قطره ریبوفلاوین (داروی ویتامین b2)

قطره ریبوفلاوین، ویتامینی محلول در آب است که حاوی ویتامین ب است. این قطره برای برخی از افراد که با فقدان ویتامین ب2 روبرو هستند تجویز می‌شود اما مصرف و استفاده از آن، هشدارها و نکاتی دارد که لازم است هر فرد مصرف‌کننده آگاهی داشته باشد. ازاین‌رو در ادامه به اطلاعات قطره چشمی ریبوفلاوین پرداخته‌ایم.

موارد مصرف قطره ریبوفلاوین

قطره ریبوفلاوین، برای پیشگیری و درمان کمبود ویتامین ب2 استفاده می‌شود. افرادی که در رژیم غذایی خود به اندازه کافی از این ویتامین استفاده نمی‌کنند نیاز است تا ویتامین موردنیاز را به‌گونه‌ای دیگر به دست آورند. از طرفی وجود برخی بیماری‌ها مانند:

همچنین خستگی چشم، آلزایمرو فشارخون بالا سبب می‌شود که فرد با فقدان ویتامین ب2 روبرو شود و نیاز به استفاده از چنین قطره ای داشته باشد. 

قطره ریبوفلاوین، برای افرادی که کمبود ویتامین b2 دارند، تجویز می‌شود.
اشکال دارویی

قطره ریبوفلاوین،  به شکل‌های قرص، کپسول و به‌صورت تزریقی در حال فروش است.

اطلاعات دارویی قطره ویتامین b2 

قطره ریبوفلاوین، محلول است که جزء ویتامین‌های گروه ب محسوب می‌شود و برای افرادی که در رژیم غذایی خود از گروه ویتامین ب استفاده می‌کنند مورد نیاز نیست. 

مقدار مصرف قطره ویتامین b2

مقدار مصرف قطره ،b2 در هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است چرا که میزان شدت کمبود ویتامین ب می‌تواند در هر شخص، متغیر باشد.

به گفته پزشکان:

"میزان استفاده از قطره ریبوفلاوین در هر شخص متفاوت است و پزشک می‌بایست مشخص کند که دوز مصرفی هر دارو از  قطره b2 چقدر است؛ بنابراین هیچ شخصی نباید بدون تجویزپزشک مصرف را آغاز کند." 

روش مصرف ریبوفلاوین

باتوجه‌به اینکه ویتامین ب، تجویز شده به چه صورت است روش مصرفی آن متفاوت خواهد بود. اگر دارو به‌صورت قطره باشد بی‌شک نیاز است که به‌صورت دستور پزشک در چشم استفاده شود.

 موارد منع مصرف 

موارد منع مصرف ریبوفلاوین به شرح زیر است:

  • قبل از استفاده از قطره ویتامین ب2 تاریخ انقضای آن را بررسی کنید و در صورت نداشتن تاریخ به هیچ عنوان از ان استفاده نکنید. 
  • این دارو را به فرد دیگری که دارای علائم شما است تجویز نکنید.
  • قبل از مصرف این دارو پزشک خود را از داروهای مصرفی خود مطلع کنید. 
  • اگر در وضعیت‌هایی همچون بارداری، شیردهی، حساسیت به دارو، مشکلات کبدی و انسداد صفراوی هستید به پزشک معالج گزارش دهید.

هشدارها

قبل از استفاده از این دارو به موارد زیر توجه کنید:

  • قبل از مصرف قطره چشمی ریبوفلاوین، برچسب قرار گرفته بر روی آن را مطالعه کنید. 
  • استفاده از این قطره را به‌اندازه تجویز شده مصرف کنید و از مصرف بیش از اندازه پرهیز کنید.
  • در صورت بروز علائم خاص، آنها را جدی بگیرید و به پزشک گزارش دهید.

تداخلات دارویی

قطره چشمی ریبوفلاوین با داروهایی ازجمله داروهای ضدافسردگی، داروهای آنتی کولینرژیک، داروهای مسهل، فنوتیازین‌ها، فنوباربیتال و پروبنسید تداخل دارد. ازاین‌رو بهتر است قبل از مصرف قطره ویتامین ب2، لیست تمامی داروهای مصرفی خود را به پزشک ارائه دهید. چرا که تداخل دارویی می‌تواند باعث اختلال و عارضه‌های جانبی شود.

عوارض جانبی

بی‌شک مصرف هر دارو دارای عوارض جانبی است که داشتن اطلاعات در خصوص آن می‌تواند فرد را شخص آگاه‌تری کند. داروی ویتامین ب تقریباً جز داروهایی ایمن محسوب می‌شود و عوارض جانبی چندانی ندارد. تنها در برخی از افراد می‌تواند باعث تغییر رنگ ادرار به زرد پررنگ و اسهال شود. 

در صورت بروز عارضه دیگر نیاز است که به پزشک اطلاع داده شود تا در صورت نیاز مصرف آن قطع شود.

شرایط نگهداری 

دارو در جای خشک و خنگ و به‌دوراز نور خورشید نگهداری شود. 

دارو از دسترس اطفال و کودکان دور باشد.