همه چیز در مورد عمل پلک (بلفاروپلاستی)

امروزه توجه به ‌ظاهر برای افراد اهمیت زیادی پیدا کرده است ازاین‌رو علاوه بر عمل درمانی، عمل‌های زیبایی هم انجام می‌دهند. این جراحی می‌تواند بر روی هر دو چشم در یک روز انجام شود. جراحی پلک یا بلفاروپلاستی دارای مزیت‌ها و عوارضی است که در این مقاله قصد داریم درباره نحوه انجام آن تا هزینه‌های عمل صحبت کنیم. 

جراحی پلک؛ یکی از عمل‌های رایج است!

عمل پلک (بلفاروپلاستی) چیست؟

همه ما به زیبایی علاقه داریم و در تلاشیم که چهره خود را روزبه‌روز زیباتر و شاداب‌تر کنیم. با بالارفتن سن و اتفاقات دیگر، پلک افتادگی پیدا می‌کند و ظاهری نامناسب به خود می‌گیرد. جراحی پلک یا بلفاروپلاستی کمک می‌کند چربی اضافی پلک برداشته شود و اطراف چشم ظاهری شاداب و جوان به خود بگیرد. 

طبق نظر متخصصان:

"با افزایش سن، زیبایی چشمان شما به‌دلیل افتادگی پلک‌ها، کم‌رنگ‌تر می‌شود؛ اما نگران نباشید، بلفاروپلاستی، راه‌حلی مناسب برای سلامت و زیبایی مجدد چشمان شما است. مدت زمان عمل پلک، حداکثر 2 ساعت و با بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد و تنها زمان لازم برای بهبود کامل، 8 الی 15 است."

البته باید توجه داشت که بلفاروپلاستی با جراحی پتوز متفاوت است. در جراحی پتوز که نام دیگر آن جراحی رفع افتادگی پلک است وظیفه دارد عضلات و تاندون‌های پلک بالا را سفت نگه دارد. 

هدف از انجام بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی به دو منظور انجام می شود:

زیبایی: افرادی که این عمل را با جنبه زیبایی انجام می‌دهند از نظر پزشکی الزامی برای انجام آن نیست. متأسفانه به دلیل افزایش سن و نامناسب بودن نوع پوست، پلک بالایی و پایینی پف‌کرده و یا دچار افتادگی می‌شود. ازآنجایی‌که پلک افتاده و پف‌کرده سبب کاهش زیبایی و جذابیت چشم‌ها می‌شود تصمیم به عمل می‌گیرند. متخصصانی که مجازند این نوع جراحی را انجام دهند شامل متخصصان چشم، متخصصان گوش و حلق و بینی و جراحان پلاستیک هستند. 

درمانی: در جنبه درمانی عمل بلفاروپلاستی، بیمار به دلیل وجود مشکل در پلک، بیمار مجبور به انجام جراحی می‌شود. انجام این نوع عمل دلخواه نیست و از نظر پزشک ضروری است و حتماً می‌بایست انجام شود. به طور مثال برخی از افراد که مجبورند این عمل جراحی را انجام دهند به این دلیل است که پوست اضافی پلک‌ها به حدی سنگین شده است که در بینایی، اختلال به وجود آورده است. 

  جراحی پلک، دو جنبه زیبایی و درمانی دارد.

چرا چشمان ما نیاز به بلفاروپلاستی پیدا می‌کند؟

دلیل پیدا کردن نیاز به جراحی پلک می‌تواند شامل دودسته باشد. یکی افرادی که به دلیل سنگینی پلک دچار مشکل شده‌اند و از دیدگاه درمان می‌بایست این عمل را انجام دهند. دیگری آن دسته از افراد هستند که زیبایی و شادابی چهره برایشان اهمیت زیادی دارد. افرادی که در پلک بالا یا پایین ورم یا افتادگی پیدا کردند در حدی که به آنها صدمه‌ای نزده اما در زیبایی تأثیر گذاشته است. شامل هرکدام از این دسته‌ها هستید می‌توانید بلفاروپلاستی را انجام دهید.

منطقی است که باگذشت زمان و افزایش سن، پوست صورت شل می‌شود. به‌خصوص افرادی که در نوجوانی و جوانی به‌سلامت پوست خود اهمیت نمی‌دهند و نسبت به استفاده از ضدآفتاب و آب‌رسان و روتین پوستی سهل‌انگار هستند. همین موارد باعث می‌شود که افراد با افتادگی پلک و ورم روبرو شوند و نیاز به عمل پیدا کنند.  

انواع بلفاروپلاستی 

عمل پلک انواع مختلفی دارد که شامل جراحی پلک پایین، جراحی پلک بالا و جراحی پف پلک است. 

 • جراحی پلک پایین، همان‌طورکه از اسمش پیدا است بر روی پلک پایین انجام می‌شود و اغلب به دلیل رفع چین‌وچروک و یا پف زیر چشم انجام می‌شود.
 • جراحی پلک بالا دقیقاً به‌همین‌دلیل بر روی پلک بالایی انجام می‌شود تا زیبایی چشم را به نمایش بگذارد.
 • نوع سوم، جراحی پف پلک است که به آن بلفاروپلاستی آسایی گفته می‌شود. این نوع جراحی در میان افراد آسیای شرقی جنوب شرقی محبوبیت زیادی دارد. 

بهترین کاندیدهای عمل پلک

کاندیدهای مناسب برای انجام عمل پلک به طور دقیق مشخص نیستند. اگر در چنین شرایطی قرار دارید می‌توانید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا شرایط شما مورد بررسی قرار گیرد. 

به‌طورکلی افرادی می‌توانند واجد شرایط باشند که در اطراف چشم دارای ورم یا افتادگی پلک باشند. البته درصورتی‌که ورم به دلیل آلرژی یا مریضی خاصی نباشد. در واقع قبل از انجام عمل می‌بایست نسبت به شرایط خود اطمینان پیدا کنید و بهترین راه برای مطمئن شدن، مشورت با جراح یا پزشک معالج است. 

  بلفاروپلاستی، شامل جراحی پف چشم، جراحی پلک بالا و پایین می‌شود.

آمادگی قبل از بلفاروپلاستی

آمادگی قبل از جراحی پلک از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به دلیل اینکه سبب می‌شود جراحی به‌صورت ایمن و بدون خطر انجام شود. رعایت نکات زیر قبل از عمل جز واجبات محسوب می‌شود. 

 • عدم مصرف داروهایی که خطر خونریزی را افزایش می‌دهند مانند آسپرین، مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن تا دوهفته قبل از عمل ممنوع است. 
 • استفاده از داروهای ضروری مانند فشارخون در صبح روز انجام عمل با مقدار زیادی آب و نوشیدنی ضروری است.
 • در زمان انجام عمل به‌هیچ‌عنوان نباید آرایش داشته باشید و قبل از رفتن به اتاق عمل می‌بایست صورت خود را به طور کامل بشویید. 
 • همراهی را در زمان انجام عمل با خود داشته باشید تا در بازگشت به منزل با مشکلی مواجه نشوید. 

اقدامات بعد از عمل پلک

رعایت کردن نکاتی بعد از عمل سبب می‌شود دوره نقاهت کوتاه‌تر باشد و هم چنین مدت‌زمان بهبودی تسریع داده شود. این موارد شامل استفاده از کمپرس سرد هر 10 الی 15 دقیقه به‌منظور کاهش ورم در اطراف چشم و استفاده از کمپرس آب گرم 48 ساعت بعد از انجام عمل است. 

مصرف کردن داروها طبق تجویز پزشک نه‌تنها لازم بلکه ضروری است. معمولاً در مورداستفاده از مسکن بهتر است به‌هیچ‌عنوان به طور دلخواه مصرف نکنید و تنها در صورت اجازه پزشک باتوجه‌به نسخه مصرف شود. 

  رعایت توصیه‌های پزشک، به روند بهبود کمک شایانی می‌کند.

مراحل عمل بلفاروپلاستی

عملی پلک، همانند عمل‌های دیگر دارای مراحلی است که به‌طور‌دقیق باید انجام شوند. در مرحله اول پزشک بی‌حسی و آرام‌بخش‌های لازم را به بیمار می‌دهد و این مقدار بستگی به شرایط فرد دارد. سپس باتوجه‌به جلسات معاینه، قسمت‌هایی که مشخص شده است برش داده می‌شود. میزان برش‌ها کاملاً بستگی به میزان چربی اطراف چشم و هم چنین نظر پزشک دارد که در جلسات قبل از جراحی درباره آن صحبت شده. 

بعد از برش با کمک ابزار جراحی، محل زخم به طور دقیق بخیه زده می‌شود. به‌گونه‌ای که بعد از درمان این بخیه‌ها به‌هیچ‌عنوان مشخص نیستند. 

مدت‌زمان انجام جراحی پلک چقدر است؟

مدت‌زمان انجام جراحی پلک باتوجه‌به سرعت عمل پزشک و هم چنین میزان شدت افتادگی و ورم می‌تواند متغیر باشد. به‌صورت تقریبی مشخص شده است که مدت‌زمان برای انجام هر دو پلک می‌تواند بین 2 الی 3 ساعت باشد. البته ممکن است که با رخ‌دادن اتفاقات ناگهانی و یا بالا بودن شدن چربی این مقدار کمی بیشتر شود. 

هزینه بلفاروپلاستی

یکی از پارامترهای بسیار مهم در زمان جراحی برای بیماران، موضوع هزینه است. میزان هزینه عمل پلک باتوجه‌به تجربه پزشک، محل انجام عمل، نتایج تضمین شده، نتیجه نهایی و ... متفاوت است. هرچقدر این شرایط در موقعیت بهتری قرار داشته باشند قطعاً میزان هزینه بیشتر خواهد شد اما نتیجه و نتایج قابل‌انتظار بسیار عالی خواهد بود. البته در صورت مطلع شدن از قیمت دقیق عمل می‌توانید به جراح موردنظر خود مراجعه کنید و هزینه عمل به همراه موارد جانبی را بپرسید. 

  هزینه جراحی پلک، با توجه به تبحر و تجربه پزشک متفاوت است.

مزایای عمل پلک

بلفاروپلاستی مزایای روانی، زیبایی و عملکردی بسیاری دارد که برخی از آنها شامل شاداب و جوان‌تر شدن چشم، عدم نیاز به آرایش، افزایش بینایی و افزایش اعتمادبه‌نفس و کیفیت زندگی باشد. میزان هر کدام از این موارد در هر فرد می‌تواند باتوجه‌به شرایطی که دارد متغیر باشد. برخی از افراد به حدی دچار تغییرهای مثبت می‌شوند که مزایای آن را با نسبت بالایی دریافت می‌کنند. 

عوارض و خطرات جراحی پلک

هم عمل زیبایی یا درمانی دارای عوارض و خطراتی است که قبل از انجام آن می‌بایست آگاهی کامل داشته باشیم. عوارض و خطرات بلفاروپلاستی شامل موارد زیر می‌شود.

 • مهم‌ترین عوارض می‌تواند مرتبط با جای زخم و بقیه باشد که اگر توسط جراح متخصص انجام نشود احتمال رخ داد آن زیاد است. 
 • خشکی چشم، خونریزی و عفونت و غیرطبیعی شدن چشم، آسیب به عضله پلک می‌تواند از دیگر عوارض عمل پلک باشد. 
 • به دلیل حساس بودن منطقه جراحی احتمال اختلال در بینایی فرد در صورت عدم مهارت جراح وجود دارد. 
 • خشکی چشم، خارش ناحیه اطراف چشم و ناتوانی در بستن چشم‌ها می‌تواند از دیگر عوارض جراحی پلک باشد. 
 • مسدود شدن دامنه دید و افتادگی پلک می‌تواند از عدم تخصص و تجربه پزشک در این جراحی نشئت گیرد. 
 • یکی دیگر از عوارض شایع، تاری دید بعد از عمل بلفاروپلاستی است.

دوره نقاهت بعد از جراحی بلفاروپلاستی

مدت‌زمان لازم برای بهبود زخم در هر بیمار می‌تواند به مقدار کمی متفاوت باشد. به‌طورکلی میانگین بهبودی بعد از جراحی بین 8 الی 15 روز است. در این مدت نیاز است که معاینه و چکاپ پی‌درپی صورت گیرد و در این حین بخیه‌ها به طور کامل کشیده شوند. 

طبق تجربه افراد دوران سخت و آزاردهنده‌ای ندارد البته درصورتی‌که مراقبت‌های بعد از عمل انجام شود. چندماهه بعد از عمل به طور کامل فرم چشم و نتیجه عمل مشخص خواهد شد. 

عکس قبل و بعد از جراحی پلک

در این قسمت، نمونه‌ای از عمل بلفاروپلاستی را مشاهده می‌کنید.
تفاوت قبل و بعد از جراحی پلک در این تصویر قابل مشاهده است!

علت تاری دید بعد از عمل بلفاروپلاستی

تاری بعد از انجام عمل پلک جز یکی از عارض جانبی محسوب می‌شود که با گذر زمان و بعد از چند هفته به طور کامل درمان می‌شود. استفاده از اشک مصنوعی در این زمان می‌تواند بسیار مؤثر باشد و سبب بهبود شرایط شود. علت تاری بعد از عمل به دلیل چربی‌های برداشته شده از پلک است و همین امر سبب شده که حالت چشم تغییر کند و در نهایت بر روی بینایی تأثیر بگذارد. 

علت ورم پلک بعد از عمل بلفاروپلاستی

همان‌طور که گفته شد بلفاروپلاستی به‌گونه‌ای انجام می‌گیرد که بخشی از چربی‌های پست پلک تا حد نیاز برداشته می‌شود. سپس محل برش داده شده بخیه داده می‌شود. به همین خاطر است که ورم پس از عمل پلک ایجاد می‌شود که باگذشت زمان به طور کامل رفع می‌شود و هیچ‌گونه نگرانی از این بابت وجود ندارد. 

نتایج مفید جراحی پلک توسط دکتر روشنی

شخصی که تصمیم می‌گیرد پلک خود را عمل کند قطعاً نسبت به حساس بودن آن منطقه آگاهی دارد. زمانی که آگاهی داشته باشد قطعاً پزشکی را انتخاب می‌کند که نتایج مفیدی از انجام این عمل را ایجاد کند. دکتر مریم روشنی از جراحان متبحر و متخصص در کشور است که تابه‌حال عمل‌های پلک زیادی را انجام داده است. ایشان به دلیل داشتن تجربه زیاد، استفاده از دستگاه‌های به‌روز، محیط عمل تمیز و زیبا و ... نتایج بسیار خوبی را از عمل‌های خود به دست می‌آورند. این نتایج شامل دوره بهبودی کوتاه، عدم احساس درد، طبیعی بودن حالت چشم است که تمامی این موارد را با نمونه کارهایی که دارند، تضمین می‌کنند. 

  تفاوت چشمگیر قبل و بعد از جراحی پلک مشهود است!

تفاوت عمل جراحی پلک با دیگر عمل‌های چشم

تفاوت‌های زیادی در عمل پلک و دیگر عمل‌های چشم وجود دارد. برخی از عمل‌های چشم بسیار پرخطر هستند و بهتر است که انجام نگیرند، اما عمل پلک خط زیادی ندارد و درصورتی‌که توسط یک پزشک متبحر انجام شود هیچ خطری نخواهد داشت. از طرفی عمل پلک بیشتر جنبه درمانی دارد. کمتر افرادی پیدا می‌شوند که به‌خاطر درمان از این روش استفاده کنند. در مقابل عمل‌های دیگر چشم اغلب جنبه درمانی دارند و به‌منظور زیبایی انجام نمی‌گیرند. 

ماندگاری عمل بلفاروپلاستی به چه عواملی وابسته است؟

عمل بلفاروپلاستی تا 90 درصد به طور معمول ماندگاری دارد. اما موارد هم هستند که می‌توانند بر روی ماندگاری آن تأثیر بگذارند. 

اقدامات قبل و بعد: برخی از بیماران به اقدامات قبل و بعد از عمل اهمیت نمی‌دهند. قطعاً زمانی که مراقبت‌های قبل و یا بعد از عمل نباشد نتیجه نهایی به‌خوبی نشان داده نمی‌شود و بر روی ماندگاری تأثیر می‌گذارد. در صورت عدم توجه به این نکته لازم است که عمل بلفاروپلاستی مجدداً انجام شود. 

مهارت جراح: در برخی از موارد به دلیل عدم تخصص پزشک و هم چنین کم‌تجربگی سبب می‌شود که پلک نیاز مجدد به جراحی داشته باشد. 

عوامل ژنتیکی: طبق بررسی‌های انجام شده برخی از افراد به دلیل عوامل ژنتیکی باگذشت زمان به‌صورت مجدد دچار افتادگی پلک می‌شوند. این افراد به‌ناچار مجبورند که دوباره عمل پلک را انجام دهند. 

سن: سن یکی از پارامترهای مهم در انجام این عمل است. برخی از افراد با نزدیک شدن به سن میان‌سالی سلول‌های پوستی‌شان تغییر می‌کند و حالت ارتجاعی را از دست می‌دهد. به همین خاطر نیاز است که به‌صورت مجدد عمل بلفاروپلاستی را انجام دهند. 

بلفاروپلاستی یا بوتاکس؟!

بلفاروپلاستی و بوتاکس دو درمان متفاوت هستند که هرکدام مزیت‌ها و معایب خود را دارند. نمی‌توان گفت که کدام بهتر است و برای همه آن را تجویز کرد. بوتاکس ماهیتی کاملاً متفاوت نسبت به بلفاروپلاستی دارد و در نهایت نتیجه و ماندگاری آن هم متفاوت است. 

درصورتی‌که تصمیم به انتخاب یکی از این دو روش بود بهتر است با پزشک معالج صحبت شود تا بنا بر شرایط بیمار تصمیم گرفته شود که کدام‌یک بهتر است. 

  بلفاروپلاستی از ماندگاری خوبی برخوردار است!

آیا بلفاروپلاستی بدون جراحی امکان‌پذیر است؟

روش جدیدی از بلفاروپلاستی وجود دارد که بدون نیاز به برش و برداشت مستقیم پوست صورت می‌گیرد. در این روش از جراحی نرم با plexR استفاده می‌شود و بدون بی‌هوشی عمومی و جراحی باز و خطرات آن، ظاهر چشم‌ها تغییر می‌کند. 

در این روش از دستگاهی به نام پلکسر استفاده می‌شود که میزان خطرات در جراحی سنتی را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. این دستگاه به‌گونه‌ای طراحی شده است که بدون نیاز به برش به‌راحتی گرما را به بافت‌های تجمع یافته پوست منتقل می‌کند. 

آیا امکان عمل پلک با لیزر وجود دارد؟!

با پیشرفت تکنولوژی روش‌های نوینی از جراحی ابداع شده است که علاوه بر کاهش درد، خطرات را نیز کاهش داده‌اند. نوعی از عمل بلفاروپلاستی با لیزر وجود دارد که جز عمل‌های غیرتهاجمی محسوب می‌شود. ازاین‌رو افرادی که ترس از بی‌هوشی و تیغ و خطرات پس از عمل دارند می‌توانند از این روش برای زیبایی پلک‌های خود استفاده کنند. 

قطره‌ها و داروهای چشم که باید بعد از جراحی بلفاروپلاستی استفاده شود

قطره‌ها و داروهایی که می‌بایست بعد از جراحی پلک مصرف بشوند تنها می‌بایست طبق تجویز جراح باشد. حتی داروهای گیاهی نیز می‌بایست طبق تجویز پزشک مصرف شود حتی اگر به‌ظاهر نشان داده می‌شود که مصرف آنها بلامانع است. داروهای مصرفی چشم بعد از جراحی شامل آنتی‌بیوتیک‌ها، استروئیدها و اشک مصنوعی می‌شود. هرکدام از این قطره‌ها مرتب با بهبود یک وضعیت خاص هستند به طور مثال اشک مصنوعی برای جلوگیری از خشک‌شدن چشم و آنتی‌بیوتیک برای جلوگیری از عفونت استفاده می‌شود. 

در صورت داشتن درد زیاد امکان استفاده از مسکن وجود دارد البته درصورتی‌که پزشک معالج باتوجه‌به شرایط بیمار آن را توصیه کند. 

  جراحی پلک توسط پزشک با تجربه و رعایت توصیه‌ها، موجب زیبایی دو چندان صورت می‌شود!

کرم‌های ترمیم‌کننده بعد از بلفاروپلاستی

استفاده از کرم‌های ترمیم‌کننده بعد از بلفاروپلاستی می‌تواند زودتر جای زخم و بخیه را بهبود دهد. ناگفته نماند که استفاده سرخود آن به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود چرا که می‌تواند در صورت مناسب نبودن عوارضی را به دنبال داشته باشد. کرم‌های ترمیم‌کننده محبوب بعد از انجام این عمل شامل ژل سیلیکونی رژواسیل و کرم‌های موضعی می‌شود. 

برخی از افراد قبل از اینکه عمل پلک خود را انجام دهند ترجیح می‌دهند فیلمی از مراحل جراحی را مشاهده کنند تا اطمینان و اعتماد بیشتری را به دست بیاورند. ازاین‌رو در ادامه از مراحل بلفاروپلاستی فیلمی قرار داده شده است. 

نکات مهم در رابطه با عمل پلک

همان‌طور که همه ما می‌دانیم زیبایی چشم و ابرو در صورت اهمیت زیادی دارد. از طرفی جراحی و عمل این نواحی بسیار حساس است و نیاز به پزشک باتجربه و ماهر دارد. نکته بسیار مهم که در انجام این عمل اهمیت دارد انتخاب پزشک باتجربه است. انتخاب درست پزشک می‌تواند شرایط و نتایج بسیار خوبی را حاصل آورد. 

نکته بعد در خصوص مراقبت‌های قبل و بعد از عمل است. مراقبت‌های قبل و بعد تعیین‌کننده موارد زیادی هستند به طور مثال مشخص می‌کنند که نتیجه نهایی به چه صورت باشد و یا دوره درمان شما در چه مدت طی شود؛ بنابراین اهمیت‌دادن به این نکته می‌تواند بسیار حیاتی باشد. 

بهترین جراح بلفاروپلاستی در تهران

همان‌طور که اشاره کردیم انتخاب پزشک خوب یکی از نکات مهم در رابطه با عمل پلک است. طبق بررسی و جمع‌آوری تجربیات مختلف، دکتر مریم روشنی از بهترین پزشکان جراحی پلک در تهران محسوب می‌شود. این پزشک باتوجه‌به تجربه و مهارتی که دارد بهترین نتایج را برای بیماران خود باتوجه‌به سلایقشان پدید می‌آورد. در صورت گرفتن نوبت و مشاوره با دکتر مریم روشنی می‌توانید به مطب ایشان مراجعه کنید و یا با بخش مربوطه رزرو نوبت در تماس باشید. 

سخن پایانی

جراحی پلک با روش‌های مختلف صورت می‌گیرد و مدت‌زمان انجام آن به‌صورت تقریبی بین 2 الی 3 ساعت است. بلفاروپلاستی هم به‌صورت درمانی و هم به‌صورت زیبایی انجام می‌شود. در این عمل، چربی‌های اضافی پوست بر روی پلک برداشته می‌شود و چشم حالت شادابی و جوانی به خود می‌گیرد. با اینکه عمل پلک دارای عوارض و خطراتی است اما مزیت‌های بسیاری دارد که با انتخاب پزشک مناسب می‌توان احتمال ایجاد عوارض و خطرات را تا حد زیادی کاهش داد. امیدواریم مطالب این مقاله اطلاعات کامل و کافی را در اختیار شما قرار داده باشد. 

نوبت دهی

برای دریافت نوبت فرم زیر را پر کنید

ثبت نظر

دیدگاهتان را بنویسیدنظری موجود نیست