تاریخ آخرین ویرایش:

دانستنی‌های مهم در خصوص قطره لووفلوکساسین

قطره چشمی لووفلوکساسین برای درمان عفونت‌های باکتریایی چشم تجویز می‌شود که با از بین بردن باکتری‌های ایجاده کننده عفونت، تورم و درد را کاهش می‌دهد. 

موارد مصرف قطره لووفلوکساسین 

این دارو برای درمان عفونت‌ چشم استفاده می‌شود و متعلق به دسته‌ای از داروهای شناخته شده به‌عنوان آنتی بیوتیک‌های کینولون است که با توقف رشد باکتری‌ها به درمان می‌پردازد.
موارد استفاده از این دارو شامل بزرگسالان و کودکان بالای یک سال است.

یکی از داروهای پرکاربرد، قطره لووفلوکساسین است.

مکانیسم اثر قطره چشمی لووفلوکساسین

لووفلوکساسین، یک آنتی بیوتیک قوی است که در مواقع ضروری استفاده می‌شود و مستقیماً سنتز DNA باکتری را نابود می‌کند. البته، زمانی بهترین نتیجه را مشاهده می‌کنید که به‌طور منظم از آن استفاده شود. این دارو تجویزی را به‌طور کامل استفاده کنید؛ قطع زودهنگام این دارو باعث می‌شود باکتری به رشد خود ادامه دهد و عفونت باز می‌گردد. همچنین در صورت بدتر شدن یا ادامه پیدا کردن وضعیت چشم‌ها مراجعه به پزشک الزامی است. 

فارماکولوژی 

لووفلوکساسین با نفوذ به غشای سلولی باکتریایی باعث از بین بردن آن و از تکثیر باکتری بخوبی جلوگیری می‌کند؛ همچنین مانع سنتز پروتئین می‌شود.

مقدار مصرف لووفلوکساسین

این قطره همانند دیگر داروها باید به‌صورت روزانه در ساعت مشخصی مصرف شود. مقدار استفاده از قطره با توجه به نظر پزشک مشخص می‌شود و ممکن است دوز دارو برای هر فردی با دیگری متفاوت باشد. استفاده کم یا بیش از حد از دارو اصلاً توصیه نمی‌شود.

مدت زمان دوره بهبودی نیز به تشخیص پزشک است. حتی اگر زودتر از زمان مشخص شده، مشکلات چشم رفع شود، از قطع مصرف دارو خودداری کنید. زیرا ممکن است هنگام قطع دارو، عفونت چشم‌ها دوباره تشدید یابد.

در صورت بدتر شدن شرایط چشم‌ها یا عدم بهبودی کامل حتماً به پزشک مراجعه کنید.

روش مصرف لووفلوکساسین

قبل از استفاده از قطره چشم لووفلوکساسین، شستن دست‌های خود را فراموش نکنید. سپس درپوش بطری دارای سر قطره چکان را بردارید و سر خود را کمی به عقب خم کنید. پلک پایین خود را به سمت پایین بکشید تا فضای بیشتر برای استفاده راحت‌تر از قطره چکان داشته باشید. بدنه قطره چکان را فشار دهید، تا جایی که یک قطره درون چشم بریزد. چشم‌های خود را برای چند دقیقه روی هم بگذارید و قسمت مجرای اشکی را با کمک انگشت اشاره کمی فشار وارد کنید. 

در هنگام مصرف قطره، نکات مهم را حتما در نظر بگیرید.

موارد منع مصرف قطره لووفلوکساسین

گاهی اوقات مصرف برخی داروها مناسب هر فردی با شرایط خاص نیست و لازم است برخی نکات مراقبتی رعایت شود. پس بهتر است قبل از استفاده، از موارد منع مصرف این قطره با خبر شوید: 

  • هیچ گاه این دارو را برای فرد دیگری که علائم مشابه شما دارد، تجویز نکنید.
  • از مصرف خودسرانه قطره چشم بپرهیزید.
  • اگر تا به حال نسبت به آنتی بیوتیک‌ها یا هر قطره چشمی واکنش آلرژیک داشته‌اید، حتماً از ضد حساسیت بودن این قطره قبل استفاده مطمئن شوید.

هشدارها

تاری دید یکی از عوارض احتمالی این دارو است که اگر با آن مواجه شدید، از رانندگی کردن و انجام دیگر فعالیت‌های ورزشی خودداری کنید. همچنین تا 24 ساعت پس از برطرف شدن کامل علائم، از لنز استفاده نکنید.

توصیه‌ها

اگر چشم‌هایتان دچار ترشح یا پوسته پوسته شدن است قبل از استفاده از قطره‌ها، چشم‌ها را با آب تمیز و خنک بشویید. همچنین در صورت مواجه شدن با سردرد، آب فراوان بنوشید. اگر ادامه پیدا کرد، از پزشک خود اطلاعات دقیق‌تری بخواهید.

مصرف قطره چشم لووفلوکساسین در دوران بارداری و شیردهی

اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی، به پزشک خود اطلاع دهید و هرگز بدون اجازه پزشک در این دوران از قطره چشمی استفاده نکنید.

عوارض قطره لووفلوکساسین

گاهی اوقات استفاده از قطره چشم مشکلاتی مانند

و...

به همراه دارد که خیلی سریع رفع شود. اما در صورت ادامه دار بودن، با پزشک خود صحبت کنید. 

تداخلات دارویی 

اگر از قطره‌های چشمی دیگری استفاده می‌کنید، حدود 5 الی 10 دقیقه فاصله زمانی در نظر بگیرید. زیرا ورود بیش از حد مایعات به چشم، قطره از چشم سرریز می‌شود و اثر دارو از بین می‌رود. 

مصرف بیش از حد قطره چشم لووفلوکساسین

 هیچ گاه لووفلوکساسین را بیشتر از دوز توصیه شده پزشک مصرف نکنید. در صورت مشاهده ضعف یا مسمومیت و مشکلاتی همچون تنگی نفس، خیلی زود نزد پزشک خود مراجعه کنید.

شرایط نگهداری قطره لووفلوکساسین

این دارو را در مکان خشک و خنک و به دور از نور خورشید و گرما بیش از حد قرار دهید. این دارو را در دسترس کودکان قرار ندهید.