تاریخ آخرین ویرایش:

آیا عمل تغییر رنگ چشم دائمی واقعیت دارد؟!

رنگ چشم هر فرد، باتوجه‌به محل زندگی او و شرایط و آب‌وهوایی و ژنتیک متفاوت خواهد بود. در کشورهای آسیایی، رنگ چشم باز بسیار کم وجود دارد و ازاین‌رو افراد خواهان رنگ چشم‌های سبز و آبی هستند. در گذشته تنها راه تغییر رنگ چشم، استفاده از لنزهای رنگی و طبی شناخته شده بود اما با گذشت زمان و پیشرفت علم، جراحی‌هایی پدید آمده است که کار این دسته از افراد را راحت کرده و آن‌ها را به آرزویشان که تغییر رنگ دائمی چشم است، رسانده. در ادامه قصد داریم درباره این جراحی، اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم.

آیا تغییر رنگ چشم امکان پذیر است؟

چند سالی است که جراحی‌های نوین سبب شده‌اند تغییر رنگ چشم امکان‌پذیر باشد؛ با اینکه این روش جراحی کمی خطرناک معرفی شده اما طرفداران زیادی در سرتاسر جهان دارد. 

عمل تغییر رنگ چشم، در مدت‌زمان کوتاه و طی چند جلسه انجام می‌شود و با این روش فرد از بازگشت رنگ چشم رهایی پیدا می‌کند و رنگ مورد علاقه خود را به‌صورت دائمی خواهد داشت.

عمل تغییر رنگ چشم چطور انجام می‌شود؟

بسته به اینکه نوع جراحی به چه صورت است، اقدامات متفاوتی انجام می‌شود. در یکی از عمل‌های تغییر رنگ چشم، از عنبیه‌ای مصنوعی که جنس آن از یک پروتز نازک، انعطاف‌پذیر و سازگار با بافت بدن است استفاده می‌شود. البته هیچ‌کدام از روش‌ها و فرایندهای تغییر رنگ چشم توسط سازمان جهانی دارو تایید نشده است، اما پزشک باتوجه‌به صلاحدید خود روش مناسب را برای بیمار انتخاب می‌کند.

آیا با تغییر رنگ چشم، رنگ‌دانه‌ای به آن اضافه می‌شود؟

در واقع هیچ رنگ‌دانه‌ای به چشم اضافه نمی‌شود، بلکه توسط یک نوع لیزر کم‌انرژی در مدت‌زمان هزارم ثانیه، لایه پیگمانته گرم و سرد می‌شود و تحریک صورت می‌گیرد. از طرفی رنگ‌دانه‌ها در طی ۴ هفته از چشم خارج می‌شوند و این فرایند باعث بروز پدیده تغییر رنگ چشم به آبی یا خاکستری می‌شود.

برخی از افراد دارای عنبیه با رنگ‌های متفاوت هستند که این دسته از افراد را هتروکرومیا می‌گویند. هتروکرومیا یک نوع بیماری است که با لیزر می‌توان تفاوت‌های چشم را اصلاح کرد.

آیا عمل‌های تغییر رنگ چشم مورد تایید هستند؟

جراحی تغییر رنگ چشم، که با روش‌های مختلف صورت می‌گیرد مورد تایید سازمان FDA آمریکا نیست و هنوز سازمان‌های متعددی این روش را تأیید نکرده‌اند؛ اما این جراحی در کشورهای مختلف انجام می‌شود. 

حتی جراحی تغییر رنگ چشم در ایران، چند سالی است که مورداستفاده قرار گرفته و در کنفرانس‌های مختلف در مورد آن بحث‌ و گفتگوهایی انجام می‌شود؛ با اینکه این روش جراحی، مخالفان زیادی دارد اما در همه جای دنیا نوآوری‌های علمی با رضایت بیمار و مسئولیت‌پذیری پزشک انجام می‌شود.

تغییر رنگ چشم به روش‌های مختلفی انجام می شود.

روش‌های انجام عمل زیبایی تغییر رنگ چشم

هرچند هیچ یک از روش‌های تغییر رنگ چشم توسط پزشکان تأیید نمی‌شود، اما برخی از آنها با تأیید بیمار انجام می‌شود و بهتر است که اطلاعاتی در خصوص منتقل شود. روش‌های انجام عمل زیبایی تغییر رنگ چشم به دو روش قابل انجام است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

عمل تغییر رنگ چشم با لیزر

در روش تغییر رنگ چشم با لیزر، با کمک لیزری کم‌انرژی، رنگ‌دانه از عنبیه خارج می‌شود تا رنگ چشم روشن شود. در واقع لیزر با کمک ازبین‌بردن سلول‌های رنگ‌دانه یا رنگ عنبیه، اقدام به تغییر رنگ چشم می‌کند.

تغییر رنگ لحاظ شده در عمل لیزر معمولاً از قهوه‌ای به آبی است که با شدت کم روی عنبیه به مدت 20 ثانیه انجام می‌شود. بعد از انجام جراحی ممکن است فشار و التهاب چشم وجود داشته باشد که از جمله عارضه‌های جانبی است و بعد از مدتی از بین می‌رود.

تغییر رنگ چشم با کاشت لنز یا ایمپلنت عنبیه

عمل تغییر رنگ چشم با کاشت لنز یا ایمپلنت قرنیه، یکی از روش‌های دیگر برای انتخاب رنگ چشم موردنظر است؛ اما این روش از نظر پزشکان توصیه نمی‌شود و اغلب این روش را توصیه نمی‌کنند، چرا که ممکن است باعث ازبین‌رفتن بینایی به‌صورت برگشت‌ناپذیر شود.

عمل تغییر رنگ چشم به روش های مختلفی انجام می شود.

طبق تحقیقات انجام شده توسط پزشکان در این حوزه:

"خطرات زیادی در عمل تغییر رنگ چشم وجود دارد که برخی از آنها شامل التهاب و تورم قرنیه است. ازاین‌رو می‌بایست قبل از انجام جراحی تغییر رنگ چشم به‌درستی درباره آن فکر شود زیرا این جراحی چندان ساده و بی‌خطر نیست. در نهایت در بین روش‌های عمل زیبایی تغییر رنگ چشم، مناسب‌ترین روش را باتوجه‌به وضعیت و شرایط موجود انتخاب کرد."

تغییر رنگ چشم بدون عمل جراحی

افراد زیادی هستند که رنگ چشم‌های خود را دوست ندارند و یا به علت عدم اعتمادبه‌نفس، تصمیم به تغییر رنگ چشم می‌گیرند که گزینه انتخابی آنها روشی کم‌خطر است. استفاده از لنزهای تماسی رنگی دقیقاً همان راهی است که می‌توانند از آن استفاده کنند؛ البته این روش هم نیز احتیاط‌هایی را می‌طلبد.

اول و مهم‌تر از همه اینکه لنزهای تماسی می‌بایست توسط پزشک تجویز شوند و به‌درستی و با رعایت نکات بهداشتی مورد استفاده قرار گیرند.

عمل تغییر رنگ چشم با اهداف درمانی

درگذشته پیوند قرنیه و عمل رفع کدورت و لک قرنیه انجام می‌شد تا درمانی را بر روی بیمار انجام دهند. این روش‌های درمانی عوارضی مانند تغییر رنگ چشم داشت که به‌مرور برخی از افراد به این عارضه علاقه‌مند شدند و درخواست انجام این عمل را برای تغییر رنگ چشم دادند. در حال حاضر عمل زیبایی تغییر رنگ چشم از دو عمل با اهداف درمانی نشات می‌گیرد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

جراحی تغییر رنگ چشم به‌منظور برطرف‌کردن کدورت و لک قرنیه

برخی از افراد دارای قرنیه کدر و لک‌دار هستند که به‌منظور رفع آن می‌بایست جراحی را انجام دهند. در این جراحی ممکن است رنگ چشم بیمار تغییر کند چرا که جزء عارضه‌های این عمل شناخته می‌شود. با گذشت زمان و پیشرفت علم در زمان انجام جراحی تغییر رنگ چشم، امکان برطرف‌کردن کدورت و لک قرنیه به وجود آمد و همچنین بالعکس.

عمل تغییر رنگ چشم برای جبران و درمان آسیب‌های عنبیه

در عمل تغییر رنگ چشم، امکان جبران و درمان آسیب‌های عنبیه وجود دارد؛ ازاین‌رو برخی از افراد به‌اصطلاح با یک تیر دو نشان می‌زنند. به بیانی دیگر با تغییر رنگ چشم، آسیب‌های عنبیه و چشم را برطرف می‌کنند.

عوارض احتمالی عمل زیبایی تغییر رنگ چشم چیست؟

هر عمل چشم دارای عوارضی است که بهتر است قبل از انجام نسبت به آنها آگاهی داشت و نحوه مدارا کردن با آن را دانست. جراحی تغییر رنگ چشم از این قضیه مستثنی نیست و دارای عوارضی است که در هر شخص ممکن است به وجود آید. عوارض ناشی از این جراحی شامل التهاب خفیف، فشار چشم، حساسیت به نور و تاری دید می‌شود.

دقت داشته باشید که بروز هر یک از این عوارض در فرد بیمار ممکن است و درصورتی‌که شدت آن‌ها روزبه‌روز بیشتر شود نیاز است که به پزشک اطلاع داده شود. البته برای کنترل این عوارض راه‌های مختلفی از جمله مصرف به‌موقع قطره چشم، مراقبت، استراحت و… وجود دارد که بسیار تاثیر پذیر است.

هزینه عمل تغییر رنگ چشم چقدر است؟

هزینه عمل زیبایی تغییر رنگ چشم برای افرادی زیادی اهمیت دارد، چرا که جزء یکی از پارامترهای مهم در عمل شناخته می‌شود. هزینه هر جراحی زیبایی به پارامترهای مختلفی بستگی دارد و دقیقاً همان پارامترها قیمت را مشخص می‌کنند. این پارامترها شامل مهارت پزشک، نتیجه نهایی، موقعیت کلینیک و... است که قطعاً اگر در بهترین حالت ممکن باشند، هزینه جراحی بالاتر خواهد بود. 

ازاین‌رو به طور دقیق نمی‌توان هزینه این روش جراحی را مشخص کرد؛ زیرا پارامترها و خدمات ارائه شده متفاوت است. برای دریافت هزینه دقیق جراحی لازم است که به کلینیک یا مطب پزشک موردنظر مراجعه کنید و ریز هزینه‌های دقیق را دریافت کنید.

عمل تغییر رنگ چشم را چه پزشکی انجام می‌دهد؟

انتخاب پزشک مرتبط و متخصص در انجام جراحی‌های چشم اهمیت زیادی دارد، چرا که چشم نقطه‌ای بسیار حساس در بدن است و جراحی آن نیاز به تبحر و مهارت بالا دارد. افراد قادر به انجام این عمل زیبایی، جراحان چشم هستند که سابقه چندین و چندساله در این حیطه دارند.

توجه کنید که پزشکانی را انتخاب کنید که سلامت چشم را بعد از جراحی تضمین کنند و از تخصص خوبی برخوردار باشند؛ زیرا برخی از عوارض چشم ناشی از جراحی می‌توانند برگشت‌ناپذیر و آسیب‌زا باشند.

سخن پایانی

با گذشت زمان انجام برخی از جراحی‌ها همانند جراحی تغییر رنگ چشم رایج شد؛ با اینکه این روش درمانی توسط سازمان‌های مهم در آمریکا تأیید نشده‌اند اما در بسیاری از کشورها انجام می‌شود. البته طبق پیش‌بینی پزشکان گفته شده است که این جراحی به‌زودی توسط تمامی سازمان‌ها تأیید می‌شود. در انجام عمل زیبایی تغییر رنگ چشم نکاتی مانند انتخاب پزشک و آشنا بودن با عوارض اهمیت زیادی دارد که می‌بایست به آنها توجه شود. این جراحی با دو روش لیزر و پیوند عنبیه انجام می‌شود که هرکدام دارای مزایا و معایب خود هستند.