تاریخ آخرین ویرایش:

چه افرادی زودتر به آب مروارید (کاتاراکت) مبتلا می شوند؟

کاتاراکت یا آب مروارید، بیماری چشمی است که در هر سنی ممکن است رخ دهد؛ این بیماری سبب ازبین‌رفتن شفافیت‌های عدسی چشم می‌شود که اغلب اختلالاتی در بینایی ایجاد می‌شود. افرادی که زودتر به آب مروارید مبتلا می‌شوند شرایط خاصی را دارند که در ادامه مقاله به آن‌ها می‌پردازیم. 

چه افرادی زودتر به آب مروارید مبتلا می‌شوند؟

سؤالی که برای بسیاری از افراد وجود دارد آن است که افرادی که در معرض خطر بیماری آب مروارید هستند، چه ویژگی‌هایی دارند. اغلب مردم فکر می‌کنند تنها افزایش سن و روند پیری است که سبب ایجاد آب مروارید در چشم می‌شود، درصورتی‌که شرایط دیگری هم وجود دارد که در ایجاد این بیماری و عارضه تأثیرگذار است.

عوامل مختلفی بر سرعت ابتلا به آب مروارید اثر دارند.

سن‌وسال 

یکی‌از شرایط افراد مستعد به بیماری آب مروارید، مربوط به سن است. همان‌طورکه احتمالاً شما هم می‌دانید، سن یکی از عوامل تأثیرگذار است و اغلب افراد درگیر با آب مروارید دارای سن 60 سال به بالا هستند. ازآنجایی‌که چشم‌ها در سنین کم با شدت نور، کوچک و بزرگ می‌شود؛ با افزایش سن، عدسی چشم رو به کدر شدن می‌رود.

ضربه‌های چشمی

چشم، اندامی بسیار حساس است و با کوچک‌ترین ضربه دچار اختلالات پرخطری می‌شود؛ ضربه‌های چشمی می‌توانند یکی از ویژگی‌های افراد در معرض خطر آب مروارید باشند.

مشکلات غدد درون‌ریز

کسانی که زودتر کاتاراکت می‌گیرند، می‌توانند افراد مبتلا به مشکلات غدد درون‌ریز باشند؛ افرادی که دارای مشکلات غددی هستند اختلالاتی را به وجود می‌آورند که یکی از آن‌ها می‌تواند مرتبط با چشم‌ها باشد.

طبق بررسی‌های انجام شده:

"افراد مبتلا به بیماری آب مروارید، از طیف‌های گسترده‌ای هستند؛ به‌این‌معنا که در شرایط مختلف دچار این بیماری شده‌اند. ازاین‌رو درمان‌های آن‌ها هم می‌تواند متفاوت باشد. ناگفته نماند که افراد مبتلا به آب مروارید می‌تواند در هر سن و شرایطی قرار داشته باشند."

دیابت

دیابت، یکی از بیماری‌های پرعارضه است که با خود، بیماری‌های مختلفی را به وجود می‌آورد؛ یکی از این بیماری‌ها شامل آب مروارید می‌شود که به‌سرعت هم در بدن بیمار رشد می‌کند. ازاین‌رو افراد دیابتی می‌بایست نسبت به‌سلامت چشم خود حساسیت بیشتری داشته باشند.

 عفونت

عفونت، در هر جای بدن که باشد، می‌تواند به‌سرعت نفوذ کند و سلامت قسمت‌های مختلف بدن را به خطر بیندازد. یکی‌‌از خطرهای عفونت، بروز آب مروارید در چشم است که مشاهدات پیش‌رو مشخص می‌کند که تعداد زیادی از طریق این بیماری به کاتاراکت دچار شده‌اند.

 کشیدن سیگار

بارها و بارها درباره عارضه‌های سیگار در فضاهای مختلف صحبت شده است؛ یکی‌از عارضه‌های خطرناک سیگار، آب مروارید شناسایی شده که افراد در هر سنی که باشند می‌توانند به‌آن دچار شوند. به‌خصوص افرادی که کشیدن سیگار جز عادت‌هایشان محسوب می‌شود لازم است توجه بیشتری به‌سلامت چشم خود داشته باشند.

 

کشیدن سیگار یکی از عوامل سرعت بخشیدن به ابتلا به آب مروارید است.

 

 اشعه UV یا آفتاب

اشعه uv یا آفتاب بیش از اندازه، جزو اشعه‌های پرخطر هستند که می‌توانند عارضه‌های متعددی را در بدن بیمار به‌وجود آورند. یکی از عارضه‌های رایج توسط اشعه uv یا آفتاب، آب مروارید است که به‌راحتی می‌تواند اوج بگیرد. 

 جوشکاران

به‌دلیل‌اینکه جوشکاران در یک محیط پرخطر هستند و با دستگاه‌های خطرناک سروکار دارند، با اشعه‌های مختلف در تماس‌اند. البته درصورتی‌که از عینک مخصوص استفاده شود هیچ‌گونه مشکلی به‌وجود نخواهد آمد؛ اما اگر بدون عینک و موارد ایمنی، فعالیت داشته باشند امکان ابتلا به آب مروارید یا کاتاراکت را خواهند داشت. 

سخن پایانی

در‌حال‌حاضر، آب مروارید جزء بیماری‌های رایج است که برای هر شخصی قابلیت پدیدآمدن را دارد؛ به‌خصوص افرادی که دارای سن بالا هستند و از مواردی همچون عفونت، سیگارکشیدن، فعالیت در جوشکاری، مشکلات غدد درون‌ریز، دیابت و تماس با اشعه uv برخوردارند. به شما توصیه می‌کنیم درصورتی‌که دارای چنین شرایطی هستید به‌صورت مداوم خود را با انتخاب یک پزشک متخصص چشم مورد معاینه قرار دهید.