علت درد پشت چشم و روش های درمان آن       

درد پشت چشم، از دسته دردهای شایع بین مردم است که دلیل آن نیز برایشان مبهم است؛ اما در ادامه به نکاتی می‌پردازیم که می‌تواند بسیار کاربردی و مفید باشد. اگر شما هم به این درد مبتلا می‌شوید و دوست دارید علت درد پشت چشم و همچنین درمان درد پشت چشم را تشخیص دهید، در ادامه با ما باشید.

علت درد پشت چشم چیست؟

درد پشت چشم، از جمله دردهایی است که می‌تواند به دلایل مختلف ایجاد شود. اگر هر شخص درباره علت درد پشت چشم اطلاعاتی داشته باشد نسبت به پیشینه مریضی خود می‌تواند تشخیص دهد که به چه دلیل ایجاد شده است. در ادامه به علت‌های مختلف در به‌وجودآمدن این عارضه و بیماری می‌پردازیم.

مشکلات بینایی

درد پشت چشم، گاهی می‌تواند به دلایلی از جمله دوربینی، آستیگماتیسم و نزدیک‌بینی باشد. اگر دارای مشکلاتی از جمله دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیم نبوده‌اید احتمالاً چنین عارضه‌هایی ایجاد شده و یا درصورتی‌که به آن‌ها مبتلا بوده‌اید به‌احتمال زیاد شدت پیدا کرده است.

درد پشت چشم ممکن است ناشی از تلاش مغز و چشم برای نشان‌دادن بیماری‌های بینایی باشد که تمرکز شدید ناشی از درد بیش از حد شود.

درد پشت چشم ممکن است به دلیل دوبینی یا آستیگماتیسم باشد.

سندروم خشکی چشم

نام دیگر سندرم چشم خشک، سندرم سیکا و کراتیت سیسکا است که بین 15 تا 30 درصد افراد رایج است. زمانی که مشکل چشم‌های خشک شدت پیدا می‌کند سردرد و حساسیت به نور بیشتر می‌شود و فرد رنج بیشتری می‌برد. این عارضه بیشتر در افرادی رخ می‌دهد که زیاد به صفحه لپ‌تاپ نگاه می‌کنند و یا در سن‌های بالا هستند.

علائم خشکی چشم، شامل احساس خارش، سوزش، مشکل در گذاشتن لنزهای چشمی، مشکل در هنگام رانندگی در شب، تاری دید یا خستگی چشم، قرمزی چشم و حساسیت به نور می‌شود.

سر درد‌های خوشه‌ای

سردردهای خوشه‌ای، گونه‌ای از سردرد هستند که در یک طرف سر ایجاد می‌شوند و دردی را در اطراف چشم، پشت چشم و بالای چشم پدید می‌آورند. این نوع سردرد، درد بسیار شدیدی دارد و حداکثر تا 3 ساعت ماندگار است که علائم آن شامل تورم یا افتادگی پلک، آبریزش بینی، خیس شدن چشم و حساسیت به نور و حتی درد پشت چشم است.

گلوکوم

در برخی از موارد به دلیل بیماری آب سیاه، درد پشت چشم به وجود می‌آید که با افزایش فشار چشم همراه است. اگر فشار داخل چشم ادامه داشته باشد، می‌تواند سبب کاهش بینایی شود که در نهایت می‌تواند آسیب چشمی را به دنبال داشته باشد. علت ایجاد گلوکوم بیماری‌هایی از قبیل دیابت، فشارخون بالا و تغذیه نامناسب است.

درد پشت چشم می تواند ناشی از گلوکوم باشد.

سینوزیت

سینوزیت، به التهاب در ناحیه سینوس‌های بینی گفته می‌شود که این سینوس‌ها، حفره‌های هستند که مخاط موردنیاز برای مرطوب ساختن بینی را تولید می‌کنند و باعث عملکرد مناسب و مؤثر بینی می‌شوند. سینوزیت می‌تواند به‌صورت حاد یا خفیف باشد که علت وجود آن ناشی از عفونت‌های ویروسی، باکتریایی، قارچی، آلرژی و یا حتی واکنش خودایمنی بدن است. زمانی که سینوزیت اوج می‌گیرد ممکن است با درد پشت چشم، التهاب چشم و ... همراه باشد.

علائم برجسته سینوزیت شامل: درد دندان، تب، گرفتگی بینی، احساس سستی، خستگی و احساس درد است.

میگرن چشمی

یکی از بیماری‌های نادر، میگرن چشمی است که از کاهش خون‌رسانی یا اسپاسم عروق خونی شبکیه ایجاد می‌شود. این بیماری گاهی به‌صورت کاهش بینایی یا حتی کوری گذرا در چشم پدید می‌آید؛ ازاین‌رو می‌تواند علتی برای درد پشت چشم باشد.

علائم میگرن چشمی شامل: بروز ناگهانی سردرد، حساسیت به نور و صدا، استفراغ و سردردهای طولانی است.

اسکلریت

اسکلریت، التهاب اسکلرا، پوشش بیرونی سفیدی چشم است که سفیدرنگ است و از کلاژن ساخته می‌شود. اسکلریت می‌تواند برای چشم مخرب باشد و درد شدیدی را وارد کند. این بیماری اغلب اوقات در یک‌چشم ایجاد می‌شود و ممکن است برای برخی از افراد به دو چشم هم برسد که علائم آن بی‌تفاوتی، حساسیت به نور، ترسیدن، اختلال یا کاهش بینایی و قرمزی چشم است.

اپتیک نوریتیس

عصب چشم،‌ مانند کابلی است که چشم را به مغز متصل می‌کند. حال زمانی که عصب چشم ملتهب شود اپتیک نوریتیس، رخ می‌دهد که می‌تواند با خود درد پشت چشم را هم به وجود آورد. این بیماری اغلب افراد جوان را درگیر می‌کند و در زنان بسیار شایع است. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند معمولاً با افت دید روبرو می‌شوند و در اطراف چشم درد بسیاری را احساس می‌کنند و حتی برخی از افراد دچار درد پشت چشم می‌شوند که بسیار شایع است.

اپتیک نوریتس در افراد جوان شایع تر است.

میگرن

درد پشت چشم، می‌تواند به علت میگرن نیز باشد که تنها 6 درصد از افراد به آن گرفتار می‌شوند. میگرن، درد بسیار شدید و دردناک است که می‌تواند با عوامل مختلفی مانند بو، استرس، یک غذای خاص و... شروع شود. بیمارانی که به این درد مبتلا هستند اغلب از فشار و درد پشت چشم شکایت دارند.

آنوریسم

آنوریسم، زمانی اتفاق می‌افتد که بخشی از دیواره سرخرگ ضعیف می‌شود و در این حالت آن ناحیه از رگ حالت بیرون‌زدگی پیدا می‌کند و یا گشاد می‌شود. دلایل بروز این بیماری کاملاً ناشناخته است و برخی به‌صورت مادرزادی به آن مبتلا هستند. 

افرادی که دچار این بیماری می‌شوند ممکن است علائمی از جمله درد پشت چشم، پوست سرد و مرطوب، سرگیجه، حالت تهوع، ضربان سریع قلب، شوک شدن و فشارخون پایین پیدا کنند که لازم است فوراً به پزشک مراجعه کرده تا به‌صورت شدید به آن دچار نشوند.

پاپیلو ادم

پاپیلو ادم، در اکثر مواقع در واکنش به برخی از آسیب‌دیدگی‌های مغزی ایجاد می‌شود و هم چنین به‌عنوان افزایش مایع داخل مغز تعریف شده که وجود آن می‌تواند باعث درد پشت چشم باشد. این بیماری جز مشکلات اورژانسی است که می‌بایست فوراً خدمات درمان اعمال شود چرا که تأثیرات منفی پاپیلو ادم به‌صورت در حال پیشرفت است و ممکن است شرایط خطرناکی را برای بیمار به وجود آورد.

علائم درد مربوط به پشت چشم

زمانی که درد پشت چشم احساس شود ممکن است علائمی از جمله التهاب چشم، قرمزی، سوزش، خشکی در چشم به وجود آید که هرکدام از این علائم از یک بیماری و مشکل خاص نشات می‌گیرد و نمی‌توان به‌صورت خودسرانه اقدام به درمان کرد. علائم درد پشت چشم به وضوع توسط خود شخص قابل تشخیص است و به راحتی می‌تواند متوجه آن باشد.

علائم درد چشم را خود فرد نیز می تواند تشخیص دهد.

چگونگی درمان درد پشت چشم

 درمان درد پشت چشم، بسیار وابسته به علت آن است، ازاین‌رو نمی‌توان یک روش درمانی را برای همه تجویز کرد. شخصی که دچار درد پشت چشم می‌شود در اولین قدم نیاز است که به پزشک مراجعه کند تا پزشک معالج، بررسی‌های لازم را انجام داده و علت این درد را شناسایی کند. سپس باتوجه‌به علت این درد، راه‌های درمان را مشخص کند. 

به‌همین‌خاطر نمی‌توان بی‌خود و بی‌جهت راهی را برای درمان انتخاب کرد و به افراد دیگر که دارای این علائم نیز هستند معرفی کرد. 

راهکارهای طبیعی و ساده برای درد پشت چشم

همان‌طور که در مطالب فوق به آن اشاره کردیم درد پشت چشم می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد اما درعین‌حال راه‌حل‌هایی نیز وجود دارد که می‌تواند تا حدی از آن‌ها جلوگیری کرد. راهکارها به دودسته پزشکی و طبیعی و ساده محسوب می‌شوند که در ادامه به راهکارهای ساده می‌پردازیم. به یاد داشته باشید که انجام این روش‌ها می‌تواند به‌شدت تأثیرگذار و مفید باشد پس هرچند ساده سعی کنید به‌تمامی روش‌های گفته شده در ادامه توجه کنید.

استفاده از منیزیم

طبق شواهد پیش‌رو، اکثر افرادی که به میگرن و سردردهای شدید دچار هستند از کمبود منیزیم رنج می‌برند. ازاین‌رو مصرف منیزیم کمک می‌کند تا دردهای میگرنی کاهش یابد؛ چرا که مصرف آن باعث شل شدن رگ‌های خونی شده و جریان خون به سمت چشم‌ها افزایش می‌یابد. 

به گفته پزشکان و شواهد علمی:

" ورزش همچون دارویی است که بر هر درد بی‌درمان دواست، بدون آنکه عارضه جانبی داشته باشد. حتی به‌عنوان درمان درد پشت چشم هم نیز به‌شدت توصیه می‌شود و می‌تواند تأثیر مثبتی داشته باشد. حتی اگر علت درد پشت چشم هم مشخص نباشد می‌توان از یوگا و ورزش جهت بهبودی استفاده کرد."

ورزش و یوگا

همان‌طور که می‌دانید ورزش از جمله مواردی است که تأثیرات بسیار مثبت در بیماری‌های مختلف دارد. طبق بررسی‌های انجام شده ورزش و یوگا می‌توانند تسکین‌دهنده درد پشت چشم‌ها باشند. حرکات یوگا که می‌تواند به این نوع عارضه کمک کند، شامل حالت پل، حالت دلفین و حالت جسد است.

شناسایی آلرژی یا عدم تحمل غذایی و حذف آن

طبق شواهد علمی، اکثر سردردها و میگرن‌ها از آلرژی‌های غذایی نشات می‌گیرد که اگر این موارد رعایت شوند و عادت‌های غذایی با آگاهی انتخاب شوند، بی شک سلامتی بهتری خواهید داشت. ازاین‌رو ابتدا می‌بایست غذاهایی که به آن‌ها آلرژی دارید را شناسایی کنید و سپس به پرهیز از آن‌ها بپردازید تا از درد پشت چشم رهایی پیدا کنید.

ورزش و یوگا می تواند باعث کاهش درد پشت چشم شود.

رژیم غذایی با شاخص گلیسمی پایین

هایپرگلیسمی، می‌تواند یکی از عامل‌های سردردهای میگرنی و تنشی باشد؛ ازاین‌رو مصرف غذا‌هایی با شاخص گلیسمی پایین سبب می‌شود سطح قند خون تعادل داشته باشد و سلامت چشمی نیز حفظ شود. غذاهایی مانند: کلم‌برگ، گل‌کلم، خیار، کلم فندقی، بروکلی، آووکادو، مارچوبه، کرفس، برگ چغندر که غذا‌هایی با شاخص گلیسمی پایین، مفید و مؤثر محسوب می‌شوند.

روش‌های پیشگیری از درد پشت چشم

محافظت از چشم‌ها، جز روتین‌ها و پارامترهای زندگی سالم است که می‌بایست به آنها توجه شود. برای پیشگیری از درد پشت چشم، راه‌حل‌هایی وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم. 

یکی از راه‌های پیشگیری، خواب کافی، تغذیه مناسب و خودداری از خوردن غذاهای فرآوری شده، سیگار و الکل است. 

روش دیگر برای پیشگیری از درد چشم دور بودن از مواد شیمیایی مانند اسپری کنترل آفت، مواد پاک‌کننده و پاک‌کننده‌های خانگی است. 

درصورتی‌که دچار ضعف بینایی هستید از عینک استفاده کنید، به مرور متوجه خواهید شد که درد پشت چشم کاهش یافته است. 

در صورت استفاده از لنزهای تماسی آن‌ها را تمیز و با رعایت نکات بهداشتی نگهداری کنید.

چه زمانی برای درد چشم باید به پزشک مراجعه کرد؟

مراجعه زود به هنگام به پزشک می‌تواند از بسیاری مشکلات و بیماری‌های حادتر جلوگیری کند. در زمان‌های که دچار درد شدید با سیستم ایمنی ضعیف هستید و همچنین در حال استفاده از لنزهای تماسی هستید لازم است که حتماً به پزشک مراجعه کنید. 

ناگفته نماند درصورتی‌که در شرایطی همچون دیدن هاله در اطراف چراغ‌ها و درد پشت چشم‌ها به طرز عجیبی هستید ممکن است به‌صورت یک‌دفعه با کاهش بینایی روبرو شوید. پس بهتر است در اولین موقعیت به پزشک متخصص چشم مراجعه کنید و علت و درمان آن را جویا شوید، قبل از آنکه به شرایط بدتر دچار شوید.

سخن پایانی

درد پشت چشم، از جمله عارضه‌های شایع است که در هر سن و فردی ممکن است ایجاد شود. در واقع به‌وجودآمدن این عارضه هیچ ربطی به سن و جنسیت ندارد و همه افراد می‌بایست اطلاعات کافی نسبت به درمان و علت‌های ایجاد درد پشت چشم را داشته باشند. اگر جز افرادی هستید که زیاد به این عارضه مبتلا می‌شوید بهتر است با تغذیه مناسب، استفاده از عینک و خواب کافی و... از رخ‌دادن مجدد آن پیشگیری کنید.