عارضه خشکی چشم پس از عمل پی آر کی (PRK)

عمل پی آر کی جز عمل‌های رایج درمانی محسوب می‌شود که امروزه بسیاری از افراد به‌منظور بهبود عیوب انکساری از آن استفاده می‌کنند. خشکی چشم بعد از عمل پی آر کی جز عارضه‌های اصلی به‌حساب می‌آید که حدود 5 درصد افراد به آن مبتلا می‌شوند. در ادامه قصد داریم به راهکارهای درمان و افراد مستعد این عارضه اشاره کنیم. درصورتی‌که قصد انجام این جراحی را دارید و یا این عمل را انجام داده‌اید حتماً ادامه مقاله را مطالعه کنید. 

چگونه عمل پی آر کی باعث خشکی چشم می‌شود؟

بعد از عمل جراحی چشم به روش عمل prk، تغییراتی بر روی قرنیه چشم ایجاد می‌شود که باعث اختلال در سیستم عصبی قرنیه خواهد شد. ازاین‌رو خشکی چشم اتفاق می‌افتد و بیمار تحت عوارض جانبی قرار می‌گیرد. 

به بیانی دیگر خشکی چشم پس از پی آر کی به این دلیل اتفاق می‌افتد که اعصاب سطح قرنیه پس از جراحی که معمولاً شش ماه طول می‌کشد نیاز به رشد مجدد دارد. در این مدت، چشم در واقع بیشتر حساس است و بنابراین در پاسخ به خشکی به‌طور خودکار پلک می‌زند و کمتر اشک می‌ریزد.

یکی از عوارض بعد از عمل پی آر کی، خشکی چشم است.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر خشک شدن چشم پس از عمل prk  قرار دارد؟

یکی از نگرانی‌هایی که در بیماران وجود دارد آن است که آیا جز افراد مستعد به خشکی چشم بعد از جراحی پی آر کی هستند یا خیر. طبق بررسی‌های انجام شده و گفته پزشکان:

"سن، استفاده از برخی داروها مانند آنتی‌هیستامین و برخی از داروهای فشارخون، آب‌وهوا و نمره چشم می‌تواند در ابتلا به خشکی چشم در افراد تأثیرگذار باشد. ازاین‌رو به‌منظور خودداری از خشکی چشم بعد از جراحی پی آر کی لازم است با جراح متخصص مشورت شود."

درمان عارضه خشکی چشم قبل از عمل پی آر کی

افرادی که قصد انجام جراحی را با عمل پی آر کی دارند در رابطه با خشکی چشم بعد از عمل نگرانی زیادی خواهند داشت. در صورتی که می‌توان با رعایت مراقبت‌هایی ارائه شده توسط پزشک، عارضه خشکی چشم را تا حد زیادی کاهش داد.

مراقبت از چشم، عدم استفاده از هر نوع قطره، استراحت و... می‌تواند باعث درمان عارضه خشکی چشم باشد.

جلوگیری از خشکی چشم پس از پی آر کی

باتوجه‌به اینکه در برخی از جراحی‌های لیزری جلوگیری از مبتلا شدن به خشکی چشم غیرمنطقی است اما برخی از عوامل بسیار کمک‌کننده باشد. البته عمل پی آر کی نسبت به عمل‌های لیزری دیگر کمتر فرد را دچار خشکی چشم می‌کند و با انجام روش‌های زیر می‌توان از ایجاد خشکی چشم جلوگیری کرد:

  • مصرف زیاد آب 
  • خودداری از مصرف کافئین، نوشیدنی‌های گازدار و الکل
  • استفاده از میوه‌جات و سبزیجات تازه 
  • افزایش مواد غذایی غنی شده با امگا 3
  • بررسی و توجه به دستورالعمل‌های بعد از عمل و مراقبت‌های تاکید شده 
  • آغاز شستشوی چشم بعد از یک هفته 

خشکی چشم پس از عمل prk تا چه زمانی ادامه دارد؟

خشکی چشم بعد از عمل پی آر کی در افراد مختلف به دلیل وضعیت جسمانی متفاوت، متغیر است. برخی از بیماران بعد از جراحی دارای علائم خشکی چشم نیستند اما دسته‌ای دیگر با این چالش روبرو می‌شوند. این افراد در زمانی که دچار عارضه خشکی چشم می‌شوند احساس حساسیت، شن در داخل چشم و سوزش می‌کنند. درصورتی‌که مراقبت‌ها طبق دستور پزشک انجام شود ممکن است بعد از 6-12 ماه بعد از جراحی بهتر شود. بهتر است با استفاده از اشک مصنوعی این عارضه را کنترل کرد تا میزان و شدت آن افزایش نیابد. 

سخن پایانی

خشکی چشم پس از جراحی پی آر کی و هر جراحی چشم دیگر به صورت موقتی در برخی از بیماران وجود دارد. خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد که می‌توان عارضه خشکی چشم بعد از جراحی را کنترل کرد. معمولاً افرادی که به این عارضه مبتلا می‌شوند علائمی از قبیل قرمزی چشم، خستگی چشم‌ها، تاری دید و احساس وجود جسم خارجی دارند. درصورتی‌که با دستورالعمل‌هایی مانند مصرف زیاد آب، استفاده از سبزیجات تازه و امگا 3، خودداری از مصرف الکل و کافئین، خشکی چشم بعد از چند هفته بهتر نشد نیاز است که جهت بررسی به پزشک معالج مراجعه کنید. 

سوالات متداول