نمره آستیگمات چشم

معاینه چشم چه در بزرگسالان و چه در کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین خاطر است که تاکید می‌شود همه افراد هر 6 ماه به پزشک متخصص مراجعه‌کننده و از سلامت چشم خود اطمینان پیدا کنند. حال برخی از این افراد با مراجعه به چشم‌پزشک متوجه می‌شوند که دچار آستیگماتیسم هستند و نیاز به درمان دارند. این بیماری نقصی در انحنای قرنیه چشم است که مانع توانایی متمرکز کردن نور بر مرکز شبکیه می‌شود و انحراف و تاری دید را ایجاد می‌کند.

آستیگماتیسم که از بیماری‌های عیوب انکساری به شمار می‌آید، عارضه کمی است و با لنزهای حلالی به راحتی درمان می‌شود.  پرسشی که برای شما عزیزان ممکن است به وجود آمده باشد این است که نمره چشم آستیگمات چیست؟ تعیین نمره چشم آستیگمات چگونه است و... . در ادامه قصد داریم به پاسخ و پرسش‌های احتمالی شما بپردازیم.

یکی از درمان‌های آستیگماتیسم، استفاده از عینک است.

نمره چشم آستیگمات چیست؟

آستیگماتیسم با دیوپتر اندازه‌گیری می‌شود؛ یک چشم کامل بدون آستیگمات 0 دیوپتر است. اکثر افراد بین 0.5 تا 0.75 دیوپتر آستیگمات دارند. افرادی که اندازه آنها 1.5 یا بیشتر است معمولاً برای داشتن دید واضح نیاز به لنز تماسی یا عینک دارند. این نمره مشخص می‌کند که فرد به چه میزان دچار مشکل آستیگماتیسم است. قطعاً هرچقدر این نمره بیشتر باشد درمان آن جدی‌تر خواهد بود. 

75/. دیوپتر آستیگماتیسم نمره طبیعی است و احتمالاً نیازی به اصلاح ندارد. بین  75/0 و 2 دیوپتر آستیگماتیسم خفیف در نظر گرفته می‌شود. بین 2 تا 4 دیوپتر آستیگماتیسم متوسط ​​است که پزشک مشخص می‌کند بهترین راه درمان چیست. 4 دیوپتر یا بیشتر آستیگماتیسم قابل‌توجه یا "بد" در نظر گرفته می‌شود که فرد در معرض خطر قرار دارد.

بالاترین نمره چشم آستیگمات

آستیگمات هنگامی اتفاق می‌افتد که عدسی چشم با سطح انحنای چشم مطابقت نداشته باشد. وجود این نقص می‌تواند نحوه عبور یا شکست نور به شبکیه را تغییر دهد و باعث تاری، ابهام در دیدن تصاویر و یا انحراف چشم شود. دو نوع آستیگمات داریم:

 1. آستیگمات قرنیه
 2. آستیگمات عدسی

در نوع اول شکل قرنیه و در نوع دوم شکل عدسی از حالت طبیعی خارج شده است. چشم‎هایی با درجه آستیگمات بیش از 4 دیوپتر، بالاترین نمره آستیگمات را در میان سایر افراد دارا هستند.

نمره های چشم آستیگمات

درجات آستیگماتیسم نیز به شرح زیر است:

 • آستیگماتیسم خفیف کمتر از 1.00 دیوپتر
 • آستیگماتیسم متوسط 1.00 تا 2.00 دیوپتر
 • آستیگماتیسم بالا 2.00 تا 4.00 دیوپتر
 • آستیگماتیسم شدید بالاتر از 4.00 دیوپتر

چه کسانی مستعد آستیگمات چشم هستند؟

آستیگمات به علت یکنواخت نبودن انحنای قرنیه بوده که بجای ایجاد یک کانون نقطه‌ای دو کانون خطی ایجاد می‌شود، که تصویر در قسمت‌های نامساوی بر روی قرنیه تقسیم می‌شود و روی شبکیه متمرکز نمی‌گردد و موجب تاری دید در افراد چه در دور و چه در نزدیک می‌شود. آستیگماتیسم می‌تواند از بدو تولد وجود داشته باشد و بعد با دوربینی و یا نزدیک‌بینی ترکیب شود. این مشکل در طول زمان بدتر و یا بهتر اصولا نمی‌شود.

کودکان و بزرگسالان هر دو به یک میزان مستعد ابتلا به آستیگمات هستند. عواملی مانند نزدیک‌بینی شدید، دوربینی شدید، سابقه انجام برخی از جراحی‌های خاص نظیر آب مروارید، زخم یا نازک شدن قرنیه و سابقه خانوادگی آستیگماتیسم یا سایر اختلالات چشمی می‌تواند احتمال مبتلا به آستیگماتیسم را افزایش دهد. 

تعیین نمره چشم آستیگمات چگونه است؟

برای اینکه نمره چشم خود را مشخص کنید بی‌شک می‌بایست نزد چشم‌پزشک یا بیناسنج بروید. پزشک یا بیناسنج با استفاده از دستگاه‌هایی موجود، نمره چشم شما را اندازه‌گیری می‌کند. در این میان از دستگاهی به نام کراتومتر استفاده می‌شود که انحنا و بازتاب سطح قدامی قرنیه اندازه‌گیری می‌شود. 

درصورتی‌که پزشک تشخیص دهد نیاز به بررسی عمیق‌تر دارد از توپوگرافی قرنیه نیز استفاده می‌کند. 

نمره آستیگمات چشم برای معافیت

همانطور که می‌دانید، آستیگماتیسم در دسته عیوب انکساری قرنیه قرار می‌گیرد و منجر به تاری دید می‌شود. این یک بیماری بسیار شایع چشمی است که تقریباً از هر 3 نفر 1 نفر در طول زندگی خود به آن مبتلا می‌شوند و درجات بالای آن، می‌تواند زندگی فرد مبتلا به این عارضه چشمی را مختل کند. به همین دلیل است که افرادی با درجه آستیگمات بالا، می‌توانند معافیت سربازی چشم بگیرند. اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که حداکثر نمره آستیگمات چشم برای معافیت از سربازی چقدر است؟ در ادامه این بخش ذکر خواهیم کرد.

شرایط معافیت دائم از سربازی به دلیل داشتن مشکل آستیگماتیسم

موارد معافیت از سربازی به دلیل داشتن آستیگماتیسم، به شرح زیر است:

1. مشکل دوربینی (بند 1)

 • دوربینی بیش از 6 دیوپتر با آستیگماتیسم: معاف دائم
 • دوربینی با سیکلوپلژی کامل برای افراد دارای مدرک لیسانس یا بالاتر از 8 دیوپتر در یک چشم: معافیت دائم
 • مشکل دوربینی بین 3 تا 6 دیوپتر در هر چشم با آستیگماتیسم: معاف از رزم.
 • مشکل دوربینی برای افراد دارای مدرک لیسانس بین 3 تا 8 دیوپتر در هر چشم: معاف از خدمات رزمی

2. مشکل نزدیک بینی با سیکلوپ کامل (بند 2)

 • نزدیک بینی بیش از 6 دیوپتر در هر چشم همراه با آستیگماتیسم: معاف دائم
 • نزدیک بینی با سیکلوپلژی کامل برای دارندگان مدرک لیسانس یا بالاتر با بیش از 8 دیوپتر در هر چشم: معافیت دائم
 • نزدیک‌بینی بین 3 تا 6 دیوپتر برای یک چشم با آستیگماتیسم: معاف از خدمات رزمی
 • نزدیک‌بینی برای دانشجویان با 3 تا 8 دیوپتر با آستیگماتیسم: معاف از رزم

3. مشکل آستیگماتیسم (بند 3)

 • مشکل آستیگماتیسم ساده، مرکب و مختلط با بیش از 5 دیوپتر در یک چشم: معافیت دائم
 • آستیگماتیسم ساده مخلوط با سیکلوپلژی بالای 5 دیوپتر: معافیت دائم
 • آستیگمات ترکیبی با مجموع دیوپترهای ساده و مختلط و بیش از 5 دیوپتر در یک چشم: معافیت دائم
 • آستیگماتیسم ترکیبی با سیکلوپلژی کامل بیش از 5 دیوپتر برای یک چشم: معافیت دائم

نکته مهم: شدت بیماری و مدرک تحصیلی فرد مشمول، در نوع معافیت آن تاثیرگذار است. به طور کلی دو نوع معافیت داریم: معافیت دائمی و معاف از رزم.

توضیح: دیوپتر واحد اندازه‌گیری درجه آستیگمات و ضعف بینایی است.

سخن پایانی

آستیگماتیسم شامل عیوب انکساری چشم می‌شود که راه‌های درمان منحصربه‌فرد خود را دارد. تابه‌حال برای جلوگیری از این مشکل راه حلی یافت نشده است. بهترین راه‌حل مراقبت از چشم و معاینه آن به‌صورت منظم است. توجه داشته باشید که اگر دارای آستیگماتیسم هستید به طور منظم به پزشک معالج مراجعه کنید و درمان‌های تجویزی را طبق گفته پزشک پیش ببرید. در ضمن کودکان و فرزندان خود را هم چکاپ کنید چرا که میزان ابتلا در کودکان و بزرگسالان به یک اندازه است. قطعاً درمان زود به هنگام بسیار راحت‌تر از زمانی است که فرد به اوج مشکل خود رسیده است.