تاریخ آخرین ویرایش:

مقایسه 3 قطره مهم چشم و اثرات هر یک (فلوکورت، بتازونیت و پرکورد)

دکتر مریم روشنی؛ یکی از جراحان مطرح کشور است که تابه‌حال جراحی‌های موفق زیادی را با نام خود به ثبت رسانده است؛ ایشان بیان می‌کند که شناخت قطره‌ها و هم چنین آگاهی از تفاوت آنها بسیار اهمیت دارد تا بیمار در زمان مصرف مرتکب اشتباهی نشود. در ادامه به معرفی سه قطره مهم چشمی پراستفاده می‌پردازیم.

قطره فلوکورت 

به‌هر‌دلیلی امکان ایجاد سوزش و التهاب در چشم وجود دارد که قطره فلوکورت، یکی‌از قطره‌های درمانی شناخته شده در این زمینه است. البته موارد مصرف قطره فلوکورت می‌تواند مواردی از جمله بیماری‌های آلرژیک، ملتحمه قرنیه، قسمت‌های قدامی کره چشم، التهاب ناشی از عمل پی آر کی و التهاب چشم باشد. 

قطره فلوکورت یکی از قطره های چشمی پرکاربرد است.

این قطره چشمی، همانند داروهای دیگر از عوارض و آسیب‌هایی برخوردار است که بد نیست آگاهی در این زمینه داشت. در زمان مصرف این دارو، امکان سوزش و تاری دید وجود دارد؛ لذا می‌بایست از انجام هرگونه امور خطرناک خودداری کرد. همچنین استفاده از این دارو در مدت‌زمان طولانی می‌تواند آسیب‌های جدی در بینایی ایجاد کند که به‌شدت از مصرف آن در بازه زمانی طولانی لازم است خودداری شود. 

قطره بتازونیت 

قطره بتازونیت یا بتامتازون، یکی از قطره‌های چشمی است که بعد از عمل‌های چشم همانند عمل پی آر کی، لازک، لیزیک و... به بیمار تجویز می شود. استفاده از این قطره تا دو هفته و حداکثر یکماه بلامانع است، اما مصرف بیشتر آن می تواند عوارض جدی را به دنبال داشته باشد. ناگفته نماند که هیچ بیماری نبایست به‌صورت خودسرانه از این دارو استفاده کند، چراکه این نوع قطره‌های چشمی ماهیت خطرناکی دارند و تنها در صورت صلاحدید پزشک می بایست مصرف شوند.

دقت به تاریخ انقضای قطره بتازونیت از نکاتی است که می‌بایست به‌شدت به آن توجه کرد؛ این مورد و همچنین نحوه استفاده صحیح از قطره در درمان بیماری اهمیت ویژه‌ای دارد. 

استفاده از قطره های چشم باید طبق تجویز پزشک باشد.

قطره پرکورد 

قطره چشمی پرکورد، یکی از قطره‌های چشمی رایج است که اغلب در بیماران دارای التهاب و قرمزی و سوزش چشم تجویز می‌شود. مصرف این قطره به‌صورت روزانه حداکثر 1-2 قطره در چشم آسیب‌دیده مجاز است که تنها در صورت اجازه پزشک، استفاده آن مانعی ندارد. 

لازم است که بعد استفاده از قطره پرکورد، چشم‌های خود را ببندید و از مالش چشم‌ها به‌خصوص با دست کثیف یا آلوده خودداری کنید. بدون شک مالش چشم سبب انتقال آلودگی می‌شود که در نهایت به عفونت چشم منجر می‌شود؛ ازاین‌رو می‌بایست نحوه استفاده صحیح از قطره چشمی را بدانید و سپس اقدام به‌مصرف آن کنید. 

مقایسه سه مورد از قطره‌های مؤثر چشم

هر سه قطره چشمی پرکورد، بتازونیت و فلوکورت ماهیت‌های متفاوتی دارند؛ زیرا هر کدام مواد سازنده متفاوتی داشته‌اند. ازاین‌رو دارای تفاوت‌هایی هستند که قصد داریم به آن‌ها اشاره کنیم. 

اولین مورد در خصوص مصرف قطره در زمان بارداری است؛ درست است که در زمان بارداری، استفاده از هر قطره و دارویی تنها می‌بایست طبق نظر پزشک صورت گیرد، اما در این میان، آزمایش‌هایی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد برخی از قطره‌ها عوارض کمتر و حتی ناچیز بر خانم‌های باردار دارند. در مقابل برخی دیگر به‌شدت قوی هستند و می‌توانند مشکلاتی را در بدن بیمار و حتی جنین او ایجاد کنند؛ به طور مثال قطره بتازونیت نسبت به دو قطره دیگر دارای عارضه کمتری است، از این رو مصرف آن تقریباً بلامانع است. توجه کنید که این گفته به‌معنای مصرف خودسرانه نیست. 

عوارض قطره بتازونیت به نسبت سایر قطره های چشم کمتر است.

مورد دوم در خصوص مقایسه سه قطره چشمی پرکورد، بتازونیت و فلوکورت، مرتبط با عوارض آن‌ها است؛ عوارض قطره بتازونیت تاری دید، درد چشم، آب مروارید، افزایش فشار چشم، آب‌سیاه و سوزش چشم است و عوارض جانبی قطره پرکورد شامل آبریزش، ناراحتی چشم، احساس وجود جسم خارجی در چشم، صدمه عصب بینایی و اختلال در میدان دید می‌شود. در نهایت عارضه‌های موجود در قطره فلوکورت در مواردی مانند متفاوت است.

سخن پایانی 
قطره‌های چشمی، عوارض، خواص، درمان و مقدار مصرف متفاوت دارند؛ از طرفی مصرف برخی از آن‌ها می‌تواند خطرناک باشد و باتوجه‌به وضعیت بیمار، آسیب‌هایی را وارد کند. به‌همین‌دلیل تاکید می‌شود که علاوه بر دریافت اطلاعات از پزشک، خود به‌صورت مستقل جستجویی داشته باشید تا بتوانید با آگاهی کامل‌تر مصرف قطره‌های چشمی خود را آغاز کنید. امیدواریم با انتقال اطلاعات در خصوص سه قطره چشم پرکورد، بتازونیت و فلوکورت آگاهی بیشتری را کسب کرده باشید.