قطره چشمی فنیل افرین زینک (phenylephrine Zinc)

قرمزی چشم از جمله مواردی است که ممکن است به دلایل مختلف به وجود آید؛ برخی از علت‌های قرمزی چشم می‌تواند شامل حساسیت، گردوغبار، سرماخوردگی، عمل و... باشد. قطره فنیل افرین زینک در چنین مواقعی تجویز می‌شود تا قرمزی و التهاب چشم برطرف شود. در ادامه قصد داریم به اطلاعات مختلف در خصوص این قطره چشمی بپردازیم.

فارماکولوژی فنیل افرین زینک

آدرنرژیك، سمپاتومیمتیک.

موارد مصرف فنیل افرین زینک

قطره چشمی فنیل افرین زینک  به‌منظور رفع قرمزی چشم استفاده می‌شود. 

اشکال دارویی

به‌صورت محلول و قطره به فروش می‌رسد.

مکانیسم اثر قطره چشمی فنیل افرین زینک

فنیل افرین زینک آمین مقلد سمپاتیک است که گیرنده‌های آلفا - آدرنرژیک در عروق ملتحمه را تحریک می‌کند و موجب تنگی عروق می‌شود و سولفات روی باعث کاهش اشک می‌شود. 

قطره چشم فنیل آفرین به صورت محلول و قطره به فروش می رسد.
نحوه استفاده از قطره چشم 

نحوه استفاده از قطره چشم اهمیت زیادی دارد چرا که استفاده غیراصولی می‌تواند باعث آسیب و عفونت شود. در اولین مرحله قبل استفاده قطره چشمی فنیل افرین زینک لازم است دست‌ها را به‌خوبی شسته و سپس درب آن را باز کنید. 

در وهله دوم سر خود را به سمت بالا گرفته و درحالی‌که پلک خود را به سمت پایین می‌کشید قطره را فشار دهید تا به میزان تجویز شده داخل چشم ریخته شود. 

در نهایت چشم‌های خود را برای چند دقیقه ببندید و از مالش دادن چشم پرهیز کنید.

نکات قابل توصیه

درصورتی‌که استفاده یک نوبت از دارو را فراموش کردید به‌محض یادآوری از آن استفاده کنید؛ درصورتی‌که زمان یادآوری به‌نوبت بعدی نزدیک بود تنها نوبت بعد را مصرف کنید.

قبل از مصرف قطره چشمی فنیل افرین زینک، لیست داروهای مصرفی خود را به پزشک نشان دهید تا در صورت اختلال و ناهماهنگی دارویی دیگر تجویز شود.

بعد از استفاده ممکن است باعث تاری دید و سرگیجه شوید لذا از انجام کارهای حساس همانند رانندگی و کار با دستگاه خودداری کنید.

نحوه نگهداری از قطره چشم فنیل افرین زینک

اطلاعات مرتبط به نحوه نگهداری بر روی برچسب قطره نوشته شده است.

مقدار مصرف 

مقدار مصرف این قطره چشمی 1-2 قطره به‌اندازه 2-4 بار در روز است.

موارد منع مصرف 

درصورتی‌که دارای بیماری‌هایی نظیر فشارخون، بیماری‌های قلبی، دیابت، اختلال در تیروئید و عفونت چشم هستید قبل از استفاده حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

هشدارها 

در زمان استفاده از این دارو در صورت بدتر شدن، مصرف آن قطع شود و به پزشک اطلاع داده شود. 

قطره فنیل افرین زینک چشمی برای افرادی که مبتلا به آب سیاه (گلوکوم) با زاویه بسته هستند می‌بایست بسیار با احتیاط مصرف شود.

عوارض جانبی

هر دارو و قطره چشمی در زمان مصرف می‌تواند دارای عوارض جانبی باشد که قطره چشم فنیل افرین زینک از این موضوع مستثنی نیست و دارای عارضه‌های جانبی است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

  • آبریزش بینی 
  • سردرد و سرگیجه 
  • رعشه
  • افزایش غیرعادی تعریق
  • ضربان قلب نامنظم 
  • خستگی
  • تهوع

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می‌تواند سبب کاهش تأثیرگذاری دارو و یا ایجاد شرایط حاد شود ازاین‌رو اهمیت بسیاری دارد.

طبق بررسی‌های انجام شده و نظر پزشکان متخصص:

"تابه‌حال قطره فنیل افرین زینک با دارویی تداخل نداشته است؛ اما جهت اطمینان بیشتر بهتر است که بیمار لیست داروهای مصرفی خود را در بازه زمانی که از قطره چشمی فنیل افرین زینک استفاده می‌کند در اختیار پزشک قرار دهد. به این صورت می‌تواند با اطمینان کامل از قطره فنیل افرین زینک چشمی استفاده کند."

مصرف در شیردهی و بارداری

مصرف این دارو در زمان بارداری و شیردهی کاملاً به شرایط بیمار وابسته است. ازاین‌رو پزشک می‌بایست در این شرایط تصمیم‌گیری کند.