سرعت پیشرفت آب مروارید (کاتاراکت)

از قدیم تا به امروز، بیماری آب مروارید، از جمله بیماری‌های رایج بوده که اکثرا در افراد مسن رخ می‌دهد. این بیماری در برخی از افراد به حدی پیشرفت می‌کند که نیاز به جراحی برای درمان دارد؛ البته مراجعه زود و به‌هنگام به‌منظور معاینه و درمان اهمیت ویژه‌ای دارد و حتی می‌تواند از آسیب‌های برگشت‌ناپذیر، جلوگیری کند. در ادامه قصد داریم درباره سرعت پیشرفت آب مروارید، اطلاعاتی را به شما عزیزان منتقل کنیم.

سرعت پیشرفت آب مروارید به عوامل مختلفی بستگی دارد.

آب مروارید با چه سرعتی ایجاد می شود؟

آب مروارید، از جمله بیماری‌هایی است که ممکن است برای هر فردی رخ دهد، ازاین‌رو نیاز است که درباره سرعت پیشرفت آن اطلاعاتی را داشت. اکثر آب‌مرواریدهای متناسب با افزایش سن می‌توانند به‌تدریج در طی چند سال پیشرفت کنند؛ ازاین‌رو نمی‌توان سرعت پیشرفت کاتاراکت را در افراد مختلف و وضعیت‌های متفاوت پیش‌بینی کرد. برخی از آب‌مرواریدها، به‌ویژه در افراد جوان‌تر و افراد مبتلا به دیابت، ممکن است در مدت کوتاهی به‌سرعت پیشرفت کنند؛ به‌همین‌خاطر تاکید می‌شود که در مدت‌زمان‌های مشخص به پزشک معالج مراجعه کنید تا وضعیت و سلامت چشم‌هایتان مورد بررسی قرار بگیرد.

آیا سرعت بروز آب مروارید در هر دو چشم یکسان است؟

افرادی که دارای این بیماری هستند، نگران آن هستند که اگر در یک‌چشم دارای آب مروارید هستند، آیا چشم دیگر نیز دچار می‌شود و یا سرعت بروز آب مروارید در هر دو چشم یکسان است؟ در پاسخ به این عزیزان باید بگوییم که سرعت پیشرفت آب مروارید، در هر فرد متفاوت است؛ درواقع اینکه سرعت بروز آب مروارید در هر دو چشم می‌تواند یکسان باشد یا خیر، به وضعیت و شرایط بیمار بستگی دارد و پارامتری مشخص نیست. 

بهترین راه جلوگیری، بررسی مداوم و منظم سلامت چشم است که توسط چشم‌پزشک می‌بایست انجام بگیرد. 

سخن پایانی

آب مروارید، جزء بیماری‌هایی محسوب می‌شود که هر لحظه ممکن است هر فردی به آن دچار شود؛ ازاین‌رو بهتر است قبل از ایجاد چنین مشکلی، اطلاعاتی را در خصوص آن داشت تا مدیریت آن راحت‌تر انجام گیرد. سرعت پیشرفت کاتاراکت یا همان آب مروارید، کاملاً وابسته به شرایط بیمار است و در هر فرد می‌تواند متفاوت باشد؛ بنابراین سرعت پیشرفت آب مروارید قابل ‌پیش‌بینی نیست و در هر فرد می‌تواند متغیر باشد.