قطره چشمی نفازولین و کاربردهای آن

قطره نفازولین (nephazoline eye drops) یک تنگ‌کننده عروق است،که با باریک کردن رگ‌های خونی متورم در چشم‌ها باعث کاهش قرمزی چشم می‌شود. قطره چشمی نفازولین برای تسکین موقت قرمزی چشم یا ناراحتی ناشی از تحریکات جزئی است. در ادامه به بررسی اطلاعات مربوط به این دارو خواهیم پرداخت.

قطره نفازولین چه مصرفی دارد؟

این دارو برای از بین بردن قرمزی چشم ناشی از تحریکات جزئی چشم مانند مواردی که در اثر سرماخوردگی، گرد و غبار، باد، دود، گرده گل، شنا‌کردن، استفاده از لنزهای تماسی ایجاد شده استفاده می‌شود.

نفازولین یک داروی ضد احتقان است.

طبق تحقیقات پزشکان:
"قطره نفازولین باعث ترشح نوراپی نفرین در اعصاب سمپاتیک شده و سپس به گیرنده‌های آلفا آدرنرژیک شده و باعث انقباض عروق می‌شود. این دارو همچنین یک آگونیست خفیف گیرنده بتا آدرنرژیک است که می‌تواند پس از پایان تحریک آلفا آدرنرژیک باعث اتساع مجدد عروق شود. این قطره برای اولین بار در سال 1942 به عنوان فرمولاسیون بینی برای احتقان نیز تولید شد.

مکانیسم اثر قطره چشم نفازولین

این قطره به‌عنوان سمپاتومیمتیک با تحريك مستقيم گيرنده‌هاي آلفاي موجود درشریان‌ها، موجب تنگ شدن اين عروق و رفع احتقان چشم مي‌گردد.

 ساختار و خواص 

این دارو به‌عنوان آگونیست گیرنده آلفا شناخته می‌شود که در چشم برای کاهش احتقان شریان‌ها عمل می‌کند؛ این قطره همچنین حاوی مواد روان کننده (مانند گلیسیرین، هیپروملوز یا پلی اتیلن گلیکول 300) نیز بوده و به محافظت از چشم در برابر تحریک بیشتر، کمک می‌کند. سولفات روی موجود در آن، یک قابض بوده و به کاهش قرمزی و تحریک کمک می‌کند.

هشدارها 

به موارد زیر توجه کنید:

این دارو حاوی مواد نگهدارنده‌ای است که می‌تواند سبب تغییر رنگ لنزهای تماسی نرم شود، قبل از استفاده دارو لنزها را از چشم خارج و تا 15 دقیقه بعد، آن‌ها را در چشم قرار ندهید. 


مقدار مصرف قطره چشم نفازولین

هر ۳ تا ۴ ساعت یک‌بار به‌میزان ۱ قطره استفاده می‌شود.

نکات قابل توصیه

مصرف این دارو بیش از ۴ روز توصیه نمی‌شود، همچنین در مورد استفاده برای کودکان باید با تجویز پزشک باشد؛ استفاده طولانی مدت یا مکرر از دارو ممکن است به رگ‌های خونی چشم شما آسیب برساند.

عوارض جانبی

اگر هر یک از این علائم آلرژیک مانند کهیر،  تنفس دشوار، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو مصرف نفازولین چشمی را متوقف کنید.

عوارض جانبی دیگر عبارتند از:

● سوزش و قرمزی چشم

 چشم درد

● تغییرات در دید 

● درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع یا ناهموار

● سردرد شدید، وزوز در گوش، اضطراب، گیجی، یا احساس تنگی نفس

تاری دید، آبریزش چشم

موارد منع مصرف 

افراد دارای بیماری‌های زیر باید از مصرف این دارو خودداری کنند:

● پرکاری غده تیروئید

● دیابت

● گلوکوم با زاویه بسته

● فشار خون بالا

 تداخلات دارویی

محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: 
● سیکلوبنزاپرین، گوانتیدین، مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز مانند لینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، رازاگیلین، سافینامید، سلژیلین، ایزوکاربوکسازید، ترانیل سی پرومین‌، ماپروتیلین
● داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

نحوه نگهداری از قطره چشم

در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود. 
 
در زمان استفاده از تماس نوک قطره‌چکان با چشم جلوگیری شود.

نحوه استفاده از قطره نفازولین

سر خود را کمی به عقب خم کنید و پلک تحتانی را به سمت پایین کشیده تا یک جیب کوچک ایجاد شود؛ بدون تماس نوک قطره‌چکان به میزان تجویز شده اعمال شده سپس جهت جلوگیری از خروج دارو چشم سریعاً بسته شود. در صورت تغییر رنگ و یا وجود ذرات از آن استفاده نشود.

مصرف در شیردهی و بارداری

 در زمان بارداری و شیردهی در صورت نیاز به مصرف با پزشک مشورت شود.

نفازولین و کرونا

قطره نفازولین چشمی  یک داروی ضد احتقان است و طبق نظر سازمان غذا و دارو هیچ تاثیری برای درمان کرونا ندارد؛ استفاده بیش از حد قطره نفازولین در مخاط بینی و چشم باعث افزایش فشارخون می‌شود که این اتفاق برای بیماران کرونایی می‌تواند موجب وخامت حال آن‌ها باشد.