تورم بعد از عمل پلک (بلفاروپلاستی)

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک به جهت زیباسازی و درمان مشکلات عملکردی پلک انجام می‌شود. این جراحی می‌تواند بر روی یک پلک یا هر دو پلک انجام شود. این جراحی باعث می‌شود چربی اضافه و پوست‌های اضافی برداشته شوند و در نهایت پلک به‌صورت لیفت شده قرار گیرد. 

کاهش ورم بعد از جراحی بلفاروپلاستی

هر عمل جراحی دارای عوارض طبیعی است؛ در مقاله رفع کبودی چشم پس از جراحی پلک، که یکی از عوارض شایع است صحبت کردیم. عارضه دیگر، تورم پس از عمل بلفاروپلاستی است. تورم به وجود آمده بعد از جراحی پس از یک هفته به سمت بهبود می‌رود. برای کاهش تورم نیاز است که مراقبت‌ها و راهکارهایی صورت گیرد تا دوره نقاهت کوتاه شود.

یکی از عوارض طبیعی بلفاروپلاستی تورم است.

بیستر بخوانید: قطره های چشم برای درمان افتادگی پلک

راه‌ها و روش‌های کاهش تورم پس از عمل پلک

راهکارها و روش‌هایی وجود دارد که می‌توان با کمک آنها به کاهش تورم و التهاب کمک بسیاری کرد. در ادامه به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

  • استفاده از کمپرس یخ
  • مصرف آنتی‌اکسیدان 
  • استفاده از عینک آفتابی

برای کاهش ورم چه‌کارهایی نباید انجام داد؟

مدتی بعد از عمل بلفاروپلاستی به‌منظور بهبود تورم لازم است برخی از اقدامات صورت نگیرد. این اقدامات شامل اجتناب از سیگارکشیدن، خودداری از مصرف مشروبات الکلی، ورزش‌کردن و آرایش کردن می‌شود. نکته مهم آن است که خودداری از انجام این اقدامات سبب می‌شود نتیجه نهایی زودتر حاصل شود. 

تورم پس از جراحی پلک تا چه زمانی باقی می‌ماند؟

طبق بررسی انجام شده بر روی افراد مختلف معمولاً دوره بهبودی اولیه تا یک هفته بعد از انجام عمل زمان می‌برد. در واقع افراد بعد از عمل، دچار تورم و التهاب زیادی می‌شوند که این میزان به اوج خود می‌رسد. اما با صبوری و انجام مراقبت‌های گفته شده می‌توان دوره بهبود را کوتاه‌تر کرد. اغلب چهره افراد بعد از چند هفته به حالت طبیعی بازمی‌گردد و تورم ناشی از جراحی به طور کامل از بین می‌رود. 

بیشتر بخوانید: آیا عمل پلک شما را جوان‌تر می‌کند؟!

سخن پایانی

عمل پلک جز عمل‌های پرطرف‌دار زیبایی است که گاهی می‌تواند به‌منظور درمان نیز انجام شود. در این عمل جراحی، مراقبت‌هایی وجود دارد که رعایت و توجه به آنها دوره بهبود را کوتاه می‌کند. معمولاً تورم بعد از عمل تا یک هفته ماندگار است و بعد از آن شروع به ازبین‌رفتن می‌کند.