تاریخ آخرین ویرایش:

چطور بعد از عمل فمتولیزیک دچار خشکی چشم نشویم؟

فمتولیزیک، یکی از جراحی‌های لیزری چشم است که با تغییر قرنیه، شرایط انکسار چشم مانند نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم را اصلاح می‌کند. این درمان، مانند دیگر جراحی‌های لیزری به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و کمتر از یک ساعت زمان می‌برد؛ درحالی‌که، بهبودی بعد از این جراحی بسیار کوتاه مدت است و ناراحتی بعد از آن قابل مقایسه نیست.

تجربه خشکی چشم بعد از جراحی فمتولیزیک، بسیار کمتر از عمل لیزیک است؛ بااین‌حال، چشم پزشک روش‌هایی برای درمان این عارضه بعد از عمل ارائه می‌دهد. به‌طور معمول، خشکی چشم یک ماه بعد از جراحی ۴۰ درصد و بعد از شش ماه به 20 درصد کاهش پیدا می‌کند. این عارضه باعث ناراحتی زیاد می‌شود و ممکن است نتایج بینایی را تحت تأثیر قرار دهد. بااین‌وجود، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای رفع مشکلات بینایی خود از فمتولیزیک و دیگر روش‌های لیزری استفاده کنند.

راه های جلوگیری از خشکی چشم بعد از فمتولیزیک

راه‌هایی برای درمان خشکی چشم بعد از فمتولیزیک وجود دارد؛ با کمک درمان‌های خانگی و داروهای تجویزی و دستورالعمل‌های پزشک خود را برای درمان و جلوگیری از بروز این عارضه می‌توان آماده کرد.

استفاده از قطره چشم اشک مصنوعی بعد از عمل فمتولیزیک، از بروز خشکی چشم تاحد قابل توجهی جلوگیری می کند.

استفاده از قطره برای جلوگیری از خشکی چشم بعد از عمل فمتولیزیک

بعد از جراحی، ممکن است چشم‌پزشک برای کاهش التهاب و افزایش اشک، استفاده از قطره‌ چشم را توصیه کند. استفاده از این قطره‌ها در کنار داروهای رایج برای خشکی چشم می‌تواند در پیشگیری از این مشکل اثرگذار باشد.

طبق نظر چشم‌پزشکان: 

"خشکی چشم بعد از عمل فمتولیزیک، به دو صورت رخ می‌دهد: خشکی چشم در دوران بهبودی و خشکی چشم به‌صورت طولانی مدت. درصورتی‌که خشکی چشم طولانی مدت اتفاق افتد و با علائم تاری دید و درد ناگهانی همراه باشد، نیاز به درمان دارد و باید فوراً به دکتر مراجعه شود."

سخن پایانی

جراحی فمتولیزیک یک جراحی رایج برای اصلاح قرنیه چشم است که بدون هیچ برش و ابزارهای سخت جراحی به تغییر شکل لایه‌های قرنیه می‌پردازد. خشکی چشم بعد از عمل فمتولیزیک در بسیاری از مواقع اتفاق می‌افتد که خیلی زود در دوره بهبودی رفع می‌شود. اما باز هم می‌توان در مورد نحوه درمان خشکی چشم بعد از جراحی فمتولیزیک با پزشک صحبت کرد.