی، نوع لنز داخل‌ چشم (IOLکه استفاده خواهد شد، تست‌های قبل از عمل (تست ساده یا تست ساده همراه با انکساری)، موقعیت جغرافیایی (شهر یا روستا)، محل زندگی و در نهایت مدت زمان مراقبت‌های پس از جراحی اشاره کرد. همچنین در صورتی که هر دو چشم درگیر بیماری شوند، هزینه‌ها دو برابر خواهد شد.

هزینه عمل آب مروارید با توجه به روش جراحی آن تعیین می‌گردد.
بیمه درمانی برای جراحی آب مروارید

روش‌های ساده جراحی این بیماری به‌صورت کلی یا جزئی تحت پوشش بیمه‌های درمانی قرار می‌گیرند. در روش جراحی با IOL مونوفوکال استاندارد هزینه پایین‌تر (غیر از معافیت و پرداخت‌های مشترک مورد نیاز) است. اما در روش IOL چند  کانونی و یا جراحی آب مروارید با لیزر، به احتمال زیاد پرداخت هزینه اضافی، به‌دلیل استفاده از تکنیک‌های پیشرفته و لنز، عهده بیمار خواهد بود. بیمه‌های تکمیلی نیز تنها بخشی از هزینه‌های درمان را پرداخت می‌کنند و تعرفه درمان و جراحی‌ها برای این بیماری از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است.

 آیا هزینه عمل آب مروارید به نوع و شدت آن بستگی دارد؟  

نوع و شدت بیماری تعیین‌کننده انتخاب روش جراحی است؛ اگر نیاز به استفاده از لنزهای مصنوعی در چشم وجود داشته باشد، تفاوت قیمت زیادی با جراحی معمولی این عارضه، خواهد داشت.

هزینه‌های جانبی جراحی آب مروارید

در جراحی ساده این بیماری معمولا پس از عمل شخص در صورت داشتن بیماری‌های عیوب انکساری چشم همچنان نیاز به عینک دارد، اما امروزه با توجه به پیشرفت در  تکنولوژی لنز داخلی چشم و تکنیک‌های جراحی، افراد بسیاری پس از عمل نیاز به عینک نخواهند داشت. استفاده از فن‌آوری‌ها، هزینه جانبی دربرداشته که به‌طور معمول تحت پوشش بیمه‌ای قرار نمی‌گیرد. 

آیا بیمه هزینه‌های جانبی عمل آب مروارید را پرداخت می‌کند؟

هزینه‌های جانبی عمل کاتاراکت، روش‌ها و تجهیزاتی هستند که از نظر بیمه پزشکی ضروری نبوده و تحت پوشش سازمان‌های بیمه‌ قرار نمی‌گیرند و بهای این خدمات و محصولات برعهده بیمار است.

سخن پایانی
همانطور که شرح داده شد هزینه آب مروارید به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد؛ که همگی به صورت مستقیم بر هزینه عمل  آب مروارید چشم تاثیر دارند. بهتر است بیمار قبل ازعمل، حتما میزان تعهدات بیمه خود در این زمینه را بررسی کند.