هزینه عمل آب سیاه 

گلوکوم، یکی از علل اصلی کاهش بینایی غیرقابل برگشت در سراسر جهان است. این بیماری تا مراحل پیشرفته بدون علامت بوده، به همین دلیل تشخیص آن به تاخیر می‌افتد. درمان آن بسته‌به شدت بیماری، شامل جراحی ، لیزر و یا داروها است. قطره‌های دارویی باعث کاهش فشار داخل چشمی می‌‌گردند، که اولین قدم درمانی هستند. قیمت عمل آب سیاه با توجه به این‌که از کدام روش جراحی استفاده می‌شود، متفاوت خواهد بود. بیمه‌های درمانی با توجه به سقف تعهدات خود تا حدودی هزینه عمل آب سیاه را پرداخت می‌کنند. در ادامه شما را با هزینه‌ها و عوامل موثر بر آن مطلع می‌‌کنیم. 

هزینه عمل آب سیاه در سال 1401 چقدر است؟

جراحی این عارضه چشمی، به روش‌های لیزری و غیرلیزری، جهت کاهش تولید مایع زلالیه و یا افزایش خروج این مایع انجام می‌شود. هزینه عمل آب سیاه به روش درمانی آن بستگی دارد که معمولاً گران‌تر از درمان‌های دارویی است؛ اما با یک‌بار هزینه کردن، این عارضه قابل کنترل است. قیمت جراحی گلوکوم در سال 1401، با توجه‌به بیمارستان یا کلینیک محل جراحی و همچنین آزمایشات قبل از عمل، بین ۵ میلیون تا ۸ میلیون تومان می‌باشد. هزینه عمل آب سیاه توسط خانم دکتر مریم روشنی ۶ تا ۷ میلیون تومان است.

طبق نظر پزشکان:

"افراد بعد از ۴۰ سالگی، در صورت داشتن سابقه خانوادگی، باید هر ۱ تا ۲ سال توسط چشم پزشک معاینه شوند. در حال حاضر تنها راه درمان و کنترل آن کاهش فشار داخل چشم است که در انواع آزمایشات بالینی در مقیاس بزرگ نشان داده که شدت گلوکوم را کاهش می‌دهد. هزینه عمل آب سیاه به شدت و گستردگی بیماری بستگی دارد. بهتر است با تشخیص به موقع از گسترش بیماری و افزایش هزینه درمان جلوگیری شود. "

هزینه عمل آب سیاه به عوامل مختلفی بستگی دارد.

چه عواملی بر قیمت عمل آب سیاه تاثیرگذار است؟

هزینه‌های این جراحی چشم به عوامل مختلفی بستگی دارد:

  • روش درمانی که اعم از درمان‌های دارویی، جراحی‌های معمولی و یا لیزری می‌باشد.
  • تبحر و تجربه پزشک معالج 
  • انجام دادن جراحی در مراکز دولتی و یا خصوصی 
  • نوع دستگاه مورد استفاده در عمل و گستردگی جراحی

هزینه عمل آب سیاه براساس شدت بیماری

درمان قطعی برای گلوکوم وجود ندارد و تمام روش‌های درمانی حال حاضر با هدف پایدار کردن فشار داخل چشم انجام می‌شود. اغلب از طریق تجویز قطره، فشار چشم را کنترل می‌کنند، اما اگر دارو نتواند بیماری را کنترل کند پزشک از روش جراحی استفاده می‌کند. درمان و کنترل این بیماری به روش‌های مختلفی مانند: ترابکولوپلاستی،ایریدوتومی، استنت‌گذاری و شنت‌گذاری انجام می‌شود. قطعاً با توجه به گستردگی بیماری و اینکه کدام روش برای درمان استفاده شده هزینه آن نیز متفاوت خواهد بود.

محل جغرافیایی جراحی در تعیین هزینه عمل تاثیرگذار است؟

مسلماً هزینه تمام اعمال جراحی با توجه به اینکه در کدام شهر و یا مرکز درمانی انجام شود متفاوت خواهد بود. قیمت جراحی با توجه به اینکه در مراکز دولتی انجام می‌شود یا خصوصی و تحت پوشش بیمه بودن مرکز درمانی، متفاوت خواهد بود.

بیشتر بخوانید: هزینه عمل آب مروارید

پوشش بیمه شامل آب سیاه می‌شود؟

مراکزی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و یا سلامت هستند هزینه‌های درمان بیماری‌های چشم مانند گلوکوم را پرداخت می‌کنند. هزینه عمل چشم در بیمه تکمیلی با توجه به سقف پوشش و تعهدات آن شرکت با کسر میزان فرانشیز تا حدودی پرداخت می‌شود.

سخن پایانی

روشی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری وجود ندارد، با این حال تشخیص زودهنگام جهت جلوگیری از پیشرفت و درمان بسیار مهم است. بنابراین به محض تجربه علائم این عارضه، از جمله تغییر قدرت دید و غیرعادی شدن ظاهر چشم باید به چشم‌پزشک مراجعه شود، تا از گسترش آن جلوگیری شده و ‌هزینه جراحی گلوکوم به حداقل امکان برسد.

سوالات متداول